Мадуро наредио војне вежбе као одговор на долазак британског брода код обале Гвајане
1 min readПредседник Венецуеле Николас Мадуро наредио је почетак војних вежби на Атлантском океану као одговор на долазак брода британске морнарице код обале Гвајане, јавила је новинска агенција ЕФЕ.
„Наредио сам почетак заједничких одбрамбених вежби оружаних снага Венецуеле на истоку Кариба, дуж обале Атлантика… као одговор на провокације и претње из Велике Британије по мир и суверенитет наше земље“, истакао је Мадуро.
Мадуро није прецизирао обим нити трајање војних вежби, али је нагласио да је долазак британског брода „ХМС Трент“ „неприхватљива претња“. Истовремено је додао да рачуна на дипломатију и мир.
Према писању западних медија, у војним вежбама учествоваће 5,6 хиљада војника.
Влада Венецуеле осудила је у четвртак долазак британског ратног брода у Гвајану, док се Каракас и Џорџтаун налазе у територијалном спору око граничног региона Есекибо.
Каракас је позвао гвајанске власти да предузму „хитне мере“ да изведу „ХМС Трент“ из територијалних вода земље и да се уздрже од даљег укључивања „војних сила“ у територијални спор.
Пре неколико дана Велика Британија је одлучила да пошаље брод „ХМС Трент“ на обале Гвајане у знак дипломатске и војне подршке овој бившој британској колонији.
Спор Венецуеле око територије Есекибо са Великом Британијом и суседном Гвајаном траје још од XIX века. Влада Венецуеле појачала је напоре да ову територију врати у састав земље након што су гвајанске власти почеле да предају нафтним компанијама минералима богата подручја спорних нафтних налазишта.
Пресудом међународног арбитражног суда из 1899. године та територија је додељена Великој Британији, која је у то време била колонијална сила у Гвајани, али последњих деценија венецуеланске власти упозоравале да је та пресуда била неправедна.
Године 1966. када је Гвајана стекла независност, Велика Британија и Венецуела су се сложиле да се формира комисија састављена од представника Гвајане и Венецуеле која ће поново размотрити ова тегриторијални спор, али шест деценија касније решење није постигнуто.
На референдуму у Венецуели, одржаном 3. децембра, око 95 одсто грађана подржало је припајање спорне територије Есекибо, за коју тврде да је отета када је граница север-југ повучена пре више од једног века.
Референдум је уследио након што је амерички нафтни гигант Ексон Мобил 2015. годинер открио нафту у водама код обале Есекибоа, преноси Спутник.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: