Мандић: Нове генерације гарант боље и стабилније будућности
1 min readВелико интересовање младих за друштвене и државне процесе јасан је знак да Црна Гора као друштво сазријева и да ће нове генерације бити гарант боље и стабилније будућности, казао је предсједник Скупштине Андрија Мандић.
Он је говорио на отварању едукативног програма „Парламент младих – Симулација рада парламента“, у коме ове године учествује 41 средњошколац из седам средњих школа из Подгорице, Никшића, Бара, Будве, Цетиња и Даниловграда.
Мандић је казао да је циљ тог програма да се млади упознају са парламентарном процедуром и праксом, прије свега учењем о политичком систему Црне Горе, позицији Скупштине која представља законодавну власт и законодавној процедури.
Такође, како је додао, млади ће се упознати и са правилима обраћања и опхођења у парламенту и свим другим темама које се односе на законодавну власт, преноси РТЦГ.
Мандић је рекао да га посебно радује што је ове године број школа који учествују у програму увећан.
“Пораст интересовања нам додатно говори о томе да су млади људи јако заинтересовани за друштвене процесе и да желе да буду њихов суштински дио, те да програми попут овог имају своју сврху и свој утицај на млађу популацију”, оцијенио је Мандић.
Мандић је казао да Скупштина Црне Горе има немјерљиву важност за друштво у цјелини, истичући да се управо кроз њу исказује воља народа изражена на парламентарним изборима.
“Улога Скупштине као репрезентативног органа јесте да врши законодавну и надзорну функцију држави, док је њена посебна важност процес одлучивања, и уважавања младих људи приликом доношења одлука”, рекао је Мандић.
Он је навео да је фундамент Скупштине предлагање, измјена и усвајање закона, који, како је рекао, чине темељ правне државе.
“Добри закони доносе стабилност и правду, омогућавају равнотежу између различитих тежишних интереса у једном друштву, омогућавају грађанима да живе у уређеном и сигурном окружењу као и остваривање њихових права и слобода”, додао је Мандић.
Према његовим ријечијма, није довољно само бити упознат са текстом коначног закона, кроз обавезу њиховог објављивања, већ и са процедуром њиховог доношења.
“Познавање ових процеса помаже грађанима, организацијама и политичким актерима да боље разумију и учествују у политичком процесу, што би онда требало да омогући обликовање закона и политика у складу са потребама и интересима друштва”, навео је Мандић, преноси РТЦГ.
Он је казао да се улога младих у мијењању друштва не може занемарити.
“Укључивање младих у политичке процесе подстиче демократију, оснажује их и доприноси бољој будућности друштва у цјелини”, оцијенио је Мандић.
Он је рекао да програм, као што је симулација рада парламента, доприносе развијању критичке свијести и конструктивног размишљања младих који ће као будући лидери и грађани обликовати будућност и друштвене процесе у Црној Гори.
“Мислим да сви имамо разлога за задовољство, јер наша будућност припада управо вама. Управо због тога што имате толико интересовања за друштвене и државне процесе, као и функционисање институција и доношење правила по којима наше друштво функционише, као што и гајите жељу да учите о истоме”, рекао је Мандић.
Он је казао да едукативни програм Парламнет младих- Симулација рада парламента представља надоградњу постојећег грађанског образовања у Црној Гори.
“Све ово је јасан знак да Црна Гора као друштво сазријева и да ће нове генерације бити гарант боље и стабилније будућности”, рекао је Мандић.
Мандић је рекао да је тема овогодишње симулације рада парламента превенција вршњачког насиља, те да ће учесници кроз рад на фиктивном предлогу измјена закона о поступању према малољетницима у кривичном поступку из визуре фиктивних политичких партија говорити о јачању превентивних механизама за спрјечавање малољетничке деликвенције.
“Узимајући у обзир озбиљност и актуалност тога, волио бих да управо ви, наше младе колеге, дођете до неких рјешења која могу послужити као смјерница у суочавању са овим проблемом који се тиче вас и ваших вршњака, али и друштвом у цјелини”, додао је Мандић.
Он је указао да је парламент мјесто гдје се размјењују оштре ријечи, „некад аргументоване, некада не“.
“Али боље овдје да се се свађамо него људи по градовима да се расправљају и свађају. Наш је посао да заступамо оне коју су нас гласали. Осјећамо и знамо шта су њихове тежње јер су се опредијелили за неку од политичких партија”, навео је Мандић.
Он је рекао да се политички живот у свакој демократској држави живи преко политичких партија.
“Немојте, ово што примјећујете преко телевизија како се пет појединаца организовало и основало невладину организацију и држе предавање свима, да мислите да је то политички живот. Није, политички живот у свакој демократксој држави се живи преко политичких партија”, истакао је Мандић.
Он је рекао да више нема партије која сама може да подржи владу и има апсолутну већину, него морају да се договарају.
Он је охрабрио младе да се баве политиком.
“Велика је ствар представљати друге људе, радити то честито и поштено и велика је ствар имати ту прилику да можете да говорите у име више људи и да утичете на то у којем правцу ће се кретати ваша држава”, рекао је Мандић.
Он је младима поручио да не дозволе да им се било ко наметне за идола и да захтијевају од њихових предводника и оних који врше власт да стално полажу рачуне и да одговарају за оно што раде.
Мандић казао да је садашња генерација политичара изабрала да Црна Гора постане пуноправна чланица Европске уније, “да постане најближи са онима којима и географски, и историјски припада”.
„Када ваша генерација буде преузимала ову земљу, вјерујем да ће до тада тај посао бити завршен, а онда ћете имати велику конкуренцију у сличним људима, сличних година који ће водити друге државе. А то је велика борба – да на правилан начин заступате интересе Црне Горе, да омогућите мир и благостање овој држави“, рекао је Мандић, преноси РТЦГ.
Према његовим ријечима, предуслов за све то је помирење.
„Предуслов за све то је да ове наше разлике и оштрице које постоје некако отупимо, да се помиримо и да знамо да смо ми једни другима најближи у Црној Гори”, поручио је Мандић.
Програм „Парламент младих – Симулација рада парламента“ је настао као ауторски концепт запослених у Едукативном центру Скупштине, а започет је у сарадњи са представништвом УНИЦЕФ-а у Црној Гори, док ове године парламент све фазе програма реализује сопственим капацитетима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: