Мали: Очекује се да Србија у овој години буде најбрже растућа економија
1 min readПрви потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали објавио је данас да се очекује да ће у овој години Србија бити најбрже растућа економија, подсетивши да је наша земља у првих девет месеци прошле године била у топ три најбрже растуће економије у Европи са растом од четири одсто, док су се неке јаче економије од наше, попут велике Немачке налазиле у рецесији.
Мали је навео да је запосленост у трећем кварталу прошле године износила 51,9 одсто, док је незапосленост рекордно ниска и износи 8,1 одсто.
„Подсетићу вас и да је незапосленост 2012. године била 25,9 одсто, што значи да сваки четврти грађанин није имао посао у време претходне власти. Данас имамо и око 450.000 више формално запослених него у периоду пре 2012. године“, написао је Мали на свом Фејсбук профилу.
Министар је истакао и да је константан раст примања грађана, подсећајући да су пензије од 1. децембра прошле године повећане за 10,9 одсто и да су прве увећане пензије већ исплаћене, уочи Божића.
„Просечна пензија је у 2024. износила 46.138 динара, односно 394,1 евра, и у односу на 2023. је била реално већа за 15,1 одсто. Очекујемо да ће у овој години просечна пензија бити око 436 евра (више од 50.000 динара), што је више него дупло у односу на 2012. годину, када је просечна пензија била 204 евра“, написао је Мали и додао да када се погледају сва повећања пензија у периоду од 2020. до 2025. ми имамо реалан раст пензија од 35 одсто.
Министар је подсетио и да је такође, од 2020. године, када је кренула пандемија, исплаћено и око 650 евра једнократне помоћи сваком пензионеру.
„Имамо и константан раст минималне зараде, која је од 1. јануара ове године већа за 13,7 одсто, и у овој години ће износити 53.592 динара, односно просечно 457 евра месечно. Подсећам вас да је минимална зарада 2010. године била 15.747 динара, а ове године ће први пут прећи 450 евра“, казао је он.
Први потпредседник Владе Србије је написао да су и плате, од 1. јануара ове године порасле за осам одсто у јавном сектору, односно и много више од тога у просвети – кумулативно чак 22,4 одсто.
„Имамо континуран раст плата, које су у просеку прошле године износиле, према нашим проценама, око 835 евра, а само у децембру 920 до 925 евра. Очекујемо да у децембру ове године просечна плата достигне око хиљаду евра“, рекао је Мали.
Он је истакао и да у периоду од 2020. до 2025. реалан раст просечних зарада износи 37,1 одсто и да нас све то приближава постављеном циљу и испуњењу обећања које је дато да ће до краја 2027. године просечна плата у Србији бити 1.400 евра.
“ Подсетићу вас да је просечна нето зарада 2010. године износила 331 евро. Такође, те 2027. године, очекујемо и да ће просечна пензија износити 650 евра, колико и минимална зарада“, написао је министар.
Према његовим речима и најновији подаци показују да је просечна плата у новембру 2024. износила 100.738 динара, односно 861 евра, као и да је у односу на новембар 2023. просечна нето зарада обрачуната за новембар 2024. номинално већа за 12 одсто, а реално за 7,4 одсто.
„Крајем прошле године смо први пут у историји добили и инвестициони рејтинг, што је потврда највећег поверења у наше финансије, а очекујемо да ове године напредујемо у лиги земаља са инвестиционим рејтингом“, написао је Мали.
Како је истакао, још једна важна и актуелна ствар је и подршка младима за куповину првог стана.
„Будућност ове земље су млади. Желимо да они остану у Србији, да овде нађу запослење, оснују породице, планирају живот у својој земљи. Зато смо и осмислили програм повољних стамбених кредита за младе, како би им олакшали тај велики корак у осамостаљивању. Држава је припремила закон захваљујући којем ће млади моћи да по што повољнијим условима, што лакше, једноставније и јефтиније, дођу до своје прве стамбене непокретности“, написао је министар.
Како је објаснио, кроз тај закон решавају се два највећа проблема које су млади имали приликом куповине некретнине – висина учешћа и висина каматне стопе.
„Сада је учешће један одсто, а месечна рата ће бити много повољнија јер држава до шесте године субвенционише те рате. Дакле, заиста сјајна прилика за све младе људе од 20 до 35 година. То је мера за будућност Србије“, казао је Мали и додао да су повојни кредити за станове само једна од мера која се спроводи да се помогну и подрже млади.
Мали је подсетио и да је прошле године повећано издвајање за рођење првог, другог, трећег и четвртог детета и што је опет, како је нагласио начин да се покаже да је држава ту за породице, за децу, да брине о њима, да су они највредније што имамо и да то није само празна прича већ конкретна помоћ.
„За прво дете сада се добија 500.000 динара једнократно, а након повећања, родитељски додатак за друго дете износи 600.000 динара и плус се за друго дете једнократно добија 135.000 динара. За треће дете се сада добија 2.280.000 динара родитељског додатка плус једнократно 135.000 динара, док за четврто дете родитељски додатак сада износи 3.180.000 динара. Ако вам кажем да се за четврто дете 2012. добијало 298.254 динара, видите да сада имамо десет пута већа издвајања за рођење четвртог детета. Имамо и субвенције за куповину првог стана или за изградњу кућа за мајке, у износу до 20.000 евра“, подсетио је министар.
Осим повећања и побошљања животног стандарда грађана, како је додао, ради се и на великим и важним инфраструктурним пројектима широм, а покренут је и програм „Скок у будућност – Србија 2027“ у оквиру којег ће се реализовати 323 пројекта широм земље вредна укупно 17,8 милијарди евра.
„Градићемо и обнављати школе, ауто-путеве, брзе пруге, саобраћајнице, здравствене установе. Улагаћемо у БИО4 кампус, науку, нове технологије, енергетику, туризам, културу, спорт“, написао је Мали.
Како је прецизирао, само у овој години у плану је завршетак још најмање 150 километара нових ауто-путева и брзих саобраћајница у Србији – деоница Моравског коридора од Врњачке бање до Прељине, Сремска Рача – Кузмин са мостом на Сави, Ваљево – Иверак, као и Јужна обилазница око Ваљева, деоницу аутопута Е763 Паковраће – Пожега, Слепчевић – Бадовинци и петља Пожаревац – Велико Градиште – Голубац.
„Круна свега, свих наших активности у борби за бољу, лепшу и успешну Србију, биће организација Експо изложбе 2027. Тада ћемо у Београд привући цео свет. Очекујемо рекордан број земаља учесница, око три-четири милиона посетилаца. То је потврда свог уложеног труда до сада, признање да се Србија променила и напредовала. Победили смо у веома јакој конкуренцији, добили огромно поверење и сада организујемо највећи догађај икада у Србији, који ће у потпуности променити целу земљу“, навео је Мали.
Према његовим речима, Београд нећете моћи да се препозна за мање од три године и биће један од најлепших градова, не само у Европи, него и у свету.
„Боримо се за Србију која ради!“, закључио је Мали.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: