ИН4С

ИН4С портал

Мандић: О НАТО-у кроз референдум, а ситна хрватска подметања неће утицати на пут ка ЕУ

1 min read

Предсједник Скупштине Андрија Мандић био је гост Теме Јутра Прве телевизије и тим пооводом коментарисао актуелну политичку ситуацију.

Мандић је на почетку коментарисао блокаду Парламента од стране опозиције и казао да је од 2020. године квалитет политичког живота на много већем нивоу.

Оно што је било нормално у аутократском режиму да ви можете да хапсите посланике да их стављате у затворе без скидања имунитета, да људи морају да се затварају у Скупштини да би заштитили своја права и саопштили свој политички став је иза нас. Управо толеранцијом и политиком помирења коју промовишемо у Црној Гори, важно је имати осјећај за људе и поштовати људе. Посебно треба поштовати оне који иза себе имају народни легитимитет. Посланици опозиције имају тај легитимитет. Они могу да гријеше, да доносе лоше одлуке, а ово мислим да је била лоша одлука а као резултат тога смо имали једну малу паузу у раду Скупштине“, казао је Мандић.

Он додаје да након тога Скупштина функционише а ускоро очекује опозицију да се врати и да допринос.

„Улога опозиције је важна у сваком друштву, она најбоље уочава мане које има власт, а саопштавајући те чињенице грађанима они могу да праве свој избор. Дуго година сам био опозиција и могу да уочим шта је било слабо од стране тадашње већине према опозицији. Данас када смо већина и када имамо Владу коју подржава готово 2/3 посланика, имамо обавезу да однос према опозицији буде однос уважавања али и гдје мањина не може зауставити прогрес земље“, казао је Мандић.

Он додаје да постоје неки који су замјерили његову толеранцију на акције опозиције и добијао је питања зашто их не избаци напоље али у оваквим друштвима као што је црногорско, мора се имати разумијевања.

„Најбоље је да онај који прави грешку сам види посљедице тих грешака“, казао је Мандић додајући да људи кад су видјели да буџет не може да се изгласа, чак и њихове присталице, су им рекли да престану и да пусте да се изгласа.

Предсједник Скупштине додаје да му тешко пада да кажњава људе. Коментарисао је и изгласавање буџета и казао да имамо енорман раст плата и пензија. Мандић је коментарисао и бојкот супермаркета и казао да је притисак који врше грађани уродио плодом.

Видимо да се цијене враћају уназад. Видјели сте примјер колико се продавала чоколада, а видите какве су то биле цијене. Видите каква је то грамзивост“, казао је Мандић.

Додаје да данас не постоји нико ко може као прије 2020. године мислити да га неко прислушкује а свако може да се одреди ка било којој друштвеној појави како жели, а да не размишља хоће ли остати без посла или бити нападнут од стране силеџија.

„Када се дође до тог цивилизацијског нивоа, то је итекако значајно за читаву заједницу“, казао је Мандић.

„Неупоредиве категорије су били наши протести и ово што гледамо данас“

Предсједник Скупштине је говорио и о протестима Камосјутра и упоредио их са протестима који су они организовали и оцијенио – то су неупоредиве категорије.

Трагедија је тешко погодила Црну Гору али је преношењем тога на политички терен, а сви имамо неки политички став… Колеге Бечић и Шарановић су радили свој посао, иза њих стоји 2/3 подршка у Парламенту. Не могу Бечића и Шарановића да доведем у везу са тим злочином и да кажем да су кривци што се ово десило. Трагедија јесте, али ми радимо много важне ствари, имамо конкурс на ком ће се примити нови полицајци. Црна Гора је у времену Мила Ђукановића имала највише полицајаца по глави становника а сада имамо најмање“, казао је он.

Мандић вјерује да ће се поправити ситуација што се тиче безбједности.

„Треба да креирамо амбијент да завршимо борбу за наркоклановима, да истражимо злочине које није успјело наше правосуђе да ријеши и на десетине и десетине убистава јер је много људи погинуло. Постоје политичка убиства али постоје и они који су страдали у рату нарко кланова. Парламент као институција који има и контролну функцију, на путу је да се изгласа Анкетни одбор који ће се бавити неријешеним убиствима и стварима које су се дешавале прије 20 година а о чему судство није рекло своју ријеч“, казао је он.

Додаје да је ДФ 2015 и 2016. године саопштио једну важну одлуку а о којој је почело да се прича у САД-у.

„А то је да би било важно за Црну Гору која је обољела од наркокланова, да се те транснационалне групе прогласе терористичким организацијама. То подразумијева да ће однос према тим особама бити другачији а према њима би се поступало на потпуно другачији начин. Ја сам веома задовољан гледајући наше судство и размишљајући о тим опасним људима – ко ће бити судија ко ће њима изрећи пресуду? Узимајући у обзир да су ти људи спремни да ураде свашта, да повриједе тог судију и његову породицу, а тако у тој малој заједници треба размишљати о свему. Ја не искључујем да ће се у тој дискусији расправљати о људима који су шверцовали у иностранству а гдје би ми те људе испоручивали тим државама“, казао је Мандић.

„У вријеме бившег режима све три гране власти су се сабирале у једну тачку“

Предсједник Скупштине је казао да смо у Црној Гори имали систем који је био блокиран и нисмо имали одвојеност власти.

Имамо законодавну, извршну и судску власт. Нажалост, у вријеме власти Мила Ђукановића је владала аутократија и све три гране власти су се сабирале у једну тачку а то је био Мило Ђукановић. Свака власт треба бити независна једна од друге, тако је у демократским државама организовано вршење власти. Побједом демократије 2020. године ми смо у прилици први пут да поправљамо ту власт. Ми треба да тражимо рјешења. Оно што ме брине је да је некада била велика заинтересованост младих правника за судску и тужилачку функцију али то данас није тако велико. Некада је било да уђете у суд и да вам неко каже шта треба да радите. Сада треба да доносите самосталне одлуке али и да имате храбрости и одговорности. То је полубожанско занимање, ви одлучујете о судбини других људи“, казао је Мандић.

Он додаје да када неко злоупотребљава ту моћ, њега треба најстроже осудити.

„Гледате похапшене некадашње судије и видите да су то у ствари били профитери, можда би били даровити да су држали хотеле и имања, али су они хтјели да имају звање судије. Ако желите новац, то је потпуно легитимно, изволите бавите се бизнисом. Ако желите да се бавите науком, онда морате да проведете много мјесеци и година образујући се. А ако желите да будете судија, или политичар треба да будете предмет критика. Људи који су правили избор за своје занимање, ту је углавном био погрешан мотив“, казао је Мандић.

Говорио је да тема која обједињава грађане је да се боље живи.

Сваки грађанин жели да има добру плату да може да купи стан, да има рјешење за стално, да се обезбиједи пристојан живот, да дигнете кредит, купите аутомобил. Имате теме које се тичу НАТО пакта, гдје грађани нису јединствени, а имамо и институт референдума. Добро је да чује став грађана Црне Горе а можемо провјерити расположење грађана о одређеној теми. Ја знам да колеге у Министарству унутрашњих послова чешљају бирачке спискове гдје имамо много проблема. У Шавнику имате власт која траје готово два мандата без избора. Нон стоп вршим притисак на премијера и на Владу да се уведе принудна управа и да се организују избори како ми омогућили да се изабере легитимна власт која се базира на вољи народа“, казао је Мандић.

Он додаје да је ОЕБС дао сјајну препоруку а то је да се избори сви одржавају у једном дану и тако би избјегли изборни туризам.

Коментарисао је и ситуацију у Будви и казао да не можете грађанима обећати једно а онда након избора поћи са неким другим.

„То се зове политика преваре, она никоме није донијела ништа добро. Ја сам се Никола Јовановића нагледао, од Новака Килибарде, Драга Ђуровића, Џаковића… Мислим да је Никола Јовановић млад човјек, даровит, образован, али да је себи нанио највећу штету. Не могу да процијеним је ли ово урадио по сопственом избору али ово није био рационалан избор“, казао је Мандић.

Говорећи о Европској Унији, није највећа кочница био само криминал а чији је носилац била претходна власт него је постојало неколико других важних ствари попут избора ВДТ-а, попуњавања Уставног суда – све је то Скупштина успјела да одради и да добијемо прелазне оцјене које су нас у Бриселу учинили правом звијездом европских интеграција.

Имамо у разговорима са госпођом Кос, са људима који су нам кључни за европске интеграције, а који нису могли да вјерују да је у тако кратком времену Црна Гора направила велике искораке и иза себе оставила све остале који имају исте амбиције. Скупштина је одрадила највећи дио посла али наша Влада која је изградила другачије односе са Бриселом, гдје немамо репове везане за криминал и корупцију… Предвиђам да онај амбициозни план можемо остварити и до 2026. године да завршимо преговоре, а да до 2028. године постанемо пуноправна чланица. То је амбициозан план, али читава заједница то подржава. Оно што је битно је да нигдје у региону не постоји тако снажна подршка грађана европским интеграцијама, она прелази 80%“, казао је Мандић.

А када говори о односима са Хрватском, Мандић наводи да треба све процјењивати на основу поступака.

Није довољно да чујемо да подржавају Црну Гору на европском путу а онда да раде све да Црна Гора не буде дио ЕУ или имате према Црној Гори такве захтјеве гдје је понижавате. Нисмо ни прва ни последња држава чланица ЕУ која се суочава са сличним проблемом. Када дође до тог момента појавиће се најважнији у ЕУ, Шпанија, Њемачка, Француска, па ће они упозорити те колеге и дражве да ако је политика проширења на дневном реду и ако смо испунили услове, да та ситна подметања просто остану дио фолклора“, казао је Мандић.

Са Спајићем има један врло коректан однос, он води извршну власт, тврди предсједник Скупштине, а да ли се слажу око неких питања, нормално је да не.

„Имам коректан власт и са Милатовићем. Било је мало трзавица приликом формирања власти у Подгорици. Али имамо партнерство дефинисане циљеве, доказе да нико неће да ради са онима који су повезани са организованим криминалом и корупцијом, што је највећи проблем са будванском ситуацијом. Ја сам за његовање и грађење најбољих односа у односу на већину. Политика помирења нема алтернативу. Нама је потребно да мобилишемо све снаге у правцу испуњења циљева, како овог који је најважнији грађанима Црне Горе, тако и овог спољнополитичког да Црна Гора постане дио ЕУ“, казао је Мандић.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy