Мафијашке ликвидације: Је ли држава зрела за ванредно стање?
1 min readБезбједносни сектор и његова реформа тема је која окупира друштво у Црној Гори претходних неколико година. Многи су незадовољни реформама у том сектору а ово је била и Тема Јутра Прве телевизије гдје су гостовали Иван Пекић из Интернационалне полицијске организације, новинарка Јелена Јовановић и адвокат Митар Шушић.
Иван Пекић је коментарисао недавна убиства и казао да је на дјелу би фактички терористички напад у центру Подгорице.
„Ви у Уставу имате прописано када дође до нарушавања јавног реда и мира ширих размјера, може доћи до покретања ванредног стања. Нисам заговорник премијеровог става гдје неће да се упоређује са политичарима из прошлости и да уводи ванредне стање. Не, он треба да уведе специјалне мјере према безбједносно интересантним лицима и ОКГ-има. Не знам треба ли да нам се деси голгота гдје је Пабло Ескобар са терористичком групом напао цијелу станицу полиције“, казао је Пекић.
Додаје да мјере које су донешене на сједници је да подржавају да се уведе предлог закона о држању у притвор са 3 на 5 година.
„То је анархија. Шта се догађа ако држите некога у притвору а да је невин“, пита се Пекић.
Митар Шушић је навео да је на дјелу црвени аларм и да је још и претходних година био моменат да се обрачунају са криминалним организацијама.
„Након свих тих промјена и смјена, неколико Влада опет се понашају на исти начин и опет им се ништа не може. Они очито осјећају заштиту и код новог тужилачког и судско апарата. Друштво сада треба схватити да она њихова темељна права као што су право на живот, имовину, слободу, да то сада држава неће да им штити него да ће морати да узму ствари у своје руке. То је јако опасно“, казао је Шушић.
Он додаје да би ванредно стање могло бити спроведено у неком другом политичком моменту.
„Мислим да у овом тренутку за то не постоји политичка мотивација јер смо ми анестезирано ушли у измјене и тај корак би више повриједио обичног грађанина него оне који би били циљ ванредног стања. Нисам заговорник тога јер се не дешава ништа специјално и ново што се није дешавало претходних деценија. Трагично је што се то наставља. Ништа није специјално ново да би сад оправдало један такав флагрантан облик задирања неуређене државе у људска права грађана. Увођење ванредног стања је ускраћивање и суспензија основних људских права како би се обрачунали са нечим што у том тренутку имате проблематично у друштво“, казао је Шушић.
Није сигуран да је ова држава у овом тренутку, са овим носиоцима функција, у стању да то уради.
„Акција „Сабља“ је на примјер другачија. Ту је био моменат убиства премијера и постојала је неподијељена политичка подршка томе. Овдје би то значило да функционери кажу да су дошли на власт и да престану да снимају спотове и да сједну мимо камера и да направе радни састанак предсједника, премијера, министара који су ресорни за те области и да се координише та ситуација. То није забрањено а не примјећујем да се то дешава. Видимо да носиоци функција комуницирају само преко медија. Бољу комуникацију изгледа имају чланови супротстављених кланова него државни функционери“, казао је Шушић.
Пекић је казао да када се погледа ко сједи у вијећу за националну безбједност, не би се сложио са чињеницом да не треба уводити ванредно стање.
„Нисмо до сада имали да тројица маскираних у сред Подгорице у 3 ипо изађу и ликвидирају двојицу. То се не може окарактерисати као мафијашки обрачун него терористички напад. Апсолутно сматрам да носиоци безбједносних функција не могу да схвате да је тренутни моменат у држави такав да ми немамо класичне криминалне групе већ транснационалне. Јелена Јовановић је недавно и писала да је службеница АНБ-а дојављивала криминалним организацијама тајне. У АНБ-у имамо нарко картеле, исто тако и у полицији. О чему ми причамо“, пита се Пекић.
Додаје да након 5 сати вијећа за националну безбједност не постоји никакав одговор организованим криминалним групама и предлаже ванредно стање које би дјелимично трајало да се преврне сваки стан припадника ОКГ-а.
Новинарка Јелена Јовановић је коментарисала случај убиства у сред бијелог дана и казала да је оно што се константно заборавља један аспект који забрињава.
„Ја сам својим колегама рекла шта да је страдала нека мајка која је раније изашла са посла. Једина срећа људи који су били около је та што је у питању било блиндирано ауто. Са друге стране нису пролазили меци и пука је срећа што није убијено неко дијете које се враћало са тренинга. Ту је било на стотине људи, то је врло фреквентна саобраћајница и то је један од најударнијих термина“, казала је Јовановићева.
Она наводи да су то злочиначке криминалне групе упркос питању због чега се тај термин увео. Додаје да се животи других људи гасе док пију кафу јер су жртве ових кланова.
„Њихов сукоб је почео прије 10 година. Да не причамо о томе када су овакви кланови нарасли да могу да воде овакав рат. Деценију траје тај рат а свако мало кад се нешто деси ми говоримо да треба да реагује овај или онај, а видјели сте како су пролазили кланови у претходном периоду да је Петар Лазовић као полицајац учио криминалце како да сашије полицијску униформу да убије припадника другог криминалног клана“, казала је она.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Zmiju gađati u glavu.Samo jedan jedini bandit iza rešetaka i ostali su obezglavljeni.Dok je on na slobodi-nema mira niti stabilnosti