МАНС доставио први прелиминарни извјештај о локалним изборима међународној заједници
1 min read
МАНС је данас представницима међународне заједнице у земљи и иностранству доставио Прелиминарни извјештај о недавно одржаним локалним изборима.
У том извјештају се налази преглед најчешћих изборних нерегуларности које укључују незакониту евиденцију изашлих бирача, повреду тајности гласања, неисправност спреја са невидљивим мастилом, као и бројне неправилности везане за гласање путем писма.
Међународној заједници смо указали да незаконита евиденција изашлих бирача служи за регистровање изласка на бирачка мјеста “сигурних гласача”, али и омогућава утицај на запослене у државној управи да изађу на изборе, као и контролу оних бирача чији гласови су купљени прије избора. Указано је да је огромна већина неправилности почињена од стране или уз асистенцију лица која су припадници владајуће Демократске партије социјалиста, а да је било неких случајева да су и
представници двије велике опозиционе партије, СНП-а и ДФ-а, такође водили незакониту евиденцију.
У извјештају се објашњава да је на многим бирачким мјестима рок употребе спреја истекао, код неких још 2008. године, па је након неколико сати нестајао са прстију бирача који би тако могли поново гласати. Ово посебно имајући у виду велике сумње да у бирачким списковима има фантома, дупликата и преминулих особа чији је идентитет могао бити злоуптријебљен тако да једна особа гласа два или више пута управо захваљујући неисправности спреја. Уз то, било је и случајева да спреј уопште није коришћен, посебно за гласање путем писма, као и случајева гдје је грађанима дозвољено да гласају иако су имали очигледне трагове спреја на рукама.
На многим бирачким мјестима кршена је тајност гласања како од стране чланова бирачког одбора, тако и самих гласача, а у већини случајева ти листићи нису поништени. У неким случајевима заједно су гласале и цијеле породице, посебно у областима са бројном ромском популацијом.
У извјештају се истиче и низ проблема везаних за гласање путем писма који показују да је та процедура интензивно злоупотребљавана на многим бирачким мјестима. Наведени су примјери гласача који нису били у стању да дођу на бирачко мјесто, а повјереници за гласање путем писма су их затекли како раде тешке физичке послове, или су их чекали да се врате са посла, док су неки од њих су већ били гласали и не знајући да је у њихово име поднијет захтјев за гласање путем писма. У
многим случајевима бирачки одбори уопште нису цијенили оправданост захтјева за гласање путем писма, а било је и примјера гдје су сами чланови бирачких одбора попуњавали недостајуће информације у тим захтјевима.
У извјештају се наводи да су избори прошли мирно, уз неколико забиљежених инцидената који су укључивали увреде и пријетње насиљем нашим посматрачима. У том документу се указује да је одговор полиције на те инциденте био изузетно ефикасан, док је канцеларија Врховног државног тужиоца била затворена током цијелог изборног дана.
Представнике међународне заједнице смо упознали са конкретним примјерима најозбиљнијих инцидената, укључујући пријетње посматрачима да ће им откинути главу, напад чланова Општинске изборне комисије на наше посматраче на бирачком мјесту, пријетње насиљем непознатих маскираних лица са фантомкама, па чак и закључавање посматрача на бирачким мјестима након чега им је пријећено.
Упознали смо их ис а случајем посматрача на кога је члан бирачког одбора вршио вишечасовни притисак да заокруже гласачке листиће сами, без одласка код бирача који је требало да гласају путем писма.
У оквиру извјештаја смо упознали представнике међународних организација и амбасада да је огромна већина наших посматрача била млађа од 25 година, а да су сви тежи инциденти почињени управо над тим лицима.
Последњи дио извјештаја се односи на незаконито понашање и поступање Општинске изборне комисије у чијим просторијама смо нападнути због подношења приговора. Та институција је затим крајње незаконито одлучивала о поднешеним приговорима и тиме засигурно допринијела даљем смањењу повјерења грађана у изборни процес.
Представнике међународне заједнице смо информисали да ћемо против таквоих, политичких одлука ОИК-а поднијети жалбе Државној изборној комисији, а и Уставном суду уколико за тим буде потребе.
Ово је први прелиминарни извјештај МАНС-а о изборима који је послат како представницима међународне заједнице у Црној Гори, тако и високим
дипломатским представницима земаља чланица Европске уније и САД.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

