ИН4С

ИН4С портал

Ловац на лажи

1 min read

Разорени Београд након савезничког бомбардовања у Другом свјетском рату

Црна Гора се не сријеће први пут са војно политичким савезима . Први пут је то било марта 1941. године , када је је Краљевина Југославија приступила Тројном пакту . Тај споразум је народном вољом и војним пучем одбачен . Упркос каснијим историјским догађајима ,   касније генерације грађана Црне Горе сматрале су одбацивање Тројног пакта  исправним и то је цијењено  као херојски потез . Да ли оваква оцјена тих догађаја и данас стоји , нијесам баш сигуран . Ово темељим на основу  повлачења одређених историјских паралела између односа према Тројном пакту  тада , и односу према НАТО пакту данас, што је сасвим историјски легитимно.

Bombardovanje Beograda - Drugi svjetski rat

Као што је познато  суштина постојања  војно политичких савеза је иста и тада и данас . То је свјетска доминација неке идеологије преобликоване у одређени начин живота и друштвене вриједности које се промовишу . Свој пут ка свјетској доминацији Хитлер је започео „ аншлусом „ Аустрије 1938 године . Његово образложење тог потеза било је да су Аустријанци и Њемци један народ и да треба да живе у једној држави. У то вријеме у Њемачкој  постаје званична политка „Крви и тла „- гдје су Њемци ту је и Њемачка . Ако се само за тренутак вратимо у садашњост , можемо се подсјетити америчке политике – гдје год су амерички интереси ту је Америка и све је легитимно.  Дакле  Хитлер је макар био поштенији. Америка кроз ову политику заступа интерес капитала и тачно одабране мале групе људи , као разлог војно политичких интервенција . Наравно да је и тада и сада у основи обије политике био економски интерес .

hitler     

Тројни пакт је потписан у Берлину 27.09.1940 године . Овим споразумом , као што пише у члану 1 , Владе Њемачке ,Јапана и Италије сматрају као предуслов трајног мира да свака земља на свијету треба да има простор који јој је потребан . У члану 2 овог споразума промовише се нови поредак у свијету под вођством ове три силе.  У члану 3 државе потписнице се обавезују да се помажу свим политичким економским и војним средствима ако једна од њих буде нападнута од неке силе . Мислим да садашњим генерацијама ове ставке уговора звуче некако познато .
     

ukrajina-nato-novorosinform

НАТО – пакт је потписан у Вашингтону 04.04. 1949. године . Основни уговор су потписале 13 земаља на чијем челу је САД . И данас ако нека земља жели да приступи НАТО , мора да на крају сложене процедуре приступања савезу , положи „ инструменте „  приступању Влади САД која је „депозитор „ Уговора . Дакле прва паралела – некад Њемачка у Тројном пакту , Данас САД у НАТО – пакту . У складу са уговором основни циљ НАТО је да чува и осигурава безбједност земаља чланица било политичким или војним средствима , да омогући заштиту основних заједничких вриједности – демократије , људских слобода , солидарности ,  благостања , мира и стабилности .

У каснијем периоду НАТО –у су приступале и друге земље . Баш као и Тројном пакту, некада . И није то једина сличност између ова два савеза . Ово је можда и најмање важна . За мене фундаментална сличност се крије у оснивачким документима . Дакле , ако упоредимо оба акта , видјећемо да су и једнима и другима важни мир и благостање . И једни и други промовишу солидарност , закон и ред . Демократија која се помиње у другом уговору је само тешко достижни идеал сваког друштва и тешко би смо могли то прихватити као постулат неког уговора , а још мање га наметати другим земљама . То се зове империјализам , када некоме намећете сопствене вриједности !

Смисао овог текста , никако није неко озбиљније историјско разматрање . Жеља ми је само да на крају поставим једно питање :

Како то да смо 1941. године одбацили приступање Тројном пакту , и тиме се касније поносили , а сада незвани хрлимо у НАТО ? Тројни пакт и НАТО се у основи не разликују пуно , осим по начину остваривања својих уговорених вриједности . А и по томе се све мање разликују , зар не ?

Аутор текста је предсједник подгоричког Синдиката просвјете Слободан Савовић.
        

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Ловац на лажи

  1. Хитлер Адолф

    hitler-adolf„Ми никад не смемо дозволити да на Балкану један народ постане сувише моћан, народ који има осећај политичке мисије и историјске улоге. Управо Срби су тај народ. Они су доказали да имају велику државотворну снагу, а и велике, амбициозие циљеве који чак иду до Егејског мора. Имам озбиљне примедбе на то да такав народ у њиховим настојањима и амбицијама ја још посебно охрабрим и подржим.“

    „Срби су народ који је одређен да има државу и који је као народ одржан. Њихова идеологија је великосрпска. У њима постоји безобзирна отпорна снага. Због тога ће они увек заступати великосрпску идеју. Оно што долази из Београда значи опасност“.

    „Немачка мора до краја сузбијати све планове о Великој Србији. Не сме се створити српска војска. Прихватљивија чак становита комунистичка опасност”.

    Адолф Хитлер Херману Нојбахеру свом спе

    tvoja prica dukljanine nije prica nego prnjava!
    a tvoj identite je identitet guzicara jer ovim pisanjem si pokazao sto si i ko si ,a najbolje cemu stremis jednom rijecju koritar dukljanski.

  2. Ako se bacimo (kao nas vrli autor) u istorijske paralele, i velika Srbija (bivsa kraljevina SHS/Jugoslavija) je pocela sa „anslusom“ CG 1918. Autor dalje „paralelise“: „У то вријеме у Њемачкој постаје званична политка „Крви и тла „- гдје су Њемци ту је и Њемачка .“ Zar to nije skoro identicno i sa proslim (nazalost, i dandanasnjim) teorijama „krvi tla“ – „Svi Srbi u jednu drzavu“ ili „dje su Srbi tu je Srbija“? Opasno je praviti paralele – bez prethodnog pazljivog pogleda u ogledalo?

    NATO (a ni Srbija) nije isto sto i hitlerovska Njemacka. Uostalom, i moderna Njemacka je clan NATO-a. Kao i skoro sve zapadne visoko razvijene drzave. Mogu da razumijem da neko mrzi NATO i zapadne vrijednosti, ali ne vidim da se odricete tekovina (posebno naucnih) tog istog Zapada? Zar nema mnogo dvolicnosti u ovakvim pricama? Naravno, NATO nije savrsen. Nista sto je ljudska ruka stvorila nije savrseno. Savrsen je samo Bog (po definicji). Zato malo manje emotivnog zastranjivanja. Pogledajte malo tekovine i planove na Istoku. U cemu je razlika? I pitanje je da li je bolje jednom Ukrajincu pod Putinom ili pod NATO/EU? Dje bi se okrenuo? Ako bi mogao slobodno da bira?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *