ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Кривична пријава против Мила и Ане Ђукановић због афере „Телеком“

1 min read
Из МАНС-а подсјећају да је услов за куповину Црногорског Телекома од стране Мађар Телекома био да им се омогући куповина двије трећине акција, што је било супротно условима прописаним тендером.
štrajk

Телеком

Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поднијела је данас кривичну пријаву против предсједника Црне Горе Мила Ђукановића и његове сестре адвокатице Ане Ђукановић, као и против више особа умијешаних у приватизацију Телекома Црне Горе 2005. године, због сумње у злоупотребу службеног положаја и примање мита.

Кривична пријава поднијета је специјалном тужиоцу за сузбијање организованог криминала и корупције, а њоме су осим Мила и Ане Ђукановић, обухваћена НН лица – функционери извршне власти у 2005. години, у периоду приватизације Телекома, као и НН лица, која су учествовала у закључењу симулованих уговора са фирмама Фиеста, Актива, Сигма и Роли преко којих је исплаћен мито.

Поред тога, кривичном пријавом су обухваћени и Веселин Баровић, Олег Обрадовић, Дамјан Хоста и Томаш Морваи, представника Мађар Телекома.

Мило Ђукановић

Кривичном пријавом се поменути терете да су кроз организовање криминалне групе, користећи привредне и пословне структуре ЦГ, преко утицаја на извршну власт обезбиједили да Влада Црне Горе омогући Мађар Телекому да по повољнијим условима купи акције мањинских акционара и тако дође у посјед двије трећине акција Телекома ЦГ, а што је био услов за куповину државног пакета акција компаније.

Затим су сачињавали лажне – симуловане уговоре преко којих је пријављеном Милу Ђукановићу и другим за сада неидентификованим лицима исплаћен мито у износу од 7,4 милиона еура, које су стекли, држали и користили са знањем у тренутку пријема да новац потиче од кривичног дјела, истовремено лажно приказујући чињенице о природи тог новца који је исплаћен као мито и лажно приказујући да се ради о новцу исплаћеном за извршене услуге“, наводи се у пријави.

Из МАНС-а подсјећају да је услов за куповину Црногорског Телекома од стране Мађар Телекома био да им се омогући куповина двије трећине акција, што је било супротно условима прописаним тендером.

Тендерска комисија је у извјештају констатовала да је Мађар Телеком у својој понуди навео и додатну понуду којом „има намјеру да мањинским акционарима за откуп њихових акција понуди 51 милион евра или 2,2, евра по акцији”.

„Због свега наведеног, Тендерска комисија је у Извјештају дала коментар да су у питању материјалне измјене такве природе које, осим продаваца И предмета купопродаје, представљају потпуно нови уговорни однос, у коме је позиција продаваца, због њихове повећане одговорности са једне стране и овлашћења купца на обештећење са друге стране, изразито неповољна”, пише у пријави.

У пријави се наводи и да је у циљу реализације услова које је поставио Мађар Телеком, 12. јануара 2005. године у Подгорици одржан тајни састанак коме су присуствовали Олег Обрадовић, Веселин Баровић као представник Еурофонда, пријављени Дамјан Хоста као представник Монте Адриа, Тамаш Морваи као представник Мађар Телекома и Јоханес Солих и Силвије Радишић као консултанти Мађар Телекома у поступку куповине Телекома ЦГ.

advokatske
Ана Ђукановић Коларевић

Након састанка је Обрадовић договорио са Ђукановићем и другим НН лицима из Владе да Влада плати мањинским акционарима црногорског Телекома 0,3 еура по акцији.

Истога дана, 12. јануара 2005. године, Обрадовић је одржао је још један састанак, тада са директором консултантске фирме која је савјетовала Мађар Телеком у приватизацији црногорског Телекома, гдје је потврђено да Влада треба да плати 0,3 еура по акцији мањинским акционарима.

Све наведено произилази из доказа који је проведен на саслушању директора Мађар Телекома у САД, у оквиру судског процеса који је против тројице директора вођен пред Федералним судом на Менхентну”, наводи се у пријави.

Након тога, да би се исплатио мито онима који су обезбиједили да Мађар Телеком по повољним условима преузме двије трећине акција Телекома ЦГ, Мађар Телеком закључује два симулована уговора са фирмама Фиеста и Актива, док је Телеком ЦГ и повезане компаније закључио два симулована уговора са фирмама Сигма и Роли. Предмет сва четири уговора било је извршење наводних консултантских услуга.

Дио мита у износу од 580 хиљада еура исплаћен је преко пријављене Ане Ђукановић (тада Коларевић).

Мађар Телеком је пред органима САД признао и прихватио одговорност за поступање својих званичника, укључујући и одговорност за потписивање уговора са компанијом Сигма.

„Овај уговор је у име Мађар Телекома потписао пријављени Томаш Морвиа и исти је антидатирао, односно није навео прави датум када је сачињен, како би омогућио исплату износа од 580 хиљада еура пријављеној Ани Ђукановић за услуге које она није пружила и које су, по знатно нижим цијенама, пружили унутрашњи и редовни спољни савјетници Мађар Телекома“, наводи се у пријави.

Специјални државни тужилац је претходно образлажући разрјешење случаја Телеком у потпуности занемарио налазе америчких институција и исказе представника Мађар Телекома и из комплетне истраге искључио сумње које су се односиле на породицу Ђукановић и са њима повезаних лица, наводи се у саопштењу МАНС-а.

Прочитајте још:

Влада „ведри и облачи“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *