Лов на нелегалну имовину, изазов нове власти у Црној Гори: Неопходно што прије усвојити Закон о поријеклу имовине
Закон о поријеклу имовине основни је предуслов борбе против корупције и организованог криминала, и треба га што прије усвојити, оцјена је нове парламентарне већини.
Закон о поријеклу имовине могао би бити начин за утврђивање како су појединци власти, на челу са предсједником државе Милом Ђукановићем „дошли до својих ‘првих милиона’.
Парламентарна већина сматра да би овај закон требао бити и окидач, односно законска обавеза по којој Пореска управа „мора покренути неселективну контролу поријекла имовине свих лица која испуњавају услове за контролу.“
Саговорници потала ИН4С кажу да је доношење Закона о поријеклу имовину пријеко потребно, али да се морају поштовати све законске процедуре.
Посланица Маја Вукићевић каже да што се Демократског фронта тиче они су остали при обећањима које су дали грађанима у кампањи, па тако и кад је Закон о поријеклу имовине у питању.
„Свакако као што знате прво желимо да се усвоје закони о тужилаштву и да се крене у реформу и ослобађање заробљених институција. Међутим, видјели смо и на примјеру тужилачких закона да код дијела парламентарне већине постоји задршка кад се ради о законима који би требало потпуно да размонтирају систем који је креирао бивши режим, тако да не знам да ли ће бити сличних поступака и кад је Закон о поријеклу имовине у питању. Ми ћемо свакако подржати усвајање овог закона“, каже Вукићевић за ИН4С.
Сваки јавни функционер, истиче она, треба да буде обухваћен овим законом, па и сам предсједник државе и сви остали функционери из претходног режима.
Ивановић: Парламентарна већина се договорила да је у надлежности Владе да Закон предложи Скупштини у што скорије вријеме
И потпредсједник Социјалистичке народне партије Драган Ивановић подсјетио је да су све партије садашње парламентарне већине пред изборе обећавале доношење Закона о поријеклу имовине, па и СНП.
„Жеља свих, а сада говорим у име СНП, је била и остала да се покаже како су се руководиоци бивше власти незаконито богатили на рачун грађана Црне Горе. Што се тиче самог Закона о поријеклу имовине, парламентарна већина се договорила да је у надлежности Владе тј. Министарства правде да Закон предложи Скупштини у што скорије вријеме.
Лично сам мишљења да се ради о веома комплексном питању и тај ко буде радио, мораће да користи искуства других када су у питању и позитивне и негативне стране једног оваквог законског решења“, каже Ивановић за ИН4С.
Он је подсјетио да је премијер Кривокапић и у свом експозеу истакао да је то један од приоритетних задатака његове Владе уз образложење да смо сви у Црној Гори били свједоци, али немоћни да било шта предузимамо и спречавамо отимачину државног власништва или онога што припада грађанима Црне Горе.
„Од овог законског решења очекујем оно што и остали грађани Црне Горе, да сви ми будемо подложни испитивању поријекла имовине па тако и предсјеник Црне Горе Мило Ђукановић“, наводи наш саговорник.
Посланица коалиције Црно на бијело Суада Зороњић каже да је прошло нешто више од два мјесеца од како је нова Влада Црне Горе почела са радом, а то је, према њеним ријечима, прилично кратко вријеме да би се спровеле велике реформе, какве подразумијева Закон о поријеклу имовине.
„Ради се о закону који ће бити један од механизама за систематско рјешење проблема корупције и организованог криминала у Црној Гори. То је уједно и од једна од кључних тачака Споразума који су потписали лидери три коалиције нове парламентарне већине и ми од тога нећемо одступити. Ипак, важно је напоменути да је област преиспитивања поријекла имовине један осјетљив процес за чије су спровођење потребни политички консензус и воља, као и припрема правосудних институција за тај процес. Он ће ићи постепено, превасходно имајући у виду тренутно стање у тужилаштву Црне Горе. Што се посланика коалиције Црно на бијело тиче, након што Закон о поријеклу имовине буде изгласан, немамо проблем да његово спровођење започне од нас“, каже Зороњић за наш портал.
Истиче, да очекују да се преиспита имовина сваког јавног функционера, а ту свакако подразумијевају и предсједника Мила Ђукановића, али и имовина свих оних за које постоји основана сумња да су починили неко кривично дјело у овом домену.
„То, дакако, подразумијева и учеснике многобројних афера које су годинама потресале Црну Гору“, закључила је наша саговорница.
Утврђивање поријекла имовине је једно од обећања које су многе партије које су сада на власти дале својим бирачима, међу њима и Радничка партија.
„Подсјећам Вас да је Демократски фронт предао у Скупштинску процедуру Предлог закона о утврђивању поријекла имовине и посебном опорезивању незаконито стечене имовине и захтијеваће да се у дневни ред парламента утврди већ на првој сједници прољећног засиједања. Мислим да у овом тренутку нема препрека да тако не буде, прије свега што смо протеклих година стално понављали да у Црној Гори један дио грађана незаконито стиче имовину, али и да незаконито стечену имовину негдје друго легализују“, казао је лидер Радничке Максим Вучинић.
Радничка партија ће, истиче он, и убудуће инсистирати не само на доношењу овог закона већ и његовој стриктној примјени.
„Очекујем да већина у Скупштини Црне Горе изгласа овај закон на прољећњем засиједању, а он предвиђа да да се незаконито стеченом имовином, осим имовине која одступа од пријављених прихода и за коју власник не може да докаже да је стечена на законит начин, сматра и она која је, одлуком државних институција, стечена по знатно повољнијим условима“, сматра Вучинић.
Према њговим ријечима, свако одлагање доношења и примјене овог закона могло би да доведе до веома лоших посљедица, јер су до сада они који су до имовине дошли незаконитим путем били уљушкани у чауру сигурности коју им је пружала власт Демократске партије социјалиста.
„Сада када тога више нема они ужурбано покушавају да прикрију поријекло богатства до којег су дошли. Траг новца, међутим, увијек остаје и тешко је за пар мјесеци сакрити оно што је отимано од грађана деценијама. За спровођење закона ће бити надлежна Пореска управа, а поступак утврђивања поријекла имовине Пореска управа покреће након утврђивања увећања имовине више од 50 хиљада еура“, каже наш саговорник.
Радничка партија сматра да један дио те имовине која је брутално покрадена треба да се врати држави, а онај дио који је немогуће вратити, потпуно се слажемо са рјешењем из новог закона, треба да се опорезује по посебној стопи од 70
одсто.
“ Закони у Црној Гори треба да буду исти за све, и за мене као посланика, али и за предсједника државе. Овај предлог закона и предвиђа да се прво испита јавних и државних функционера, а онда и грађана, наравно новопечених богаташа, особа блиских власти, бизнисмена. Не постоји ни један разлог да под њену лупу не дође и имовина Мила Ђукановића“, наводи Вучинић.
Сличног става су и у Демократкој Црној Гори. Никола Ровчанин, портпарол Демократа каже да у јавности постоје велика интересовања и очекивања у вези са овим законским рјешењима и да је то било једно од првих најављених законских рјешења након преузимања власти, али да је тешко унапријед говорити и пројектовати моменат расправе о њима, јер постоје одговарајуће скупштинске процедуре чији ток у овом тренутку није у потпуности предвидљив.
„Када Влада или посланички клуб иницирају предлог, тада можемо говорити о периоду расправе, али и заузимати одговарајуће ставове у односу на предлоге. Оно што је у овом тренутку извјесно, јесте чињеница да ће све оно што је дио законодавне праксе савремених држава и дио међународних стандарда посланици Демократа прихватити и афирмисати. Ово из простог разлога што Црна Гора тежи да кроз прихватање сваког појединачног рјешења покаже да је дио савремене Европе којој тежимо. Не сумњамо да такав однос према датој проблематици јесте нешто што наилази на апсолутно разумијевање и одобравање грађана Црне Горе“, каже Ровчанин за ИН4С.
Подразумијева се, истиче, да свако ко се огријешио о закон мора да одговара и да свако онај ко је стекао било какву противправну корист на штету државе и грађана, мора сносити правне посљедице.
„Не видимо ко би се, добронамјеран, у односу на ову проблематику могао да двоуми. Нико не смије бити јачи, ни изузет од примјене закона, па ни предсједник државе.
Прикривање трагова, како то називате, заправо је вршење нових кривичних дјела и саучесништво у постојећим“, закључио је Ровчанин.
Кривокапић: Сви тајкунски уговори биће предмет ревизије
И премијер Здравко Кривокапић обећео је грађанима да ће питање провјере поријекла имовине бити на врху листе приоритета. То је, каже, питање историјске одговорности нове власти.
„Ово друштво заслужује да добије исцрпан одговор на питање како се догодило да готово цјелокупно друштвено богатство постане власништво једне мале групе људи. За тако нешто потребно је најприје створити квалитетан институционални оквир, почев од израде и доношења закона о провјери поријекла имовине, па до формирања одговарајућих стручних служби које би се примарно бавиле тим питањем“, казао је Кривокапић раније.
Истакао је нова власт свакако неће организовати никакав лов на вјештице, али ни опортунистички калкулисати оним што сматрано да је од виталног значаја за опоравак државе и демократски искорак друштва.
„Међутим, ту нема мјеста за било какву арбитрарност и волунтаризам, већ се тај посао мора извршити у схладу са оним што су признати међународни стандарди у тој области, водећи рачуна о специфичностима наше ситуације“, истакао је Кривокапић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
na svakom koraku u CRNOJ GORI,vidi se brutalna pljacka .jedva cekamo ZAKON O PORIJEKLU IMOVINE,pa da vidimo kako novokomponovani milioneri preko noci to stvorise,i od kojih mjesecnih primanja napravise imperije.to narod opljackani zeljno izcekuje!!
Jedini koji stalno ukazuju na nedosljednosti i kriminal su ovi iz DFa. Od njih se i nadam reformama, ostali izgledaju kao da ce nastaviti politiku dps
Treba i URU precesljati oni su velike pogani
Što mislite zašto se Daka kandidova?
Дако Дака ДПСу доака, …
То су све „Капиталне инвестиције“ … Какви капиталци,… Све је чисто- све су „почистили“,…
Ja imam samo povjerenje u DF.A ostali nista Im ne vjerujem.