Лукшић: Наредног мјесеца финално усаглашавање споразума око Превлаке

Званична Подгорица и Загреб у наредних мјесец усагласиће специјални споразум којим се питање разграничења на Превлаци повјерава Међународном суду правде у Хагу, најавио је шеф црногорске дипломатије Игор Лукшић.
„До одређеног приближавања је дошло и надамо се да ће током наредног мјесеца доћи до финалног усаглашавања споразума“, казао је Игор Лукшић одговарајући на посланичко питање у вези с намјером Хрватске да истражује нафту у јужном Јадрану, дијелу које би требало да буде предмет међународне арбитраже.
Он је образложио да је усаглашавање специјланог споразума услов за отварање питања разграничења пред међународном арбитражом и навео да ће се прије повјеравања спора суду о усаглашеном споразуму изјаснити парламенти двије државе, преноси Радио Јадран.
Црна Гора и Хрватска још немају трајно утврђену границу на полуострву Превлака код Херцег Новог, као и акваторију јужног Јадрана. Бивша Савезна Република Југославија и Хрватска 2002. године потписале су Протокол о привременом граничном режиму на том подручју.
Највиши званичници Црне Горе и Хрватске раније су више пута поновили да тај режим добро функционише, а да трајно рјешење границе треба наћи кроз преговоре или у поступку међународне арбитраже.
Лукшић је рекао и да Хрватска до сада није потписала уговор ни са једном компанијом о истразивању нафте у јужном Јадрану у вези с тендером који је расписала у априу прошле године.
Званична Подгорица је оштро реаговала због расписивања тендера, јер сматра да такав потез Загреба „једностран“, да крши међународне прописе, привремени режим на Превлаци, као и да „прејудицира“ питање разграничења на полуострву и приобаљу око њега.
Лукшић је рекао да је за истраживање блокова у јужном Јадрану конкурисала америчка компанија Маратон оил и да је црногорска дипломатија упознала ту фирму из САД о спору и сугерисала јој да се уздржи од потписивања спорозума с Хрватском ако је он „урађен са оним што елементарно не задовољава интересе и сувјерена права Црне Горе“.
Лукшић је поновио став званичне Подгорице да је заинтересована за „обострано прихватљив“ аранжман о истраживању нафте у јужном Јадрану, као и да од Хрватске очекује да „одлуке наслања на постојеће билатералне споразуме о граници до постизања трајног рјешења“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

