МАНС: Држава проглашава информације пословним тајнама ради спречавања приступа
1 min read„Access Info Europe и МАНС позивају Владу Црне Горе да поништи измјене и допуне Закона о слободном приступу информацијама из 2017. године (првобитно усвојен 2006. године) како би поново био у складу са међународним стандардима“, саопштено је данас из МАНСА.
У анализи Закона, Access Info и МАНС су указали да посебну забринутост изазива Члан 1, додат 2017. године, који садржи низ великих искључења као што су информације о странкама у судским и управним поступцима, и „информација за коју постоји обавеза чувања тајне“ у складу са законом који уређује област тајних података, као и информације које настају или се размјењују са међународним организацијама или другим државама.
Поред тога, у верзији закона из 2017. године, искључења везана за пословне тајне и интелектуалну својину већ стварају проблеме у пракси тако што државни органи проглашавају информације пословним тајнама како би спријечили приступ истим.
Анализа је показала да велики проблем представљају и широка дискрециона овлашћења дата државним органима ради утврђивања тајности (Члан 16) и недостатак адекватног теста јавног интереса (Члан 17).
Проблем представља и одредба која онемогућава подносиоцима захтјева да поднесу тужбу Агенцији за заштиту личних података и слободан приступ информацијама када се захтјев односи на одбијање приступа информацији која садржи податке који су новим одредбама означени степеном тајности (Члан 34).
„Измијењени Члан 1 је нејасан и лоше дефинисан додатак који ограничава актере цивилног друштва у извршавању своје улоге „пса чувара јавног интереса“, наводи Helen Darbishire, извршна директорица Access Info Europe.
„Измјене и допуне из 2017. године су генерално у супротности са међународним стандардима људских права и правном праксом Европског суда за људска права, који у првом реду штити право на приступ информацијама у посједу државних органа“, додала је она.
Access Info и МАНС су позвали руководство радне групе да размотре измјене и допуне Закона о слободном приступу информацијама како би ускладили Закон са међународним стандардима. Организације цивилног друштва су предложиле да ова радна група и реформа закона буду обавезе у склопу новог акционог плана Open Government Partnership програма, који се Влада обавезала да ће саставити у наредних 6 мјесеци.
Access Info истиче да Суд правде Европске уније наводи да одбијање захтјева за приступ информацијама мора да “објасни како приступ том документу може конкретно и стварно подрити интерес који је зажтићен овим изузетком и “да сама чињеница да се документ односи на интерес заштићен изузетком није као таква довољна да оправда примјену изузетка”.
У својој анализи, Access Info је разматрао усклађеност црногорског закона са међународним стандардима којих је држава дужна да се придржава, укључујући Конвенцију Савјета Европе о приступу званичним документима (коју је Црна Гора ратификовала 2012. године), Општи коментар бр. 34 Комитета за људска права Уједињених нација, пресуде Европског суда за људска права, Уредбе ЕУ 1049/2001 и правне праксе Суда правде Европске уније.
Access Info и МАНС су такође анализирали нову провизију која је у супротности са Уставом Црне Горе, која у Члану 51 уводи ограничен сет изузетака за право на приступ информацијама.
Анализа је показала да измијењени Члан 1 није повезан унутар себе јер наводи да се право на приступ информацијама и њихову поновну употребу остварује у складу са овим законом, а затим је у бизарној супротности сам са собом јер наводи да одређене информације не спадају под предмет закона већ других норми.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: