МАНС: Финансије земље тону све дубље
1 min read„Најављени ребаланс буџета показује да Влада Црне Горе наставља са политиком енормних задужења свих будућих генерација и само у овој години ће се приближити ‘магичној’ суми од 940 милиона евра позајмица, што је јасан аларм да јавне финансије земље тону све дубље“, рекла је данас координатор Истраживачког центра МАНС-а, Инес Мрдовић.
„Од пројектованих 940 милиона, Влада је 440 милиона планирала да позајми за „крпљење рупа“ у буџету и отплату дугова, док је пола милијарде нова емисија еурообвезница на међународном тржишту, којом ће рефинансирати постојећи дуг, али и обезбиједити додатни новац за исплату италијанске компаније А2А, како би држава вратила власништво у Електропривреди Црне Горе“, стоји у саопштењу.
„Ребаланс показује и да је Влада увећала износ на 12,8 милиона евра за плаћање дугова губиташа ‘Montenegro Airlinesa’ и Црногорске пловидбе које доспијевају у овој години, а за које је првобитно била опредијелила 6,4 милиона евра“, казала је она.
Међутим, према подацима Истраживачког центра МАНС-а, Влада је за прошлогодишње дугове ове двије компаније платила близу 15 милиона евра, па је нејасно како сада пројектује мањи износ.
„Поред тога, средином ове године може се отворити и питање плаћања дугова Барске пловидбе, по основу кредита за набавку бродова. Барска компанија је у незавидној финансијској ситуацији, а врло извјесно плаћање њених дугова Влада уопште не помиње у ребалансу буџета“, наводи Мрдовић.
„Такође, у образложењу предлога ребаланса буџета који је достављен посланицима, Влада се није потрудила да детаљније образложи ниједну предложену измјену. Тако је код увећања буџета Министарства јавне управе од чак 4 милиона евра површно навела да ће се користити за реформу јавне управе и да су средства обезбијеђена из донација Европске Уније“, пише у саопштењу за јавност.
Поменуто увећање је врло индикативно и отвора питање колико ће од тог новца бити искориштено за нова запошљавања у години предсједничких и локалних избора у великом броју општина, попут Главног града.
„Такође, Влада није образложила ни увећање прихода од капитала за чак 43 милиона евра, осим штурог навођења да се највећи дио односи на приходе од дивиденди, али без навођења података од којих компанија у већинском или потпуном државном власништву очекује те приходе, што све додатно свједочи да грађани немају ни основне информације о пуњењу и потрошњи новца из државне касе, иако су они највише ‘на удару’ када је треба пунити“, наводи се у саопштењу.
У прилог алармантности ситуације са јавним финансијама и задужењем земље најбоље свједоче подаци да је у последњих 9 година, односно од 2009. до краја прошле године, Владин план задужења износио 2,7 милијарди евра, а да се стварно задужила нестварних 4 милијарде евра.
„Стога је крајње неприхватљиво да Влада годинама енормно задужује пореске обвезнике, умјесто да утврди сет мјера којима би битније пунила буџет, попут повећања стопе пореза на добит, концесионих накнада, опорезивања луксуза, укидања повлашћеног ПДВ-а за привилеговане, побољша наплату заосталих пореских дуговања“, закључује Мрдовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: