Мандић са предсједником Европског ревизорског суда и делегацијом ДРИ
Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић састао се данас са предсједником Европског ревизорског суда Тонијем Марфијем и делегацијом Државне ревизорске институције.
Мандић је рекао да је ова посјета добра прилика за учвршћивање односа кроз сагледавање конкретних модалитета сарадње у областима ревизије јавног сектора.
„Потребо је интензивирати комуникације Скупштине и ДРИ кроз контролну улогу парламента. ДРИ у Скупштини Црне Горе има партнера да се кроз консултативна и контролна саслушања може покренути реакција надлежних органа“, изјавио је Мандић.
Предсједник Европског ревизорског суда Тони Марфи сагласан је о неопходности што чвршће сарадње парламента и ДРИ на партнерској основи и заједничком циљу.
„Кључни критеријум такве сарадње је обезбјеђивање независности и објективности рада“, рекао је Марфи, наглашавајући улогу о транспарентности трошења јавних средстава од посебног значаја.
Предсједавајући Сенатом Државне ревизорске институције Црне Горе Никола Н. Ковачевић захвалио је предсједнику Мандићу на ставу да се ДРИ изборио за своје мјесто у систему Црне Горе и подсјетио на Извјештај ЕК који је такође препознао ДРИ као најбоље оцијењену државну институцију.
Сенатор ДРИ Зоран Јелић подсјетио је да је ДРИ посљедње четири године давала негативно мишљење на завршни рачун буџета Владе Црне Горе, те да у складу са споразумом који ДРИ има потписан са Скупштином Црне Горе, та ревизорска институција све своје извјештаје редовно доставља парламенту.
Међу тим извјештајима, додао је Јелић, нашла су се негативна мишљења која се односе на наше судство и тужилаштво, као и негативно мишљење на пословање Скупштине Црне Горе за 2016. годину.
Саговорници су констатовали да би остваривање дјелотворне буџетске контроле и промовисање одговорности, транспарентности и доброг руковођења у области јавних финансија било неупоредиво теже за Скупштину Црне Горе да нема изузетно добре сарадње између парламента и Државне ревизорске институције.
Конкретизација сарадње парламента и ДРИ у наредном периоду значила би још чвршћу, континуирану кооперацију са скупштинским радним тијелима.
Додатно је наглашено да није јасно дефинисан процес који би приморао тужилаштво да реагује након достављања негативног мишљења о пословању неког субјекта, али да ће заједничком сарадњом Скупштина Црне Горе и Државна ревизорска институција кроз контролна саслушања додатно скренути пажњу на исте.
Састанку су присуствовали и замјеница руководиоца Сектора за европске интеграције, политику, односе са јавношћу и информације ЕРС Лаура Зампети, као и сенатори ДРИ Зоран Јелић и Милан Дабовић, секретарка Добрила Гломазић и државна ревизорка – руководитељка за кооперативне ревизије, међународну сарадњу, односе са Скупштином, Владом и јавношћу, Марија Жугић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Delegacija DRI? Koliko znam to su nasi drzavljani a ne stranci. Sprdnja kako se gadjaju sa terminima. Delegacija u svoju drzavu kod predjednika Skupstine. A ne nego clanovi crnog bratstva Vrhovnog suda. Hahaha