МАНС: АСК и Сретен Радоњић не поштују ни закон, ни суд
1 min read
МАНС
Из МАНС-а су оцијенили да Агенција за спречавање корупције своје нечињење, посебно када су у питању функционери власти, не може правдати тиме да су почели да раде тек 2016. године, што потврђује и пресуда Управног суда из фебруара 2018.
„Управни суд је пресудом од 28. фебруара 2018. поништио акт АСК-а од 11. априла 2017. којим је АСК утврдио да 11 одборника ДПС-а у Скупштини Главног града не крше Закон о спречавању корупције. У образложењу акта, АСК је навео да обавеза у смислу члана 13 тог закона, да се поднесе оставка уколико истовремено функционер обавља двије јавне функције, односи само на јавне функционере који су на другу функцију ступили након 1. јануара 2016„, наводи се у саопштењу МАНС-а.
Управни суд је оцијенио да су овако дати разлози нејасни и неразумљиви и не упућују на правилност одлуке у овој правној ствари.
„Одредбом члана 107 став 1 Закона је прописано да Агенција почиње са радом 01.01.2016 године, док је ставом 3 наведеног члана прописано да даном почетка рада, Агенција преузима послове Комисије за спрјечавање сукоба интереса и Управе за антикорупцијску иницијативу, запослене, као и права и обавезе, предмете, опрему, средства за рад, документацију, регистре“, наводи се у пресуди Управног суда.
Опште начело је, додају из МАНС-а, како се додаје, да се поступак води (примјена процесних правила) по закону који је важио у вријеме покретања и вођења поступка, ако прелазним одредбама новодонешеног закона није другачије прописано.
„У означеном закону прописано да ће се поступци започети до дана ступања на снагу тог закона окончати по закону по којем су започети. У конкретном случају поступак је започет по закону из 2014. Године који је у примјени од 01.01.2016 године и на тај поступак се примјењује процесна правила по том закону. Насупрот предњем, да ли је функционер у конфликту интереса, мора се цијенити према закону који је важио у моменту ступања на другу функцију, тј.у конкретном, Закону о спречавању сукоба интереса“, констатовао је Управни суд.
Из МАНС-а подсјећају, да је АСК средином фебруара ове године одбила да покрене поступак против Мила Ђукановића и Бранимира Гвозденовића јер у извјештајима за 2010. нијесу пријавили поклон путовање од Душка Кнежевића у Дубаи, вриједно скоро 30000 евра.
„Директор Агенције Сретен Радоњић и његови сарадници образложили су то чињеницом да је то тијело са радом почело 1. јануара 2016, те да не могу ретроактивно покретати поступке за прекршаје из некадашњег Закона о спречавању сукоба интереса“, кажу у МАНС-у.
Због тога је МАНС-а против ове одлуке поднио тужбу Управном суду.
„Од Управног суда очекујемо да поништи одлуку АСК-а, с обзиром на то да је Суд у случају одборника ДПС-а, већ утврдио које су обавезе Агенције„, закључио је МАНС.
Прочитајте још:
Кнежевић: 16. марта на протесту саопштићу ексклузивну информацију о Ђукановићу

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

