Лобисти гланцају Вучићев имиџ
1 min readЗапад је играо важну улогу у довођењу Српске напредне странке на власт а „мозак“ комплетне операције је ПР фирма, која се наводно бави медијском манипулацијом, пише онлајн часопис „Балканист“.
У чланку се анализира и улога западних медија у успону напредњака у Србији и истиче да је уређивачка политика многих угледних публикација на енглеском језику усклађивана са ставовима влада.
„Потпуни недостатак објективности од стране међународне заједнице и штампе у предизборном периоду је био дубоко узнемиравајући и супротан промовисању такозваних демократских принципа политичког избора и плурализма,“ пише „Балканист“.
Напредној странци су посебно била наклоњене Сједињене Америчке Државе. Амерички амбасадор Мајки Кирби је у септембру 2013. изјавио за „Блиц“ да је „сигуран да Вучић неће постати диктатор“ и похвалио лидера у успону због знакова „слободе медија и демократије“, подсјећа лист.
Напредњаци су убједљиво побиједили на изборима док је подршка опозиционим странкама десеткована, а њихови лидери сведени на минорне играче на трпској политичкој сцени. То је изведено у великој мјери захваљујући тајновитој британској фирми Бел Потингер, чији је оснивач лорд Беи из Белгравије, времешни конзервативац, којем је 1990. титулу додијелила дугогодишња клијенткиња Маргарет Тачер.
Часопис наводи да је ова маркетиншка и ПР компанија увијек настојала да листу својих клијената држи у тајности, „а можда и с разлогом“. Најпознатији међу бившим и садашњим клијентима Бел Потингера су бјелоруски диктатор Александар Лукашенко, бивши тајландски премијер Таксин Шинаватра, прва дама Сирије Асма Асад, Аугусто Пиноче, Ф. В. де Клерк (када се кандидовао против Нелсона Менделе за предсједника Јужне Африке) и влада Бахреина.
Србија један од најиздашнијих клијената
Влада Србије је Бел Потингеру платила између 150.000 и 200.000 евра од јануара до новембра 2013, што је чини једним од два најиздашнија клијента, према Регистру транспарентности Европске уније.
„Балканист“ је контактирао Данијела Хамилтона, партнера Бел Потингера који редовно твитује о Балкану. „Бел Потингер у потпуности поштује и британско и ЕУ законодавство и правила индустрије јавних послова о транспарентности, и нема ништа да дода објавама које смо дали у неколико јавних регистара,“ написао је.
Магазин, који прати политичка дешавања у балканским државама, подсјећа да је Хамилтон био у центру скандала у Британији 2012, када је у документу који је процурио открио планове лобиста да искористе Иницијативу грађана Европе, „нови програм који је требало да укључи обичне грађане у састављање закона ЕУ“, како је објавио „Индипендент“).
„Балканист“ пише о блискости Бел Потингера са западним новинарима на Балкану, „што се може се видјети ако се само прочита Хамилтонов блог“.
Од експертизе Бела Потингера у маркетингу и управљању репутацијом, корист је имала СНС, али би српска јавност требало да се запита ко је за то платио, истиче се у чланку. Напредњаци су наставили да користе услуге лондонске фирме дуго након периода наведеног у регистру, додаје „Балканист“ и открива да је та ПР агенција чак направила журку за новинаре на ноћ избора.
Интересантно је да су влада Србије, Етихад Ервејз и Уједињени Арапски Емирати били клијенти Бела Потингера у исто вријеме. Та ПР фирма је помогла да о Вучићевој Србији у медијима прича као о најновијој дестинацији за инвестиције, и то је чинила чак до десет дана прије избора. У саопштењу Бела Потингера за јавност од 6. марта, насловљеном „Србија осигурала милијарду долара кредита од УАЕ“, скоро три пасуса су посвећена Вучићевим коментарима, укључујући предизборно обећење да ће „кредит користити сваком домаћинству у Србији,“ пише часопис, питајући се да ли је оно испуњено.
У посебној напомени уредницима, саопштење садржи похвалу за „актуелну владу“: „…Предвиђа се просјечни годишњи раст БДП од 5,8 одсто до 2020. према програму актуелне владе фокусираном на раст инвестиција…
У првом кварталу 2013, прилив директних страних инвестиција је био 330 милиона евра у поређењу са 180 милиона евра у истом периоду 2012. Током истог периода, такође је остварено повећање извоза од 25 одсто.
Већина саопштења Бел Потингера упућује читаоце на веб сајт „Србија у Европи“, који је та фирма очигледно отворила за владу Србије. Када отвори сајт, који „Балканист“ описује као „потпуно бескористан“, посјетилац може да прочита да је „Србија демократска држава са људским правима и основним слободама.“ Постоји и дио са чланцима који су афирмативни за Вучића и напредњаке.
Ласкаве приче о аутократама
Бел Потингер је стручњак и за објављивање ласкавих прича о аутократским клијентима у престижним публикацијама, пише онлајн магазин, подсјећајући на приче о Асми Асад и њеној породици у неколико модних часописа и веб издања.
У англо-америчкој штампи прошле године је објављено неколико китњастих текстова о Вучићу и напредњацима. „Александар Вучић: Човјек који извлачи Београд из изолације“, објављен у „Индипенденту“ августа 2013, „Балканист“ наводи као један од примјера. „Србија заслужује свој ЕУ сан“, објавио је недавно „Фајненшл тајмс“.
Часопис оцјењује да је и ББЦ „мало претјерао“ током праћења избора. „Вучићева странка је такође заслужна за нормализовање односа са Косовом,“ писало је у чланку британског јавног сервиса. „То је изузетна прича о искупљењу за Вучића.
Бел Потингер је помогао Вучићу да преобликује „веома мрачну прошлост коју би желио да сакрије“, тако да је шира јавност увелико научила да његове раније године, када је био Ми лошевићев министар информисања, припише „младачкој незрелости“, истиче се у чланку.
Вучић ће, међутим, бити под још већом лупом као премијер са апсолутном већином у парламенту. Ако Бел Потингер остане са напредњацима, будно ће га чувати, без обзира на то шта урадио. „Они имају репутацију агенције која иде тамо гдје се друге не усуђују да кроче,“ рекао је Алек Матисон, замјеник уредника „ПР Wеек“.
Бел Потингер је знао ко нови премијер мора бити да би добио изборе: предводник стабилности Србије, њен супермен, њен проевропски реформатор, борац против корупције, онај који јача власт и кроти олигархе.
Међутим, главни разлог због којег је Запад подржао Вучића и напредњаке да добију апсолутну већину у парламенту је вјеровање да ће они на крају избацити преамбулу устава која Косово дефинише као дио Србије. Ако је то стварно случај, биће потребно пуно времена а цијена ће вјероватно бити превелика, закључује „Балканист“.
Поправљају профиле на Википедији
Запослени у Бел Потингеру не само да добијају позитивне чланке о својим клијентима у наводно „објективним“ медијима, него такође „чисте“ њихове профиле на Википедији, бришући негативне информције и надувавајући достигнућа.
Ухваћени су како то раде толико пута да је крајем 2011, Википедија угасила 10 налога повезаних са том фирмом, пише „Балканист“. Тада су новинари Бироа за истраживачко новинарство, на тајном задатку, камером ухватили главне људе Бел Потингера како тврде су повезани са бројним високим званичницима у влади, укључујући Вилијама Хејга.
Такође су рекли да „у року од 24 сата“ могу неком клијенту организовати састанак са Дејвидом Камероном. Разговарали су и о томе како да уклоне штетне резултате на Гугловом претраживачу о кршењу људских права.
Челници Потингера су признали да фирма има читав тим који „одваја“ негативне информације о њеним клијентима на Википедији и објаснили да би посланици који нијесу наклоњени истраживачким новинарима могли бити „искориштени“ за напад на новинаре због минорних грешака.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: