Маћехински однос државе према светињама: Тунел поред манастира Светог Петра Цетињског затрпан смећем
1 min readО томе како се држава брине о својим црквама, манастирима и храмовима, показује случај тунела поред манастира Светог Петра Цетињског на Цетињу који је смећем.
То показују фотографије достављене „Вијестима“.
Из Митрополије црногорско-приморске (МЦП) „Вијестима“ су незванично казали да је одржавање тог тунела у надлежности државе.
Из МЦП су објаснили да је то тунел који води до пећине у коју је држава хтјела да смјести Филермосу.
Икона Богородице Филермосе сматра се једном од најзначајних хришћанских реликвија, а позната је као заштитница витезова Малтешког реда.
Према доступним подацима чудотворну икону Пресвете Богородице, која је покровитељ краљевског Цетиња, насликао је половином првог вијека Свети апостол Лука, у Ефесу у кући Светог апостола Јована Богослова. Та светиња била је извјесно вријеме на Родосу, у православном древном светилишту Филермос и тако је добила име.Познато је да је донијета у Јерусалим, а 430. године царица Источног ромејског царства Евдокија је преноси у Консантинопољ и похрањује у Влахернској цркви. После пада Константинопоља од удара крсташа, многе светиње су опљачкане, међу њима и икона Богородице Филермосе. Завршила је у рукама римокатоличког монашко-витешког реда Јовановаца, који су је убрзо пренијели у Свету земљу. Јовановци је преносе на острво Кипар, потом 1310. године на острво Родос, гдје су саградили војна утврђења, болнице и своју резиденцију.
Икона је почетком 16. вијека, због турске окупације, пренесена са Родоса у Италију, па у Француску. Одмах потом смјештена је на Малту гдје је била до краја 18. вијека одакле је, опет због окупације, тада Наполеонове, однешена у Русију чији цар Павле И постаје заштитник малтешких витезова. Филермоса је поново морала да се „сели“ због октобарске револуције 1917. Након дугог путовања стигла је у Данску, да би се почетком Другог свјетског рата, 1941. коначно обрела у Црној Гори. Влада је 1978. предала Народном музеју Црне Горе на Цетињу у чијој се Плавој капели налази од 2002.
Икона Богородице Филермосе, чија је веома бурна историја записана од 11. вијека када су је Јовановћи донијели на Родоско брдо Филермо ни задњих деценију није имала мира, јер држава Црна Гора, у чијем је власништву, намјеравала да је премјести у пећину изнад Цетињског манастира.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Pecinski ljudi bi da stave ikonu u pecinu. Sta ocekivati od stoke koja je stoku vezivala u crkvama.
Dok je bila u depou UDBE oskrnavljena je i opljačkani su neki dragulji sa nje. Tako u je „čuvali“. Do ne oslobodimo iz tamnice Njegoševe mošti i ikonu Bogorodice Trojeručice Filermoske, nema nam spasa.