Мандић у Анкари: Задатак нове Владе је дадодатно унаприједи односе са Турском
Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић састао се у Анкари, током своје званичне посјете Републици Турској, са Фуатом Октајем, предсједником Одбора за вањску политику Велике Народне Скупштине Турске и током разговора истакао да су односи Турске и Црне Горе и у претходним годинама били веома добри, али да је задатак нове Владе да те односе додатно унаприједи, као и да ту поруку шаље у име нове парламентарне већине.
Мандић је апострофирао да велики број инвеститора, све већи број туриста и веома бројна заједница исељеника у Турској чине јаку спону и рађају добру вољу обје стране да наши међусобни односи буду најбољи могући. Посебно је истакао изборни план повећања плата и пензија и истакао да су све акције владе и парламента усмјерене у том правцу.
Како би се спровео овај план, Мандић је нагласио да је Црној Гори неопходна стабилност и инвестиције, а посебно када је у питању развој зелене електричне енергије, те нагласио да је ЕПЦГ са својим пројектом Солари прва у региону.
– Искуство турских колега било би добродошло приликом нових великих инфраструктурних пројеката у области енергетике, навео је Мандић, саопштено је из Скупштине.
Октај је поздравио предсједника Мандића и делегацију и пожелио успјешан рад, као и што јачу сарадњу са Турском у наредном периоду. Истакао је да су Турска и Црна Гора савезничке земље које имају исти циљ – мир и стабилност на Балкану.
Предсједник Октај је нагласио да 50 одсто електричне енергије у Турској долази из обновљивих извора, те да је циљ да се у наредном периоду та бројка повећа до 67одсто. Додао је да Турска има велико искуства у тој области које би радо подијелила са Црном Гором. Истакао је да предстоје нове инвестиције у Црној Гори, посебно у области енергетике, те да Црна Гора никада није сама, већ је Турска са њом као пријатељска и савезничка земља.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Postavio bih pitanje gospodinu Mandiću i cijeloj novoj vladi, da li postoji procenat useljenika u jednu ovako malu državu (i koliko on iznosi) koji će označiti crvenu liniju kada jedna useljenička nacija, koja čak ni ne pripada civilizaciji kojoj mi pripadamo, počne ugrožavati domicilno stanovništvo i počne mijenjati demografsku sliku istog. Kada će te već jednom primijetiti da svaki četvrti stanovnik glavnog grada je turski državljanin i kako to utiče na crnogorski narod i vjekovima sticani međunacionalni njegov sastav? Koliko čujem u pojedinim primorskim opštinama je stanje još gore. Mislim da je došlo vrijeme da se neke mjere preduzmu i to spriječi. Francuskoj je trebalo 100-tinak godina da uništi svoju naciju, kulturu i tradiciju. Mi u tome, izgleda, obaramo rekord. Kod nas će se to desiti, ako se useljavanje ovako nastavi, gotovo za nekoliko godina.