Максималне затворске казне за убиство Ћурувије
1 min read![Curuvija](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2019/04/Curuvija-uu.jpg)
Славко Ћурувија
Специјални суд у Београду осудио је данас на максималне законске казне од по 30 и 20 година затвора четворицу оптужених припадника некадашњег Ресора државне безбиједности због убиства власника и новинара „Дневног телеграфа“ Славка Ћурувије, 11. априла 1999. године.
Тадашњи шеф Ресора државне безбиједности Радомир Марковић и тадашњи шеф београдског центра ДБ Милан Радоњић осуђени су на по 30 година затвора, а припадник резервног састава ДБ Мирослав Курак и оперативац ДБ-а Ратко Ромић на по 20 година затвора, преноси Спутник.
Ромићу и Радоњућу у казну се урачунава вријеме које су провели у притвору и кућном притвору.
Пресуда оптуженима је изречена након тачно 20 година од убиства Ћурувије и то је прва пресуда за убиство једног новинара, док остала убиства, међу којима је Дада Вујасиновић и Милана Пантића нису још ни расвијетљена.
Марковић је осуђен због кривичног дјела подстекавање на тешко убиство, а Радоњић, Ромић и Курак за тешко убиство у саизвршилаштву.
Оптужени Радомир Марковић у затвору већ служи казну од 40 година затвора због четвороструког убиства на Ибарској магистрали у октобру 1999. године, а како се у спрском правном систему казне не сабирају, остао је осуђен на јединствену казну од 40 година затвора.
Мирослав Курак је у бјекству и за њим је расписана међународна потјерница.
Милан Радоњић и Ратко Ромић су од јула 2017. у кућном притвору уз електронски надзор, након што су претходне три и по године провели у притвору Окружног затвора у Београду.
Славко Ћурувија фондција: Ово је охрабрујућа пресуда
Овим поводом огласила се и Славко Ћурувија фондација која је поздравила одлуку Судског вијећа.
„Иако је суд пропустио да изрекне максималне затворске казне, сматрамо да је од пресудне важности став Судског вијећа да су оптужени криви за брутално убиство Ћурувије 1999. године. Овакав став помаже друштву да се обрачуна са политички мотивисаним злочинима и суочи са поражавајућим насљеђем режима Слободана Милошевића. Пресуда јасно и недвосмислено потврђује да је убиство Славка Ћурувије организовала држава, преко инструментализованог Ресора државне безбиједности“, наводи се у саопштењу.
Како истичу, одлука Судског вијећа шаље јасну поруку да злочини против неистомишљеника не могу да остану некажњени, а да починиоци напада на новинаре због јавно изговорене ријечи нису недодирљиви.
„Очекујемо од Апелационог суда да потврди данашњу пресуду, а од надлежних да у најкраћем могућем року разријеше и процесуирају све злочине почињене против новинара у претходним деценијама„, закључују у фондацији.
Према оптужници, Ћурувију је 11. априла 1999. године убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић, који је дршком пиштоља ударио у главу
Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу.
Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због „јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и дјеловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти“.
Убијен је на Ускрс, 11. априла 1999. године, у дворишту испред улаза у зграду, гдје су се налазиле просторије маркетинг службе „Дневног телеграфа“, а са њим је тада била Бранка Прпа.
Изрицању пресуде у Специјалном суду поред више десетина новинара, присуствовали су и представници новинарских удружења, генерални директор РТС-а Драган Бујошевић, уредник информативног прогрма РТС Ненад Љ. Стефановиц
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
На западу је лансирана прича да су Славка Ћурувију убили масони, интернационалисти, идолатристи, окултисти, ритуалисти и езотеристи о којима је писао у “Дневном Телеграфу” у току 1998. године – “But, not surprisingly, another explanation has now been put forward: in 1998 Curuvija had published several articles about Freemasonry in his newspaper. It was therefore suggested that he had been murdered by the Freemasons…” ( Види: Jasper Ridley, The freemasons – A History of the world’s most powerful secret society, New York, 2011, стр. 256)
Нека „фондација“ Славко Ћурувија, већ прави кривично дело клевете „…..са поражавајућим насљеђем режима Слободана Милошевића. Пресуда јасно и недвосмислено потврђује да је убиство Славка Ћурувије организовала држава…..“
Лажу, лажу, и нико их не позива на одговорност.
А само због овог пребацивања одговорности са страних обавештајних служби, неко би требао да их стави уза зид. Срама.
100 сведока, да би забашурили да је Ћурувијино убиство наручила једна страна обавештајна служба.