Лош квалитет вода у 11 црногорских ријека
1 min readНа чак 11 локалитета на црногорским ријекама Морачи, Зети, Бојани, Цијевни, Лиму и Ћехотини квалитет воде означен је као лош.
То се наводи у Информацији о заштити животне средине из 2023. године, у који је Портал РТЦГ имао увид.
У Информацији пише да је прошле године рађена анализа општих физичко хемијских параметара, приоритетних и загађујућих, као и специфичних загађујућих супстанци, фитпланктона, фитобентоса, макрофита, и макрозообентоса
Лош статус квалитета имало је девет локалитета и то: Црнојевића Ријека-Бродска њива; Морача-Златица; Морача-испод Вуковаца; Цијевна-Диноша; Зета- Дуклов мост; Зета-Даниловград; Зета-Врањске њива; Лим-Марсенића
Ријека, изнад моста и Ћехотина- испод колектора.
Веома лош статус имала су два локалитета (Бојана, Фраскањел и Црмница, изнад ушћа Бојана).
У документу објављеном на сајту Владе подсјећа се да постројења за пречишћавање отпадних вода налазе се у Подгорици , Мојковцу, Жабљаку, Пљевљима, Никшићу, Шавнику, Будви, Херцег Новом, Котору и Тивту, Беранама.
Од 27 испитиваних локалитета ријека, укупно стање вода било је у захтијеваном добром статусу на само четири локалитета: Ибар-изнад Рожај, Врбница-испод кампа, Тара – испод Мојковца и Тара -Шћепан Поље.
„У току је припрема за изградњу и изградња постројења за Подгорицу, завршена је изградња постројења биљног пречишћивача за отпадне воде у Петњици и Андријевици и Врањини и очекује се њихово пуштање у рад“, пише у документу.
Наводи се да су ту и мања постројења на Вирпазару и Ријеци Црнојевића која је потребно сервисирати и која су повремено у функцији.
Од 27 испитиваних локалитета ријека, укупно стање вода било је у захтијеваном добром статусу на 4 локалитета
(14,8%) (Ибар-изнад Рожаја; Врбница-испод кампа; Тара – испод Мојковца и Тара -Шћепан Поље).
У информацији се наводи и пидатак за лош квалитет морске воде на купалитима на приморју.
На простору опшине Бар током купалишне сезоне 2023. године лош микробиолошки квалитет евидентиран је на двије плаже “Жукотрлица 01” и “Жукотрлица 02”.
Лош квалитет воде евидентиран је и на двије плаже у Херцег Новом: “Новосадско купалиште 01” и “Блатна плажа 01”.
РТЦГ
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kolektor za prečišćavanje vode u Šavniku nije nikad bio u finkciji, a tolike pare su utrošene. Nalazi se tik pored opštine, i od te tako hvaljene „investicije“ imamo samo nesnosan smrad koji se širi varošicom.