МАНС: Надлежни прикривају одговорност Бемакса
1 min readЕпидемија у Беранама је завршена али вода у том граду још није за пиће, поручили су представници црногорских институција, наводећи да ће бити исправна када сви параметри буду задовољавајући.
Чланови скупштнског Одбора за здравство, рад и социјално старање разматрали су данас епидемиолошку ситуацију у Беранама.
Обављено је контролно саслушање министра здравља Миодрага Радуновића, директора Института за јавно задравље Бобана Мугоше, предсједника беранске општине Вуке Голубовића и директора локалног Водовода Фарука Пачариза.
Посланици су постављали питања и епидемиологу Горану Чукићу, инфектологу Миловану Живковићу, инспектору за воде Миодрагу Радуловићу и представнику Дирекције за саобраћај Ервину Адровићу.
Предсједник беранске Општине Вука Голубовић је у уводном обраћању посланицима казао да је локална управа водила жестоку борбу »са оним што је задесило«.
Према његовим ријечима, тај град је у овој години имао инвестицију вијека, а то је пробој локалног пута.
„Пробијајући масив, негдје су кориштене и експлозивне направе, које су изазвале пробијање цјевовода. Није се очекивало да ће доћи до тога и да ће повући прашину и загадити воду. Наредне године ћемо измјестити Водовод тамо гдје неће бити у трупу пута, већ на периферији“, рекао је Голубовић.
Он је поручио да треба да буде на част свима који покушавају политику да провуку кроз проблем депоније.
„Мора се инсистирати на поштовању процедура и закона. Да сви то поштују не би био питања проблема депоније и заразе која је могла направити хаварију“, казао је Голубовић.
Зорица Ћеранић из МАНС-а сматра да се надлежни труде да заташкају проблем и да прикрију одговорност Бемакса који је, како је навела, пробушио 11 пута цијеви.
Предсједник Одбора, Зоран Јелић је прекинуо њено излагање наводећи да ће надлежни о одговорности да донесу свој суд.
Ћеранић је казала да се мора говорити о чињеницама и околностима усљед којих је дошло до епидемије.
„Покушавају одговорност да пребаце на становнике Берансела. Да ли је утврђено кад је Бемакс пробушио цијеви? Ко је крив за епидемију? Шта је локални Водовод урадио да превенира проблем?“, питала је Ћеранић.
Она сматра да 1,5 хиљада грађана који су отровани заслужују да знају ко их је крив за то и да треба да сноси одговорност.
„Надам се да ће министар Радуновић утицати на то да се утврди одговорност, а не да се пребацује на грађане“, закључила је Ћеранић, али према правилнику, остала је ускраћена за одговоре.
Гости на Одбору не могу постављати питања али могу имати уводно излагање.
Посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Зорица Ковачевић сагласна је са Радуновићем да су здравствени радници положили испит и добро одговорили на проблем епидемије.
Она је Голубовића питала који су закључци донијети на сједници која је недавно одржана и шта ће бити предузето.
„Одборници су инсистстирали да се уреди проблем. Водовод се десио два или три пута о депонија траје двије године“, одговорио је Голубовић.
Ковачевић је питала колико пута се испитује квалитет воде, на шта је Пачариз рекао да се вода два пута мјесечно, са четири мјеста узрокује.
Kонтаминирана вода узрочник епидемије
Јанко Вучинић из Демократског фронта је рекао да у том политичком блоку не желе да слушају како нико није крив.
„Десила се невоља. Треба утврдити оговорност и пронаћи кривца. Не желим никог да гоним. Шта је узрок? И највећим лаицима је јасно да је вода, али никако да то чујемо званично“, казао је Вучинић.
Радуновић је одговорио да је контаминирана вода узрочник епидемије.
На питање да ли постоји опасност и за друга инфективна обољења, Радуновић је одговорио да се друга обољења могу појавити док год се не заврши инкубациони период.
Радуновић вјерује да државне институције раде свој дио посла, а да онај ко треба да буде одговоран, треба да буде изложен суду правде.
Он је поновио да је контаминирана вода узрочник епидемије, а изазвали су је вируси.
Голубовић није сагласан са оцјеном Вучинића да је он најодговорнији за ситуацију у Беранама и такве оптужбе је аргументовао наводећи шта је урађено претходних година на пољу санације отпада.
Вучинић је рекао да је у Беранама сваки контејнер била дивља депонија.
„Мислим да је требало да ријешите питање без мучних сцена попут оних да човјека од 90 година склањају полицајци. Зашто нијесте поднијели оставку кад нијесте у стању да ријешите оно што вам је у надлежности?“, питао је Вучинић.
Јелић је доктора Горана Чукића питао да ли је било довољно љекова и медицинских средстава у тренутку када се појавила еидемија, како би се квалитетно реаговало на њу.
Он је одговорио да се здравство у Беранама адекватно укључило у лијечење епидемије.
„Могло је да се догоди да један дио пацијената није добио лијек, јер је то била ванредна, а не свакодневна ситуација. Самим тим, тражене су ванредне количине, а љекари су брзо реаговали“, закључио је Чукић.
Невен Гошовић из Социјалистичке народне партије питао је које је жариште епидемије јер, како је навео, уколико то није познато, немогуће је говорити о нечијој одговорности.
Мугоша је рекао да је та институција на почетку поставила хипотезу да је вода узрочник епидемије.
Гошовић је питао зашто Дирекција за сабраћај ништа није предузела, с обзиром да је то био једанаести пут пробијања цијеви, Адровић је ракао је да пројекат није третирао водовод.
„Претходна пуцања цијеви су санирана, а ово сада је већ била хаварија. Извођач мора да штити цијеви“, казао је Адровић.
Мугоша је апеловао да се са беранским Водоводом нешто мора урадити, јер је мутноћа воде примијећена од марта, што се подудара са почетком радова.
Горан Тупоња сматра да је нејасно да здравље грађана Берана зависи од апарата за хлор који фукционише на потисак.
„Уколико нема притиска воде, значи да то не ради апарат?“, питао је Тупоња.
Посланик ДФ Емило Лабудовић је рекао да је након мјесец и по познато само да је била епидемија.
Он је Радуновића питао хоће ли у Беране стићи прије пијаћа вода или оставка министра.
„На челу сам здравственог система, а љекари су од одлично посао одрадили. Ништа мање нијесте одговорни од мене за цијелу ситуацију“, рекао је Радуновић.
У Беранама се од почетка епидемије, 24. августа, докторима јавило око 1,5 хиљада пацијената због стомачних проблема.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Roćen je zaštićen kao bijeli medvjed. Bemax je siguran, neće odgovarati za trovanje 1500 građama! Tako nam i treba. Može im proći sve pa zašto ne i ovo