ИН4С

ИН4С портал

Лука Бар и афричке луке означене као главни коридори кријумчарења наркотика „балканског картела”

1 min read

После разбијања „балканског картела” и хапшења 13 чланова ове нарко-банде испливали су нови подаци о умешаности српских криминалаца у глобалну трговину кокаином. Најновији извјештај канцеларије УН за дрогу и криминал (UNODC), такође, открио је нове детаље о овој трговини.

Српски криминалци, осим Јужне Америке, и те како су присутни и у Африци или тамо имају врло повјерљиве људе, а у Европи, осим Ротердама и Антверпена, дјелују и у Хамбургу. Пипци балканске мафије стигли су чак и до Русије и Кине.

Зоран Јакшић, један од вођа клана Америка, који је због 800 кила кокаина ухапшен и осуђен у Перуу, сада је у Србији под истрагом као припадник „балканског картела”. Такође, Радоје Звицер, одбјегли шеф „кавачког клана” и београдског огранка Вељка Беливука, откривен је у преписци на Скају како организује транспорт дроге из Еквадора, Колумбије, Уругваја, Бразила и других латиноамеричких земаља. Претпоставља се да и данас тамо борави, често мијењајући адресе.

Захваљујући тој пресретнутој Скај преписци и подацима из извештаја UNODC, мапирано је кретање дроге свијетом, о чему су упознати и Европол и све свјетске полиције. Познати су и начини транспорта.

Кокаин се најчешће до Европе пребацује бродовима. Најновији подаци Европола указују да се у Европи провјерава око 10 одсто контејнера из Јужне Америке, али само два одсто контејнера с других дестинација. Зато су српски и црногорски кланови у руту укључили и западну Африку. Најближе афричке земље, ако се дрога пакује у Бразилу, јесу Сенегал, Гамбија или Гвинеја Бисао, које су удаљене 2.850 километара, наводи се у извјештају UNODC. И ту се контејнери пребацују на друге бродове. Тако се сакрива траг и смањује ризик од контроле у европским лукама.

Бродови под заставама афричких земаља потом стижу у Ротердам, Антверпен и Хамбург, гдје их дочекују мафијашке екипе, упадају на бродове и из тачно означених контејнера с лажним декларацијама о транспорту банана или меса ваде паковања кокаина. Из тих лука се даље дрога транспортује камионима, пикаповима и аутомобилима до одредишта.

Марко Ницовић, члан Свјетске асоцијације шефова полиција у борду за наркотике, објашњава зашто је западна Африка рај за дилере.

„Земље западне Африке постале су идеалне за кријумчаре из Јужне Америке јер су то несређене земље, а најпогодније су Нигерија и Сенегал. Шверцери дроге користе западну Африку зато што је тамо лака корупција царине и полиције, па им је лакше да превезу наркотике до Европе. Тако нема директне везе између Јужне Америке и Европе”, објашњава Ницовић.

У извјештају UNODC означене су и луке Бар и Плоче, гдје послије препакивања у италијанском пристаништу Ђоја ди Тауро такође стиже кокаин. Одатле се камионима пребацује ка западној Европи. На свјетској мапи су и луке у Турској, Албанији. Из преписке на Скају чланова „кавачког клана” помињу се и Бугарска и Румунија.

„Сви они пажљиво прате заплијене дроге. Чим су учестале на једном мјесту, мијењају правац. То се види и из проваљене преписке Звицера и Ђенерала. Ђенерал (ухапшени Мирослав Страчевић) пита Звицера да ли има убачај у Уругвају, а он му потврђује и каже да има „гдје треба”. На питање да ли је Ротердам пуко, Звицер му објашњава да постоји и Хамбург. Одлично су обавијештени”, наводи добро обавештени извор, преноси Борба.

Марко Ницовић каже да је у Кини потражња за наркотицима у порасту.

„Потражња за наркотицима је велика у источним земљама, односно хероин и кокаин су тражени као роба. Кинеска привреда је веома јака и све је више људи из пословног свијета који почињу да користе природне стимулансе, као што је кокаин. Тамо је велико тржиште и зато се кријумчари све више оријентишу на Кину”, истиче Ницовић за „Републику.рс”.

У извјештају UNODC наведена су разна пловила за транспорт наркотика, а међу њима су и „водени дронови”, специјално направљени за кријумчарење дроге. Они немају посаду, а могу да иду и испод воде.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *