Манастир Прасквица – Душа Паштровића (VIII дио) – Цркве на Светом Стефану
1 min read
У утврђеном градићу Светом Стефану, на истоименом острву, данас постоје четири цркве које су у филијалном положају према манастиру Прасквици у оквиру чије парохије су се ове цркве налазиле. У том смислу манастир Светог Николе у Прасквици представљао је стожер црквеног живота Светог Стефана и неколико околних села која су припадала истој парохији.
Према сачуваним историјским подацима прва насеобина на острву формирана је у првој половини XV вијека када је изграђена по једна кућа за свако од 12 паштровских племена. Куће су саграђене од ратног плијена задобијеног у борби Паштровића са турским галијама на Јазу.
Урбанизам Светог Стефана карактерише густа компактна структура насеља сраслог са тереном и опасаног одбрамбеним зидом. Његовој урбаности веома доприноси положај, распоред и број сачуваних цркава које заузимају најупечатљивија мјеста у градићу и представљају његове просторне доминанте и чврсте орјентире.
Црква Свете Госпође / Светог Александра Невског
На стјеновитој хриди на западној страни острва, како су показала најновија архитектонска и археолошка истраживања, првобитно је саграђена мања капелица посвећена Богородици. Капелица је, у познијој етапи градње, а свакако прије 1838. године, дограђена према западу чиме је укупни простор цркве повећан за површину два пута већу од првобитне. Наиме, на плану острва из 1838. године уочава се да црквица Св. Госпође има постојећу величину у основи.

У најмлађој фази градње, крајем треће деценије 20. вијека, изведени су радови на адаптацији ове цркве. У то вријеме њена унутрашњост је поново омалтерисана, постављен је нови под који је сачуван до данас и израђен је нови кровни покривач од каналице. Израђен је нови иконостас богато украшен резбаријом. Том приликом вјероватно су постављена нова дрвена врата и обновљен је плочник око цркве. Дотадашња посвета ове цркве Св. Госпођи замијењена је посветом Александру Невском. Обнову црквице водила је краљица Марија Карађорђевић.
У вријеме претварања Светог Стефана у хотел ова црква је била срушена до висине вијенца у подножју свода и њени зидови су остали испод површине новоформиране угоститељске терасе на западној страни острва. Најновије грађевинске интервенције на овом дијелу острва покренуле су питање њене рестаурације која је успјешно и спроведена у складу са подацима које су пружали сачувани дијелови грађевине и сачувани оригинални простор са њене сјеверне и западне стране. Недостајући дијелови рестаурирани су уз помоћ фотодокументације о њеном ранијем изгледу.

Чињеница да је Свети Стефан претварањем у ексклузивни туристички комплекс, 1960. године, изгубио многа своја битна својства, утицала је и на живот његових цркава. Одсуство традиционалних облика живота промијенило је у извјесној мјери и карактер сачуваних црквених здања на острву. Недостајала је спона његових становника са унутрашњим простором цркава и њиховим екстеријерима прилагођеним мјерилима и укусу бројних генерација.
Свијест о изгубљеним својствима живота у црквама Светог Стефана већ је увелико утицала на успостављање покиданих спона. Једна од њих је обнова цркве Светог Александра Невског и њено враћање у култ које се планира за септембар 2013. године.
Aутор: Зорица Чубровић

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


PAŠTROVIĆI SVIJETLOGA OBRAZA , LJUDI OD ČASTI I DOSTOJANSTVA