ИН4С

ИН4С портал

Мандић: Хапшење младића из Никшића је кршење свих норми; БС да процијени хоће ли у Владу или да одржи власт у Бијелом Пољу

1 min read

Предсједник Скупштине Андрија Мандић, гостујући синоћ у емисији „Аргументи“ казао је да је у контакту са министром спољних послова Ервином Ибрахимовићем као и са људима који представљају Црну Гору на спољно-политичком плану, те да је добио информације да Црна Гора интензивно ради да ухапшени на Косову и Метохији због нечега што је, како каже, потпуно неприродно да се дешава од стране приштинске администрације заврше у затвору.

Подсјетимо, двојици младића Маринку Јовановићу (24), Рајку Кривокапићу (34) и Драгутину Лалатовићу (24), ходочасницима из Никшића који су у недељу, на празник Светог Стефана Дечанског, ктиторске славе манастира Високи Дечани, ухапшени у близини ове светиње, Основни суд у Пећи одредио је притвор од мјесец дана.

“Лично мислим да то није коректно, да је то кршење свих норми и замислите сад нас да у Црној Гори, на приморју, у Улцињу или у Тузима, да почнемо да све оне који показују симболику велике Албаније да се односимо на сличан начин… да сваког ко покаже двоглавог орла, да почнемо да радимо оно што ради приштинска администрација. То није добар пут и искористио бих прилику, као што сам тражио од министра спољних послова, да те људе који су часни, вјерујући, људи који су пошли у српске светиње, да их ослободе што прије. Ако узмете у обзир да се овог тренутка одржавају избори, односно да се простор на којим власт има приштинска администрација, да се тај простор налази у изборној кампањи, онда ово што се дешава грађанима Црне Горе је у контексту неких предизборних активности”, навео је он.

Додао је да је добио информацију да они нијесу прекршили никакав закон, ниједну међународну конвенцију, и додао да заслужују да буду слободни људи.

“Ако им се није допало њихове понашање могли су да их удаље или да им не дозволе улазак на територију коју контролишу, али овако није баш ни витешки а понајмање одговорно политички за некога ко претендује да организује политичку власт на државном простору”, рекао је Мандић.

Двотрећинска већина не жели да се врати на стање прије 2020.

На питање да ли је оптимиста да је могуће доћи до формирања власти у Подгорици, Мандић каже да је у животу увијек био оптимиста.

“Чврсто вјерујем, а данас се огласио и предсједник државе Јаков Милатовић рекавши да жели да са премијером обави консултације и разговоре, како би испунили оно што смо обећали грађанима Црне Горе након побједе на предсједничким а потом парламентарним изборима. 60 одсто грађана Црне Горе гласа против бившег режима. Тих 60 одсто се различито опредјељује. Али да имамо готово двотрећинску већину грађана који не желе да се врате на стање прије 2020. то је више него сигурно. Људи су добили веће плате, пензије, слободу, што је најважније”, казао је Мандић и додао да људи када су осјетили слободу и суочили се са чињеницом да нова власт више никог не притиска.

Казао је да то што се десило 30. августа доживљава као највећи квалитет мимо увећања плата и пензија, и што, како каже, живимо у друштву гдје људи из ОКГ не могу да буду “господари наших судбина”.

Поручује да свака партија треба да јача себе.

“Свак се бори у политици на начин који он жели. Тако и господин Милатовић. Он има једну политичку визију, други људи имају другу, различит је политички спектар и идеологије… Оно што ме радује НСД и За будућност Црне Горе у потпуности дијели идеологију која је данас доминантна на планети. У идеолошком смислу смо најближи ономе што је побиједило на прошлим изборима у Америци, предсједничким. Много нам је ближа политика Доналда Трампа него оних који су се такмичили против. Видимо да свуда на Западу побјеђују снаге које желе да се очува традиционални живот, и које желе да буду патриоте”, рекао је Мандић и додао да модерна политика коју одржава коалиција ЗБЦГ доживљава потпуну потврду у земљама старе демократије, Западне Европе у САД које су “одувијек биле бастион слободе”.

Каже да би власт у Подгорици требало да чини они којима је народ то дао.

“Народ је 30. августа гласао против бившег режима. Народ је раскинуо са влашћу која је трајала 30 година и тражио да та партија изврши корјените реформе и да се припреми промјене које долазе. Народ очекује да политички представници те двотрећинске већине постигну договор. Ако се сви залажемо за демократију, онда постоје нека правила, а то је да онај који освоји више од 50 одсто освојених гласова добија да врши власт у име свих. А онда у оквиру тих, постоје правила да најважнију функцију добија онај који је освојио највише гласова. Код нас се деформисао политички живот 2020. утицајима са страна, параполитичких структура које су прокламовале правило да највише треба да добије онај коме грађани дали најмање”, сматра Мандић, додавши да неко и даље истрајава на томе.

Није морално ни политички разумно, каже, да неко ко је добио два мандата тражи да добије функцију градоначелника. То, додаје, нигдје на свијету не постоји.

