ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Нема политичке воље за борбу против корупције

1 min read

mans
Нацрт Закона о спрјечавању корупције показује да у Влади не постоји политичка воља да се створе услове за борбу против те појаве, сматрају у Мрежи за афирмацију невладиног сектора (МАНС).

Директор мониторинг програма, Вук Мараш, казао је да постојећи Нацрт, којим ће у Црној Гори први пут бити успостављена јединствена Агенција за борбу против корупције, показује да Влада нема елементарну политичку вољу да створи услове за борбу против те појаве, посебно оне на највишим нивоима.

Већ да је Владин приоритет да и даље штити све оне функционере у својим редовима који су кршили законе и који су се годинама незаконито богатили на рачун црногорских грађана“, оцијенио је Мараш.

Према његовим ријечима, не само што Влада драстично касни са усвајањем тог закона, који би требало да обједини све области и институције битне за борбу против корупције, већ постојећа верзија тог акта не садржи ни један озбиљан механизам који би коначно довео до опипљивих резултата у тој области.

Мараш је подсјетио да је Нацрт закона, који је у петак разматрао скупштински Одбор за антикорупцију, иницијално припремила радна група састављена од представника Владе и невладиног сектора.

Након тога је, како је навео, спроведена јавна расправа, на основу чега је Влада самостално утврдила финалну верзију Нацрта, избацујући из ње све оне механизме који могу обезбиједити ефикасну борбу против корупције.

Најгоре је прошла област спрјечавања сукоба интереса, која задржава малтене исти правни оквир као и до сада, иако је опште познато да је Црна Гора у тој области забиљежила најслабије резултате, на шта годинама указује и Европска комисија кроз извјештаје о напретку“, тврди Мараш.

Он је казао да је Влада из нацрта закона, који је сачинила радна група на предлог МАНС-а, избацила норму која прописује да је лажно пријављивање имовине јавних функционера кривично дјело, са очигледном намјером да и даље остави простор да функционери који крију своју имовину за такво поступање не сносе било какве озбиљне последице.

Штавише, Влада је одбила и предлог правног програма амбасаде САД у Црној Гори којим је предложено да се у том закону кодификује институт незаконитог богаћења, како би сачувала од затвора све оне функционере који су годинама уназад незаконито стицали, односно крали новац и имовину свих црногорских грађана“, рекао је Мараш.

Влада је, како је навео, одбила и предлог МАНС-а да се свим постојећим јавним функционерима забрани да буду чланови управних одбора државних предузећа, и да умјесто њих у управне одборе Влада именује професионалце.

Мараш сматра да се, због свега тога, будућа Агенција за борбу против корупције неће разликовати од постојеће Комисије за спрјечавање сукоба интереса чији ће посао да преузме, а која у лошим законима годинама тражи изговоре за недостак властитих резултата.

„Ништа боље није прошла ни област заштите лица која пријављују корупцију односно ’звиждача’, која се сада први пут на озбиљан начин разрађује законом. Умјесто да створи најшире могуће услове да се они који пријављују корупцију заштите од негатвних последица, Влада се одлучила за потпуно супротан принцип“, навео је Мараш.

Како је појаснио, према предлогу Владе, да би се стекло право на заштиту, односно статус „звиждача“ мора се задовољити сет критеријума, који је тако постављен да у пракси то, малтене, нико неће моћи да уради.

Мараш је као примјер навео да особа која је открила тајне податке како би доказало постојање корупције не може уживати заштиту државе, иако је то потпуно супротно свим међународним ковенцијама које третирају ту област, као и ставовима Европског суда за људска права у Стразбуру.

Влада, какоје навео, није омогућила да запослени корупцију пријаве директно Агенцији, већ то морају прво учинити код старјешине органа у којем су запослени, па тек ако он не поступи по пријави у року од три мјесеца, пријаву могу поднијети и Агенцији.

„Ова одредба је скандалозна, имајући у виду да већина запослених пријављује управо своје старјешине, које сигурно неће учинити ништа као би сами себе процесуирали, већ ће истог тренутка предузети кораке како би се осветили запосленоме који их је пријавио“, казао је Мараш.

Све то, сматра он, најбоље показује да Влада и даље нема ни миминум политичке воље да створи систем у којем би се корупција истраживала и процесуирала на ефикасан начин, што је кључни приоритет Црне Горе у процесу Европских интеграција.

Већ да је процес израде и доношења Закона о спрјечавању корупције само један у низу покушаја да се Бриселу замажу очи и да се купи још мало времена због недостатка елементарних резултата“, рекао је Мараш.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *