ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Кривична пријава против Ђукановића због прањa новца

1 min read
Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поднијела је данас кривичну пријаву против предсједника Црне Горе Мила Ђукановића,предсједника Атлас групе Душка Кнежевића, бизнисмена Душана Бана и Жељка Михаиловића, као и против бившег директора Управе за спрјечавање прања новца Предрага Митровића, због основане сумње да су на организован начин починили кривично дјело прање новца

Вања Ћаловић- МАНС

Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поднијела је данас кривичну пријаву против предсједника Црне Горе Мила Ђукановића, предсједника Атлас групе Душка Кнежевића, бизнисмена Душана Бана и Жељка Михаиловића, као и против бившег директора Управе за спрјечавање прања новца Предрага Митровића, због основане сумње да су на организован начин починили кривично дјело прање новца.

Кривична пријава поднијета је и против компанија „Capital invest“ и „Comsel Limited Kipar“. У пријави, која је поднијета специјалном тужиоцу за сузбијање организованог криминала, корупције, тероризма и ратних злочина, наведено је да су се пријављени удружили у криминалну организацију са циљем вршења тешких кривичних дјела за која се може изрећи казна затвора тежа од четири године, ради стицања незаконите добити и моћи„, наводи се у саопштењу МАНС-а.

При томе је сваки, додају из МАНС-а, од пријављених имао унапријед одређени задатак и улогу, планирајући дјеловање на дуже вријеме или за неограничени временски период, планирајући и спроводећи дјеловање и у међународним размјерама, користећи у дјеловању привредне и пословне структуре, користећи у дјеловању прање новца и незаконито стечене добити и користећи утицај на политичку, законодавну и извршну власт, путем банкарског и финансијског пословања прикрили начин прибављања износаод 1,5 милиона еура који је послужио као гаранција у виду кеш колатерала за кредит фирме Мила Ђукановића, а знали су да је новац прибављен кривичним дјелом.

Подсјећа се да је Ђукановић 11. јула 2007. године, као власник фирме „Capital invest“ са Пиреус банком СА Лондон потписао уговор о кредиту од 1,5 милиона евра, за шта је банка тражила додатну гаранцију у виду кеш колатерала. Ђукановић је гаранцију обезбиједио у договору са Кнежевићем и омогућио је преко Кнежевићеве фирме „Comsel Limited“ са Кипра истог дана„, наглашавају из МАНС-а.

Према њиховим ријечима, износ од 1,5 милиона евра који је послужио као гаранција Ђукановићу су на рачун фирме Цомстел лимитед пребацила Ђукановићева „два пријатеља“ Душан Бан и Жељко Михаиловић.

Након добијања кредита од Пиреус банке, 3. августа 2007. године Ђукановић преко своје фирме „Capital Invest“ купује акције Прве банке која је у већинском власништву његовог брата, Аца Ђукановића. Акције су купљене под повољним условима, за цијену од 127 еура по акцији. Ђукановић је знао да износ од 1,5 милион евра који је послужио као гаранција за добијање кредита потиче из кривичног дјела, па је прикривао начин прибављања овог новца и јавно неистинито представљао да никаквог депозита у виду гаранције за добијање кредита није ни било„, наводе из МАНС-а.

jesmo li, slika
Мило Ђукановић и Душко Кнежевић

Истичу да је, тако током премијерског сата 21. новембра 2013. године, Ђукановић у својству премијера у Скупштини Црне Горе изјавио да нема никаквог депозита за добијање кредита од Пиреус банке и да је кредит добио на основу свог угледа.

„Основана сумња да 1,5 милион евра потиче из кривичног дјела, произилази из чињенице да новац није положен директно код фирме „Capita Ivest“ којој је требала гаранција или директно код Пиреус банке, која је тражила гаранцију. У намјери прикривања поријекла новца, пријављени су овај износ уплатили прво код Кнежевићеве фирме, а затим са рачуна те фирме на Кипру предацили на рачун Пиреус банке у Лондону“, истиче се у МАНС-у.

Такође, сматрају да се ради о новцу који потиче из кривичног дјела и да су пријављени скривали поријекло овог новца и његову намјену произилази из чињенице да су Бан и Михаиловић са фирмом „Comsel Limited“  закључили привидни – симуловани правни посао, односно уговор о инвестирању, а новац је коришћен за друге намјене – као гаранција у виду кеш колатерала за кредит Ђукановића.

Сви пријављени годинама су организовано скривали на који начин је Ђукановић добио кредит и ко је и са каквим новцем дао гаранцију за добијање кредита. У пријави се тужиулаштву скреће пажња и на то да су пријављени Бан и Михаиловић водили су фирму Миа из Уба, која је у власништву Станка Суботића, такође Ђукановићевог пријатеља, а преко које је обављан тзв. транзит цигарета. Загребачки „Национал“ објавио је својевремено свједочење једног од инсајдера из посла са цигаретама, Срећка Кестнера, који је јавно саопштио да су Бан и Михаиловић кумови Ђукановића, који су убирали таксу у готовини, „дословно у торбама“, да су узимали 15% профита ове фирме, а сам Ђукановић 10 долара по пакету цигарета“, оцјењују из МАНС-а.

Тако се додатно потврђују јавни наводи пријављеног Кнежевића да су два пријатеља помогла Ђукановићу у обезбјеђивању новца, да се ради о пријатељима Ђукановића „из посла транзита цигара“ и да зато они нијесу могли да се Пиреус банци прикажу као кредибилни клијенти и да прођу провјеру.

„Предраг Митровић, тадашњи директор Управе за спрјечавање прања новца, такође је прикривао начин прибављања новца који је послужио као гаранција Ђукановићу и његовој фирми за добијање кредита, знајући да новац који је положен за гаранцију потиче из кривичног дјела. Управа је 17. августа 2007. године јавно саопштила да су акције које Ђукановић има код Прве банке послужиле као гаранција за добијање кредита од Пиреус банке, иако је Ђукановић кредит добио на основу гаранције коју је положила фирма Душка Кнежевића „Comsel Limited“, наглашава се из МАНС-а.

Такође, додају да у намјери прикривања начина прибављања 1,5 милиона евра, Управа, чијим радом је руководио Митровић, одбила је захтјев МАНС-а за приступ документима у предмету добијања кредита Ђукановићеве фирме и ту документацију прогласили тајном.

„И након пресуде Управног суда којом је утврђено да је такво поступање незаконито, захтјев МАНС-а за достављање ових информација поново је одбијен са наводима да се ради о строго тајним подацима и указивањем да је Управа дала саопштење за јавност 17. августа 2007. године које су пренијели електронски и штампани медији. Ипак, испоставило се да тадашње саопштење Управе садржи неистините навод да је Ђукановић за добијање кредита од Пиреус банке гарантовао акцијама Прве банке“, наводи се у саопштењу.

Из МАНС-а подсјећају да Тужилаштво Кнежевића у другим предметима сумњичи да је формирао криминалну организацију за вршење, између осталих, кривичних дјела прања новца, што додатно појачава сумње да новац који је преко Кнежевићеве фирме положен као гаранција за Ђукановићев кредит, потиче из кривичног дјела.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “МАНС: Кривична пријава против Ђукановића због прањa новца

  1. Evo se u ime Dps saopstenjem javi jos jedan junosa Nikolic-Milos ,zauzeo stav kao Napoleon da zaprijeti da niko ne smije da dirne“Gospodara“ i „njegovu cestitost“.E,junacke „kuce“kako izriodi ove poltrone…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *