ИН4С

ИН4С портал

Мандић: Наша позиција је појачана, желимо да са нашим рођацима Црногорцима радимо за будућност Црне Горе

1 min read

Предсједник Скупштине Црне Горе и лидер Нове српске демократије Андрија Мандић гостовао је на Ћирилици на Happy телевизији и казао да је задовољан резултатима пописа.

„Сваки грађанин је могао да провјери је ли оно што је на пописници написао унијето у коначну базу података. Добили смо релевантне податке од којих ће се градити нове политике у Црној Гори. Црна Гора је земља која стара, имамо 9 општина у којим може да се закључи да су у дубокој старости, а осим општих карактеристика које су важне за све грађане, да ово што се дуго очекивало, српски народ и у независној Црној Гори је претрајао и повећао свој број чак и у односу на оно што је била заједничка држава са Србијом“, казао је Мандић.

Он подсјећа да је на попису 1991. године било 9% Срба, али тада црногорство није било супротстављено српство и то што је значило да је Црногорац није значило да није Србин.

Ипак, након референдума, црногорство је супротстављено српству. И прије 1918. сви су се изјшањавали као Срби. На попису је 1948. имало највише Црногораца али мислите ли да је тада био слободан попис у времену комунизма? Црногорство се ни тада није доводило у конфликт са српском нацијом“, казао је Мандић.

Додаје да је на дјелу био велики и страшан пројекат расрбљавања Црне Горе и додаје да је то било вријеме диктатуре.

„Сви ми који смо тада школовани, саставни дио програма је био да имамо диктатуру једне партије која управља земљом и то су сви прихватали. У том стању се наметало много пројеката, а градила се мржња унутар црногорских породица и крајева, као и рушење капеле. Могло се само ризиковати да се и Митрополија црногорско приморска која се супротстављала да и она буде збрисана јер је толика била моћ тадашњих властодржаца“, казао је Мандић.

Додаје да се све завршило тако што данас на попису имате највећи раст српске националне заједнице која се исказује слободном вољом.

„У једној слободнијој атмосфери него што су биле све те претходне ми имамо да је српски језик већински у Црној Гори, да су Срби порасли у односу на претходни попис и сада их има 32.93%. То је раст од 4.2% у односу на претходни попис. Они су нам чак прије 2020. године пријетили да ћемо на видимо на следећем попису јер је тада постојала линија пада“, казао је Мандић.

„Поред вјешто постављене кампање за асимилацију, српски народ задовољан пописом“

Важно је нагласити да је српски народ веома задовољан пописом у Црној Гори а он је и у парламенту казао да су сачували свој опстанак поред једне вјешто постављене кампање за асимилацију.

То је она теорија куване жабе. Најопаснији и главни носилац црногорског идеолошког пројекта је био Ранко Кривокапић али његова странка није имала снаге. Када је он отишао у опозицију, а они који нису били вјешти су након тога покушавали да убрзају тај процес али им то није успјело. Наша позиција је појачана у Црној Гори, а ми желимо да са нашим рођацима Црногорцима треба да радимо за будућност Црне Горе. Постоји много тема на којима ми можемо заједнички да радимо“, казао је Мандић додајући да сада проналазимо другачији саџај и однос.

Он наводи да и у овој емисији жели да пошаље поруку помирења јер су се у Другом свјетском рату много поубијали између себе а сада долазимо до времена гдје треба да се превазиђу сукоби у једном нормалном и цивилизованом односу.

Та мржња која постоји и коју носе различите националне групе мора нестати. Ја говорим о српском народу, али имате и црногорски корпус који говори да је неправда чињена и према њима. Оно што можемо да урадимо је много тога. Ми смо све старији, наш опстанак је доведен у питање. Ако одете до Дукље, тамо ћете затећи антички град али тамо више тих људи нема. Ако ми не будемо имали политику која је политика будућности, можда иза нас само остану само цркве, манастири и зграде. Промовишемо колега Кнежевић и ја, као и остали српски политичари, политику помирења. Линија подјеле између Срба и Црногораца је породична подјела“, казао је он.

Говорио је и о својим прецима и казао да су многи страдали на Пасјем гробљу у Колашину, али се он залаже за помирену и нову Црну Гору. Дотакао се и његовог предлога за лого Скупштине, гдје је истакао зграду Зетске бановине, добио је нападе.

„Припадао је и Дубровник и Херцеговина и Метохија Зетској бановини, а унутар Краљевине није постојало ништа што је било веће од Зетске бановине. Имала је један третман у том устројству државе какво је било у том времену. Ми сада имамо неке ствари везано за старење Црне Горе“, казао је он.

„Нећемо живот ваљда подешавати према Уставу, него Устав према животу“

Говорећи о језику, Мандић наводи да њим говори највише људи у Црној Гори и да заслужује статус српског језика.

„Неко други из друге језичке заједнице би требао бити тај који би ово делегирао. У Финској има 5% грађана који говоре шведски и он је потпуно равноправан са финским. Наша политика мора почивати на поштеном односу. Имамо проблем, старимо као народ, наш Устав не осликава реално стање живота у Црној Гори. Нећемо живот ваљда подешавати према Уставу, него Устав према животу“, казао је Мандић.

Говорећи о двојном држављанству, Мандић наводи да је закон много рестриктиван, и да ако би хтио да добије црногорско држављанство, мора да се одрекне другог држављанства.

То су радили због асимилације јер су сматрали да би било довољно 15-ак година и да онда полако почну да мијењају закон о држављанству. Није проблем што у Србији живи фактички једна Црна Гора, има и Срба и Црногораца ту. Имате у мјесту Ловћенац снажно упориште црногорске заједнице који дијеле идеологију и црногорски концепт који су заступале суверенистичке странке. Ни они не могу да добију држављанство, а недавно сам био у Истанбулу, тамо се налази велика бошњачка заједница а они кажу да сањају о томе да добију држављанство јер са пасошем Црне Горе желе да дођу у завичај својих предака“, казао је Мандић.

Концепт подједнаких критеријума, наводи Мандић, доводи до тога да број становника Црне Горе може да буде и милион на тај начин.

„Недавно сам разговарао са људима који се тиме баве. Само у Боки которској може да живи милион људи. Белгија је само два пута већа од Црне Горе а тамо живи 10 милиона људи а код нас 600.000. Наша земља је лијепа али је празна. Лијепо смо мјесто за живот“, казао је Мандић.

„Од Диоклецијана остало само камење, од Стефана Немање створен најбројнији народ на Балкану“

Предсједник Скупштине наводи да Црну Гору не жели да уништи, већ жели да је учини земљом која ће бити за све, па и за Србе.

То што не видим исто као људи који говоре да ћемо узети Црну Гору и пребацити је на Авалу је друго. Један од наших највећих теолога Јустин Ћелијски, говори како је народ јужног подручја религиознији, док су Шумадинци државотворнији. У Црној Гори је такође јака државотворна свијест“, казао је Мандић.

Он наводи да двојица најважнијих људи који су се родили је римски цар Диоклецијан, и други је наравно Стефан Немања. Један је био Хришћанин, побожни Србин, а други је био највећи прогонитељ Хришћана.

„Од Диоклецијана је остало само камење, од Стефана Немање је створен најбројнији народ на Балкану. Ја као Србин, не разликујем се од неког из Бања Луке или Београда. Ми смо се након Немањића растали, створиле су се двије краљевине, Црна Гора и Србија, али смо са поносном историјом. Грађани Црне Горе оптерећени тим наслеђем историје, која се производила више него што је могло да се схвати…“, казао је Мандић.

Предсједник Скупштине додаје да ако се направи добра атмосфера унутар неке заједнице, резултат ће бити добар, а ако се све сведе на обрачуне, организовани криминал и мафија узимају маха.

„Онда се суочавате са проблемом да друштво болује и свако свакога гледа сумњичаво и јавља се завист. То доводи до болесног друштва. Имамо ретроградно стање у опозицији који покушавају да нас увуку у старо блато“, казао је Мандић.

„Криминал створен из државе“

Криминал у Црној Гори је створен из политичких структура и нису се момци из которских села организовали, већ је дио државе осјетио да може искористити те младе људи који су жељни славе и новца.

„Довели су до хаоса. Један од тих људи је ових дана убијен снајпером на Цетињу. То је посљедица тог начина размишљања. На једној страни размишљате како да дођете до новца, а сада имамо овакву ситуацију“, казао је Мандић.

Што се тиче односа према великим силама, Мандић наводи да мали служе за поткусуривање великих.

„Увијек су овдје постојале интересне сфере које су се договарале. Да је финансијски одвојена Црна Гора са новцем из Русије то је сигурно. Руси су после купили КАП, користили банке, и друге ствари јесу. Је ли Мило Ђукановић нешто обећао Русима? Јесте. Је ли их преварио? Јесте. Са Запада су мало вјештији, они су рекли да ће Руси завршити независну Црну Гору, а онда они без цента то усмјеравају интересима који су за њих најбитнији“, казао је Мандић.

Додаје да је он само свој човјек, а у таквој ситуацији сви покушавају да га сврстају.

Неки кажу руски, неки кажу амерички. Ја сам свој човјек, имам довољно година да кажем да нисам ничији. Гледам побједу моје политике, представљам резултате шта значи побједа те политике у животу, безбједности, платама и пензијама, и износим јасне планове гдје Црна Гора треба да се креће“, казао је Мандић.

„Митрополит Амфилохије носи највише заслуга за обарање Ђукановића; Кривокапић и Абазовић неспорно имали своју улогу у рушењу тог режима“

Говорећи о питању бившег премијера Здравка Кривокапића, Мандић наводи да су сви имали улогу у обарању режима ДПС-а, па и Здравко Кривокапић и Дритан Абазовић.

„Они су били дио који је тада недостајао. Да прво испоштујемо што су сви имали исту улогу. А ипак неки људи који су вјеровали да се све одлучује у Амбасадама, након побједе, одлучили да је најбоље да им Амбасаде помогну, а они су то једва и дочекали. Та Влада није могла да функционише без подршке наших 27 гласова у Парламенту. Ми смо изабрали ту Владу која је у основи имала експертску основу, а идеју је донио тадашњи потпредсједник Владе Дритан Абазовић“, казао је Мандић.

Иста формула са Г17 је употријебљена у Србији, али је разлика што је комплетна Влада била састављена од експерата. Говорећи о Стевану Симијановићу, лажном америчком дипломати,

„Тај човјек је очигледно успио да дође до свих мјеста како би нас избацио из Владе. Они су долазили да утичу на људе који су били битни за формирање Владе“, казао је Мандић.

Митрополит Амфилохије који носи највише заслуге за обарање Мила Ђукановића је као доносилац одлука био мета таквих људи, продаваца утицаја, који су тражили пролазе до митрополита, наводи Мандић и додаје да је очито да је тај први систем одбране донекле затајио.

„Онда је тај човјек вадећи дипломатски пасош успио да пренесе поруку коју политичари нису могли да пренесу. Добро би било да Симијановић каже је ли то организовани криминал јер сигурно није из амбасада. Да је нанио велику штету у том првом моменту формирања власти, јесте. Када је изабрана Влада Здравка Кривокапића, имали смо ситуацију да су криминалци били међу тужиоцима, судијама, политичарима чекали да изађу пред лице правде. Када су схватили да од тога нема ништа, онда су се усправили па после тога имамо проблем и око устоличења митрополита Јоаникија, што је нормално када видите да не функционише држава. У тим ситуацијама се деси да они који треба да одговарају схвате да су у предности у односу на државу и да се организују“, казао је Мандић.

Додаје да су 30-августовци освојили 60% на подгоричким изборима, али се јесу промијенили односи међу тим политичким снагама.

„Спајић и Милатовић нису још увијек прихватили ширину која је потребна за политику а оштри су у судовима један према другом. Предсједник има своја овлашћења а да је остао дио партије, онда би могао да има утицај на власт. А сада када је напустио ту партију, већ се само свео на оно што му Устав даје, а то је да се дијеле одликовања. Он је имао партију која је држала власт и тако је могао да реализује утицај моћи. Ви када се предсједник а немате странку, онда немате утицаја на постављање људи или на политику Владе“, казао је Мандић.

„Попис искористити да се среди бирачки списак“

Говорећи о предсједнику Србије, наводи да одређени кругови константно желе да га цинкаре, а из Загреба и из Тиране је постојала озбиљна кампања која је жељела да повећа број припадника њиховог народа у Црној Гори.

„Када се то завршило они упере прст у Вучића и кажу да му је успио или му није успио план“, казао је Мандић.

Наводи да је само био потребан слободан попис а ДПС и остатак опозиције су покушали да бојкотују попис.

„Они су имали могућност да прије него што су објављени резултати ,да методом случајног узорка са хрпе пописница узму и провјере. Добили смо поштен попис, попис којим је неко задовољан. Српска језичка заједница је задовољна. Ми смо већинска језичка заједница, тражимо да наш језик буде службени. Тражимо ли да онај језик који је тамо записан да тамо не стоји? Не тражимо. Тражимо поштовање европских стандарда и да се у Војсци и полицији нађе проценат Срба какав је на попису. То треба искористити и да се среди бирачки списак. Сада када их упоредите, доћи ћете до закључка да је 90.000 људи више у бирачком списку него што је могуће“, казао је Мандић.

Има српско држављанство и поносан је на ту чињеницу. Нема пасош Србије нити личну карту, али има држављанство, наводи Мандић и додаје да има иста права са личном картом и пасошем у Црној Гори.

„Ја сам из српске породице а мислим да Србија као држава која управља свесрпским процесима да је она за разлику од наше Црне Горе заинтересована да у свом гравитационом пољу задржи све своје сународнике од Аустралије до Америке. Једна одговорна политика је на дјелу која је омогућила српском народу ван Србије да имају држављанство. Нисам узео личну карту и пасош нити сам то желио да узмем јер ми није требало ништа“, казао је Мандић.

Говорећи о лажном процесу државни удар, Мандић је казао да је ДФ тада имао најбољу кампању икад урађено а ДПС се тада уплашио.

„И СДП је ишао самостално. Кроз реализацију измишљања државног удара, у послеподневним сатима је смањена излазност. То је тада објављено, а полицијска аута са сиренама су обилазила све улице у Подгорици производећи панику, а ишли су титлови да су ухваћени опасни терористи а ишли су снимци оних људи из Србије, скромних командовских могућности, а представљени су као опасни терористи. Створено је стање панике гдје људима који не учествују у политици, тај човјек каже породици да је боље да они сједе кући. Таква је атмосфера направљена. После се морало истрајавати у томе“, казао је Мандић.

„Ко год је са ДПС-ом тикве садио о главу су му се обијале“

Додаје да постоји прича да су кланови куповали станове у Подгорици, и да су тако прали новац а у тим становима нико не живи. Мишљења је да ДПС није спреман на партнерство са било ким јер кога год су дохватили, они су нестали са политичке сцене.

„Ко је год са њима тикве садио о главу су му се обијале. То је моћна машина која је настала из некадашње Савеза комуниста са својим писаним и унутрашњим правилима. У политичком смислу опасна структура за било какво партнерство. Иако је ДПС изабрао младог човјека за свог предсједника и даље имамо континуитет“, казао је Мандић.

Додаје да су ухапшени Миливоје Катнић и Саша Чађеновић који су их тужили за државни удар и појављује се низ доказа како су они злоупотребљавали своју власт.

„Често постављам питање новом тужилаштву како имају доказе да су намјештали наша суђења а само је тај поступак нешто у чему су имали право Катнић и Чађеновић а све остало је сумњиво. Није у потпуности тај наш правосудни систем оздравио јер нисмо искористили да 2020. године када је то лежало као мртво море, приведемо људе познанији праву“, казао је Мандић.

Говорећи о потписивању Темељног уговора, Здравко Кривокапић је требао то да потпише, а причао је да ће бити ухапшен и да ће му Абазовић срушити Владу.

„То су информације које ја имам. Онда после када је Дритан направио Владу, сјећате се да смо били против тога и да му дугујемо захвалност за потписивање Темељног уговора. Али ипак смо као политичари препознали једни друге. Нама је било важно ово, а Дритану је било важно да буде премијер. После што је Ђукановић схватио да га је Дритан изгирао и рушио му Владу то остаје по страни“, казао је Мандић.

Говорећи о устоличењу митрополита Јоаникија 2021. године, Мандић наводи да је белведерска побуна био велики изазов и да је то била шира акција повратка бившег режима на власт.

„Чак је ту било много наоружаних људи, а срећом нико није страдао и није повријеђен, ни оних који су били на Белведеру ни оних други. И даље постоји држање неприродне тензије а на огради код Цетињског манастира су окачене црногорске заставе. Треба да се пронађе заједнички језик, а знам да митрополит Јоаникије покушава да нађе заједнички језик и са њима. Ипак, рјешење није то да их узмемо у власт. Наш проблем је дубљи. Ми прво морамо да задовољимо правду. Мора постојати осјећај за правду а они који су кршили законе морају да одговарају“, казао је Мандић.

Код обичног човјека мора постојати вјера и намјера да се та земља препороди а наводи и да је почетна тачка осјећај правде који мора бити задовољен код сваког грађанина Црне Горе.

„Грешка што се Хрвати идентификују са Хрватком Анта Павелића“

Говорећи о Резолуцији о Јасеновцу наводи да када се усвојила Резолуција о Јасеновцу, Дахау и Матхаузену, нити су се огласили Њемци и Аустријанци, само је повика направљена од стране Хрвата.

Ово је био класични систем логора смрти. Најсличнији Аушвицу. Матхаузен и Дахау су били блажи логори. Нису се огласили политичари из Аустрије и Њемачке а оглашавају мене Кнежевића и Бечића за непожељне личности. Ми не желимо конфликт, позвао сам их да дођу у црногорски парламент и најгрлатију странку тамо да им изнесемо наше разлоге због чега смо то урадили. Такође позивамо и оне посланике Европског парламента. Веома сам поносан да сам иницијатор те идеје да Црна Гора буде прва држава која ће усвојити такву резолуцију. Одговорност са тачке хрватске политике је прихватљива да треба да преузмемо одговорност“, казао је Мандић.

Грешка је што се Хрвати идентификују са Хрватском Антеа Павелића и додају да друге државе неће баш рећи браво мајстори.

„Зато мислим да су погријешили али је то њихов избор“, казао је Мандић. Очекује да ће Хрватска ускоро укинути ту забрану, а вјероватно је то задовољило партнере Андреја Пленковића“.

Додаје да је Мило Ђукановић био човјек једног времена али треба подвући црту и рећи да је то вријеме прошло.

„Момир му је то говорио 1996. године. Он је осјећао да долази крај, завршено је, укинуте су санкције, а више нам шверцери не требају. Ипак, то је срасло са државом. Знаће се шта је држава а шта је мафија. То је циљ“, казао је Мандић додајући да држава мора да се бори против мафије.

Тврди да се прије тв дуела није састајао са Милом Ђукановићем, осим у једном случају.

Приликом признања Косова. Тада смо га убјеђивали да то не ради а он је причао да не зна хоће ли то проћи. И у Парламенту што смо имали полемике. Водила се страшна кампања, гдје се говорило да смо обично оруђе. Зато нас прате грађани Црне Горе“, казао је Мандић.

Борба

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Мандић: Наша позиција је појачана, желимо да са нашим рођацима Црногорцима радимо за будућност Црне Горе

  1. Ја се не бих сложио да су нам рођаци Црногорци.Битно је направити разлику између Срба -Црногораца и Монтенегринера.Лично се са таквим нећу мирити,иако су ми зла нанијели а од мене њима се ништа није зло десило.Поведите рачуна и не мирите нас,јер ми се са џелатом не миримо.Обрачунајте.се са џелатом.

  2. Једно су твоје жеље, а друго је њихов однос. Они не желе. Једно што желе јесте да Срба нема. Накнадно послушајте Рајку Урашицу Глушицу, некадашњег коалиционог партнера, па ће Вам бити јасно.
    ДПС, УРА, тзв. мањинске странке не желе да Срби постоје, ваљда то видите. Ако не видите, онда је то проблем за Србе.

    4
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *