Лукашенко: Минск ће одредити алгоритам примене тактичког нуклеарног оружја
1 min readУ Белорусији се развија алгоритам употребе тактичког нуклеарног оружја у случају спољне агресије, изјавио је белоруски председник Александар Лукашенко.
Лукашенко је објаснио да су начелник Оружаних снага земље Виктор Гулевич, министар одбране Виктор Хрењин и председник КГБ-а Иван Тертељ добили задатак да одреде алгоритам примене овог оружја.
„Његова основа треба да буде да треба да га употребимо у тешком тренутку, уколико нас нападну, што значи да ће напасти… Савезну државу“, рекао је Лукашенко.
„Претпоставимо да можемо да га употребимо у договору са Русијом. То су празни аргументи: они нас искоришћавају и тако даље – све је то глупост. То није тачно. Ово је наше оружје и ми ћемо га употребити (уколико буде потребно)“, нагласио је белоруски председник.
Истовремено је навео да је инсистирао на распоређивању руског тактичког нуклеарног наоружања у Белорусији да нико тамо не би покушао да упадне.
Руско нуклеарно оружје у Белорусији
Председник Русије Владимир Путин на састанку с белоруским колегом Александром Лукашенком изјавио је претходно да ће Русија после 7. или 8. јула почети да размешта наоружање на територији Белорусије, након завршетка припремних радова.
Претходно је руски министар одбране Сергеј Шојгу на састанку са својим белоруским колегом Виктором Хрењином у Минску изјавио да су због активности заједничких нуклеарних мисија НАТО-а, Русија и Белорусија принуђене да предузму одговарајуће реципрочне мере, те да је организован рад на размештању нестратешког нуклеарног оружја Русије на територији Републике Белорусије.
Министар одбране Белорусије Виктор Хрењин оценио је да размештање нестратешког нуклеарног наоружања у Белорусији представља одговор на агресивну политику непријатељских земаља, преноси Спутник.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Treba rasporediti takticko nuklearno oruzje manje snage (do megatona) na Kubi, Venecueli, JuznoAfrickoj republici i Indiji.
U istim zemljama rasporediti i pvo odbranu, vazdusni stit kako bi se obarale rakete protivnika po uzletanju dok su jos nisko.