Мандићу предали иницијативу за усвајање Резолуције о геноциду над Србима у Вранешу 1906.
1 min readУдружење грађана Вранеш, Завичајно удружење Вранешана, мјесне заједнице Томашево и Павино Поље, предали су данас предсједнику Скупштине Андрији Мандићу иницијативу за усвајање „Резолуције о геноциду над Србима Вранеша 1906. године“ који је, како наводе, почињен „од стране Турака, Бошњака, Муслимана“.
Појаснили су да је то услиједило након побуне против „ага и бегова Вранеша“.
„За гушење ове побуне, Порта одређује Шемси-пашу Бишевца од Рожаја (Чоловића), са пет генерала: дивизијског генерала Шукри-пашу, дивизијског генерала Осман Рифат-пашу, дивизијског генерала Анвери-пашу, дивизијског генерала Нури-пашу, бригадног генерала Хасан-пашу, са 14 батаљона и топовском батеријом, (а уз то је извршена мобилизација редовне војске и резерве у Пљевљима са Сулејман Хаки-пашом, Сјеници, Новом Пазару, Пријепољу, Бијелом Пољу). Све муслиманско из околине што је могло пушку носити с оружјем је кренуло на своју православну браћу“, пише у документу.
Наводе да се тада догодило, између осталог, силовање и убијање жена, убијање недужне дјеце, старих и немоћних…
„Попалили су следећа вранешка села: Стожер, Котлајиће, Крупице, Премћане, Вашково, Барице, Лијеску, Соколац, Писану Јелу, Горице, Брезу, Водно, Маоче, Подборову, Блишкову, Пониквице, Коврен, Граб и др. Поред свега спаљеног, почињени су стравични злочини над женама, дјецом и старим који нијесу успјели да побјегну“, пише у документу.
Навели су и детаље страдања. У документу нису наведени извори тих података, као ни података о броју и именима жртава. У документу су имена већине од више од 120 наведених жртава, уз напомену да су убијени „многи други“, као и да је „тешко све набројати, као и бројна мјесна гробља српских вранешких жртава“.
Казали су да је то дио „чињеница о злодјелима почињеним над Србима Вранеша“ из којих, како тврде, „јасно произилази да је унапријед планирана и спроведена намјера да се правоаславни-српски народ физички уништи и нестане са простора Вранеша“, те да због тога предлажу да парламент усвоји предложену резолуцију.
„Господине предсједниче Скупштине Мандићу, грађани Вранеша изузетно поштују Ваша настојања и Ваша залагања да морамо праштати злочине из прошлости, морамо градити друштво помитрења и суживота, градити економију, образовање, привреду, здравство, запошљавање, ради бољег живота наредних генерација. Међутим, мора се знати да су грађани Вранеша поносни на свој Вранеш“, наводи се у документу упућеном шефу парламента.
Казали су да Вранешани нису „ни кољачи ни геноцидни људи“, већ грађани који желе „свакоме пружити руку помирења, који памте, праштају, али не заборављају.“
„Вранешани су пружили руку помоћи и спасења својим комшијама муслиманима новембра 1924. године спасавајући их од осветника од Мојковца, али не могу допустити да њихово мјесто буде обиљежено геноцидом који није планиран нити почињен! Грађани Вранеша, потомци страдалног, кланог и напаћеног српског народа, поштоваће сваку одлуку коју Скупштина Црне Горе донесе“, закључује се у документу који потписују: предсједник Удружења грађана Вранеш Момир-Момо Јоксимовић, предсједник Завичајног удружења Вранешана Светислав Шестовић, предсједник Мјесне заједнице Томашево Веселин Гогић и предсједник Мјесне заједнице Павино Поље Слободан Лековић, преносе Вијести.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kažu da je Šerpo prvi potpisao rezoluciju. Iz principa!
Treba glasati i za zlocin u PG kada je Peri Ivanov Popovic iz Kuča ubio Jusa Krnica a Turci i podgoricki muslimani strijeljali za odmazdu od 40-50 civipa koji su se slucsjno zatekli u PG posle pazarnog dana.
Treba reci da je zbog tog ZLOCINA Knjaz Nikola pokrenuo rat za OSLOBADJANJE CG I HERCEGOVINE
Коначно мало истине о стравичним злочинима над Србима. Ранко Кривокапић, Рашко Коњевић, Драгиња Вуксановић и Дамир Шеховић на инфузији и антибиотицима.
Čitaj ovo „Šerbo,u san ne snijo!