Коалиција ПЕС – Демократе добила је највећи број гласова на изборима, па по демократским правилима, сматра Мандић, њима припада мјесто градоначелника. Коалицији За будућност Подгорице која је била друга на подгоричким изборима, припада, каже, мјесто предсједника Скупштине.

“Ако неко због функције жели да промијени свој став, као што се то дешавало и раније, то није никакво рјешење већ премошћавање политичке кризе, а грађани желе да добију власт за коју су гласали”, сматра он.

О ситуацији у Будви

Мандић каже да је и у Будви, највећи број на “нашем блоку” освојила коалиција За будућност Будве”, те да њој припада мјесто градоначелника.

“Као што коалицији коју предводи господин Дејан Божовић припада мјесто предсједника Скупштине. Дакле исти принцип као што важи у Подгорици. Око осталих мјеста нека се договоре. Ја сам за договор у Будви”, рекао је он.

Каже да грађани Будве желе да ДПС у том граду остане у опозицији.

Уколико се деси да не дође до формирања власти у Будви и/или Подгорици, Мандић каже да је Будва показала да може два пута да издржи изборе а да не промијени свој политички став, а уколико не буде договора, каже да је сигуран да Будва може то да покаже и трећи пут.

“Али увијек је боља мршава нагодба него дебела парница”, додао је он.

“Проблем Шавника ријешити у кратком року”

Предсједник Скупштине каже да је проблем Шавника тај што извршна власт није реаговала на правилан начин.

“Имамо власт у Шавнику која траје годинама након истека њеног мандата и никоме није непријатно.

Инсистирао је, каже, да се уведе принудна управа и очисти бирачки списак, јер је то у рукама извршне власти.

“Док ми сачекамо да се они договоре у радном тијелу, па да у Парламенту изгласамо изборни закон, протећи ће много воде Морачом. Постоје механизми мимо овог да се промијени закон, како да влада уведе принудну управу и организују се нови избори у Шавнику. Апелујем поново да извршна власт крене тим путем и да се проблем Шавника ријеши у кратком року. Ако можемо да одржимо изборе у Подгорици, Будви, Никшићу, сад и у Беранама, не видим разлог да проблем у малом Шавнику траје, а постоје средства и алат који је у рукама Владе”, истиче Мандић.

“БС да процијени оће ли у Владу или да одржи власт у Бијелом Пољу”

“Када сте дио парламентарне већине онда је неприродно да дијелом свог бића будете у парламентарној већини а другим у опозицији. Очекујем да ће БС сагласно властитом интересу и ономе што је њена политичка процјена, а она је национална странка која води рачуна о Бошњачком народу да ће она процијенити шта је то важније за њене гласаче и заједницу, да ли да буде у Влади и учествује у креирању политике, или ће се фокусирати на одржање власти у Бијелом Пољу, гдје чак нијесу прва виолина. Али то је посао и избор Бошњачке странке, очекујем да ћемо већ у јануару имати одговоре за шта се то опредијелила Бошњачка странка”, поручује Мандић.

Када погледа резултате, признаје да мора да буде задовољан функционисањем извршне власти.

“Данас је просјечна плата 1.000 еура. Та просјечна плата је до 2020. била око 500 еура. За четири године, такав значајан раст пензија и плата нигдје није забиљежено. Једино је ново руководство Аргентине обезбиједило већи раст просјечних плата него извршна власт у ЦГ. Када погледате резултате на спољнополитичком плану и приступу Европској унији, да је Црна Гора најдаље одмакла у томе, да имамо позитиван ИБАР, отворену перспективу и највећу шансу да постанемо наредна шанса ЕУ, да затворимо преговарачка поглавља до 2026. онда нам то даје снагу да очувамо парламентарну већину”, рекао је Мандић.

Коректни односи са премијером и предсједником државе

На питање какав је његов однос са премијером Милојком Спајићем и да ли су тачне тврдње политичких опонената да Мандић заправо управа процесима у извршној власти, Мандић демантује.

“То је кампања наших политичких конкурената. Када сам изабран за предсједника Скупштине тада је трајала кампања како Спајић управља са мном, нисам реаговао јер сам знао да то није тако. Онда је кренула друга, да ја управљам Спајићем. Ми смо политички партнери, различити смо, он има неке друге погледе на живот и политику у односу на мене. Првенствено је окренут економији и осјећам да ће у тој међународној комуникацији обезбиједити неке нове инвестиције за нашу државу, а оно што доживљавам као своју улогу је да Црна Гора треба да у парламенту држи ту двотрећинску већину, да обезбиједи стабилност, да Парламент буде ефикасан”, навео је он.

Са предсједником државе, каже, има комуникацију. Сматра да би било боље да предсједник државе и предсједник Владе имају бољи однос него што га сада имају. Он појединачно, каже, има добар однос и са једним и са другим.

Наглашава да родоначелник идеје о отвореним листама, политичар из Будве, који, увијек остаје без цензуса, тако да “то довољно говори о идеји отворених листа”.

Савјетници посланика давнашња идеја

Једна од његових најава да ће од јануара посланици у Скупштини моћи да имају своје савјетнике, изазвала је бројне коментаре. Мандић истиче да то није идеја овог сазива, већ да постоји одавно, али да је сада најзрелије за ту идеју јер је дошло до “смјене генерације међу посланицима”.

“Постао сам посланик давне 2001. године. И тада је била прича око савјетника.. Ти људи постоје да би посланику помогли у вршењу његове функције. Био бих срећан да сам 2001. као млади посланик имао могућност да ангажујем искусног посланика који није посланик или универзитетског професора или експерта из неке области да ми помогне како би мој рад учинио ефикаснијим”, казао је он.

Имамо посланике који се никада нијесу јавили за ријеч, али када би имали неког да им помогне, можда би се каже, јавили за ријеч.

Ти савјетници не морају бити ангажовани на четири године, већ на два мјесеца, или од теме до теме.

“Један мјесец ако је тема борба против организованог криминала и треба вам правни савјет ангажујете стручњака за правна, следећи пут за економска питања и тако. Интерес ове земље је да посланици располажу са већим бројем знања и информација”, рекао је Мандић.

Волио би, додаје, да се наши најбољи студенти баве политиком.

“Да пошаљемо младим људима поруку моћи ћеш и ти од овога да живиш, не мораш да крадеш, моћи ћеш да обезбиједиш егзистенцију породи, ако имаш амбицију то је посао који би био у интересу ове земље да га раде најбоље. Ако мислите да најмања плата треба да буде предсједника државе, владе, посланика или министара и да очекује да они дају неки добар резултат, мислим да онда имамо велики проблем који утиче и на то да после размишљамо ‘он је тамо био па је могао да се снађе’. Нема сналажења, свак мора да одговара”, оцијенио је предсједник Скупштине.

Борба против организованог криминала и корупције приоритет

Као највеће изазове на путу Црне Горе ка ЕУ, Мандић је навео борбу против организованог криминала и корупције.

“То је нешто што Црна Гора тешко обољела и кроз реформу нашег правосуђа ми треба негдје да покажемо ту нашу европску димензију. Морамо да прихватимо оне стандарде који важе у другим европским државама а највећи проблем са којим се ЦГ суочавала је што је била суочена са организованим криминалом и корупције, и по свим сегментима државне власти била избушена. Много је било тих трулих дасака и сада треба то полако да уклањамо, да се ослобађамо”, рекао је он.

План је да се до 2026. затворе поглавља, а да до 2028. уђемо у ЕУ.

“Наше је да марљиво се трудимо, да мијењамо ЦГ у правцу прихватања европских стандарда и да разумије да више никада у Црној Гори не смије јунак да буде неки криминалац, колико год да је он пара украо из буџета, прошверцовао кокаина, цигарета, да то просто треба да буде ствар која треба да буде осуђена од свих, да се нелагодно осјећају у Црној Гори, а они се некада нијесу нелагодно осјећали”, рекао је Мандић.

Коментаришући Барометар 26 Мандић каже да је премијер урадио праву ствар за опцију којој припада.

“Подржаћемо премијера као што подржавамо Владу, међутим и он и сви други морају да знају да ова земља не функционише на основу споразума, већ на основу Устава и важећих закона. Не можете суспендовати Устав и рећи е ово је сада небитно. Мора се наћи мјера између овога што предлаже премијер и Устава и закона у Црној Гори”, рекао је он.

Тема његове посјете Шведској је била подршка те државе Црној Гори, каже Мандић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Мандић: Хапшење младића из Никшића је кршење свих норми; БС да процијени хоће ли у Владу или да одржи власт у Бијелом Пољу

  1. Ako već želiš da braniš naše državljane koji tamaju u kazamatu OVK, onda daj ultimatum da će te povući priznanje lažne države Kosovo. Oglasi te se barem u tom smeru, trepnite, jer i to većinski narod Montenegra očekuje.
    Naravno da nećete jer su vam draže fotelje, ali i one će biti kratkog daha, jer se očekuje dogovor bloka za Montenegro da vas istisnu iz vlasti. To će biti tema sastanka. A sve će početi od Podgorice.

  2. Манда и ти мрсиш м.да. двоглави орао није исто што и “ Косово је Србија “ Косово је дио Србије и то је потврђено резолуцијом 1244 а двоглави орао је знак Албаније и нема везе са Монтепркном. Јуче су вам Улцињ и Тузи цијели били у заставама Алваније и не постојеће државе и ником ништа. Ако овако браните своје грађане аферим Манда. Пистао си пацифиста од када си засио у фотељу.

    1. Vlada u kojoj participira Mandina stranka, Sporazumom o ulasku u vlast prihvatila da je Kosovo* nezavisno, te da je bio genocid u Srebrenici i mnogo čega još ….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy