ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Кривична пријава против Радуловића и Нурковића због уништeња „сузе Европе“

1 min read
НВО Манс је данас Специјалном државном тужилаштву поднијела кривичну пријаву против министра одрживог развоја и туризма Павла Радуловића, као и министра саобраћаја и поморства Османа Нурковића, а све због најновијег случаја девастације животне средине изградњом аутопута, када је откривена, трећа по реду, нелегална депонија грађевинског отпада, овог пута на обали Тарине притоке Дрцке, у близини Матешева.

Радуловић и Нурковић

Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поднијела је данас Специјалном државном тужилаштву кривичну пријаву против министра одрживог развоја и туризма Павла Радуловића, као и министра саобраћаја и поморства Османа Нурковића, а све због најновијег случаја девастације животне средине изградњом аутопута, када је откривена, трећа по реду, нелегална депонија грађевинског отпада, овог пута на обали Тарине притоке Дрцке, у близини Матешева.

Ријека Тара, позната као „суза Европе“, налази се на листи заштићених подручја УНЕСЦО-а.

Кривична пријава, осим ресорних министара Радуловића и Нурковића, терети и Николу Меденицу, директора Агенције за заштиту природе и животне средине и Алију Кошуту, директора Управе за инспекцијске послове, заједно са одговорним лицима у компанији „ЦРБЦ“.

Наиме, МАНС је прошле седмице објавила снимке који показују да кинеска компанија „ЦРБЦ“, главни извођач радова на аутопуту, одлаже отпад који настаје откопавањем тунела Матешево на траси аутопута Бар – Бољаре директно на обалу ријеке Дрцке. Осим тога, снимци показују и цијеви за одвод отпадних вода са градилишта у ријеку, а потом и у Тару.

У пријави се наводи да су Радуловић, Нурковић, Меденица и Кошута злоупотребом службеног положаја и невршењем службених овлашћења директно допринијели томе да кинеска компанија изврши више кривичних дјела у дијелу загађења и оштећења животне средине, тиме што је „ЦРБЦ-у“ омогућено да, без икакве контроле и санкције, грађевински отпад депонује директно на пољопривредно земљиште, чиме је прекршен Елаборат процјене утицаја изградње аутопута на животну средину.

Индолентан однос надлежних очигледно траје још од почетка изградње аутопута, а неодговорност министара и руководилаца других надлежних тијела у фокусу је јавности од јесени прошле године – када је откривен поразан ниво девастације ријеке Таре и њене околине.

Никола Меденица и Алија Кошута

У међувремену, Европски парламент, Европска комисија и Унеско препознали су утицај задирања трасе аутопута у корито ријеке Таре, док црногорске институције континуирано одбијају да пруже одговоре ко је одговоран за анархично стање на градилишту аутопута – Кинези, држава, или сви заједно.

Из ове НВО подсјећају да је више невладиних организација јесенас поднијело кривичну пријаву против одговорних за девастацију ријеке Таре, измјештање њеног корита и нелегално одлагање отпада на њене обале.

,,За осам мјесеци, црногорско тужилаштво није нашло за сходно да по тој пријави поступи, нити да пружи било какву повратну информацију у вези са девастацијом која очигледно даље траје, и која пријети да неповратно уништи природно добро које припада свима нама“, казали су из МАНС-а.

Овакав однос тужилаштва али и надлежних институција које су одговорне за спровођење и надзор над пројектом, укључујући и државне комисије, до сад се, како закључује Манс, показао као користан само за компанију „ЦРБЦ“ и подизвођаче, који и даље несметано и уз минималне казне наносе непоправљиву штету међународно заштићеној ријеци Тари.

Прочитајте још:

Ђурђићу статус свједока сарадника и за случај ,,Карбон“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *