ИН4С

ИН4С портал

„Малог Трампа” увриједило поређење Кине и САД

1 min read
Гренел је рекао да не постоји морална једнакост између САД и Кине, коју је Вашингтон, заједно са Русијом, у новој стратегији означио као противнике САД.

Ричард Гренел (Фото: 1 EPA-EFE/Alexander Becher)

Амерички амбасадор у Њемачкој Ричард Гренел, који већ има историју непријатних и за Њемце сувише непосредних обраћања земљи домаћину, поново је оштро реаговао, рекавши да су високи њемачки званичници увриједили САД поредећи их са Кином. И то не само хиљаде Американаца који су стационирани у Њемачкој и учествују у одбрани безбједности Њемачке него и милионе Американаца који су се обавезали на јаку западну алијансу. Гренел је чак рекао да је Њемачка увриједила и Кинезе који су били жртве Комунистичке партије Кине.

Како је дошло до овог неочекиваног повезивања Американаца и Кинеза и новог подсјећања да њемачка војна безбједност зависи од НАТО-а? Заслужна је мрежа 5Г и интерес САД да њихови европски савезници не прихвате најсавременију дигиталну мрежу коју су развили Кинези. А Кинези би требало да буду увријеђени, сматра Гренел, због тога што најновије изјаве „високих представника њемачке владе” да се САД могу упоредити са Комунистичком партијом Кине – вријеђају милионе Кинеза „којима се ускраћују основне слободе и које Комунистичка партија Кине неправедно хапси”.

Иако амбасадор није именовао на кога се односи његов коментар, јасно је да је у питању њемачки министар економије Петер Алтмајер који је у недељу на телевизијској мрежи АРД рекао да ризик да „Хуавеј” пренесе податке кинеским обавјештајним агенцијама није ништа већи од онога што су већ учиниле САД. Алтмајер је поводом забринутости да би кинеска влада могла да шпијунира кориснике 5Г мреже подсјетио на чињеницу да је америчка Национална безбједносна агенција (НСА) прислушкивала њемачке високе званичнике, укључујући и канцеларку Ангелу Меркел.

Канцеларка је већ мјесецима изложена притиску САД да се „Хуавеју” забрани постављање мобилне мреже нове генерације у Њемачкој, али се држи намјере да кинеској компанији дозволи да учествује у том послу све док испуњава безбједносне стандарде. Око тог питања владају различита мишљења и у њеној странци, па и у парламенту. Ипак, на конгресу највеће њемачке странке Хришћанско-демократске уније у суботу у Лајпцигу је великом већином гласова донијета одлука да поуздани добављачи могу бити „само они који испуњавају јасно дефинисане безбједносне услове”, што искључује и уплитање стране државе у њемачку 5Г инфраструктуру. Следећи корак је да о „зеленом светлу” за „Хуавеј” одлучи парламент. План њемачке владе је да до 2022. године обезбиједи брзу покривеност за 98 процената домаћинстава, али постоји озбиљна забринутост да би забрана „Хуавеју” да учествује у том послу изазвала контраодлуку кинеске владе против огромне њемачке аутомобилске индустрије. Прошле недјеље је кинески амбасадор у Берлину Ву Кен рекао да ће, ако „Хуавеј” буде искључен, то представљати јасну дискриминацију кинеских компанија и слање погрешног сигнала протекционизма.

Коментаришући могућност да би „Хуавеј” био подложан кинеским законима који би налагали компанији да податке из својих комуникационих мрежа предаје кинеским обавјештајним агенцијама, Алтмајер је рекао да САД такође траже од својих компанија да пруже одређене информације потребне за борбу против тероризма и подсјетио да Њемачка није бојкотовала америчке производе после открића да су 2015. године прислушкивали телефоне Ангеле Меркел.

„Франкфуртер алгемајне цајтунг” пише да је једна од пријетњи, уколико кинески технолошки гигант уђе у изградњу инфраструктуре за нову генерацију дигиталних комуникација, и та да би била ограничена сарадња тајних служби и размјена информација, између осталог, и о могућим терористичким активностима. Гренел је рекао да не постоји морална једнакост између САД и Кине, коју је Вашингтон, заједно са Русијом, у новој стратегији означио као противнике САД. Овај блиски Трампов сарадник, кога колоквијално зову „Мали Трамп”, чим је именован за амбасадора у Њемачкој, заоштрио је трансатлантске односе захтијевајући наредбодавним тоном прекид њемачких односа с Ираном, веће издвајање за НАТО и обустављање изградње „Сјеверног тока 2”. Потпредсједник њемачких либерала (Слободне демократе) Михаел Тојрер одмах је затражио од Алтмајера да се извини, „јер нема потребе за још једним непотребним оптерећењем напетих односа”. Тојрер сматра да је умјесто вербалних сукоба потребан нови притисак за постизање споразума о слободној трговини са САД.

Алтмајер је, међутим, јуче у изјави „Билду” одбацио Гренелове оптужбе, рекавши да никада није изједначавао политичке системе САД и Кине и да је јасно да су „потребни највиши могући безбједносни стандарди за осјетљиве податке, без обзира на то ко је у питању”.

Њемци не воле САД, али су им важан партнер

Њемци и Американци имају дијаметрално различита мишљења о квалитету односа између двије земље чланице НАТО-а. На Берлинском форуму о спољној политици јуче је објављено истраживање америчке агенције Пју и фондације „Корбер” да 64 одсто Њемаца однос Берлина са Вашингтоном описује као лош. С друге стране, три четвртине (75 процената) Американаца изјавило је да је веза добра или врло добра, док тако мисли само 34 одсто анкетираних Њемаца. Односе Њемачке и САД је као лоше или врло лоше оцијенило само 17 одсто анкетираних Американаца и чак 64 одсто Њемаца. Већина Њемаца се чак залаже за спољну и безбједносну политику независну од САД.

У најновијем истраживању 42 одсто Њемаца је рекло да су САД најважнији или други по важности спољнополитички партнер, испред су само Французи. С друге стране, само 13 одсто Американаца сматра Њемачку најважнијим или другим на листи партнера. Њемачка је тек на петом мјесту после Велике Британије (36 процената), Кине (23), Канаде (20) и Израела (15).

(Биљана Митриновић, Политика)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net