ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Нови притисак Владе на оне који намјеравају да туже државу

Влада чини све како би грађане одвратила од намјере да своја права остваре у судском поступку.
veselin-radulovic

Веселин Радуловић

Предлогом измјена Закона о парничном поступку које прописују да суд у споровима мале вриједности неће досудити трошкове странци која успије у спору, ако су несразмјерни са висином тужбеног захтјева, Влада Црне Горе врши још један недозвољен притисак на све оне који намјеравају да туже државу због штете која им је причињена незаконитом радом руководећег кадра, реаговао је правни заступник НВО МАНС Веселин Радуловић.

„Овакав предлог измјена закона представља брутално кршење основних
људских права од стране извршне власти и директан подстицај на незаконит рад“, напоменуо је Радуловић и додао:

„Разлог ових измјена су многобројни судски поступци против државе због тога што су запослени константно ускраћивани у својим правима по основу рада. Ти поступци и трошкови који њима настају, узроковани су незаконитим поступањем рукодећег кадра, па Влада сада и трошкове тако незаконитог рада покушава да стави на терет истим лицима којима годинама крши права.

Стога позивамо синдикат државне управе да реагује у циљу заштите права запослених и да запослене у државној управи заштити од покушаја Владе да трошкове свог незаконитог рада потпуно пребаци на оне који већ трпе посљедице истог. Такође, позивамо посланике Скупштине Црне Горе да престану бити сервис извршне власти у спровођењу рјешења која су супротна Уставу, Европској конвенцији за заштиту људских права и основних слобода и којима се брутално крше права грађана који своју заштиту покушавају остварити на суду“.

Истиче да се у „покушају обмањивања јавности и законодавне власти да прихвати ово рјешење, Влада неосновано позива на међународне прописе јер у образложењу свог предлога неистинито наводи се да је то предвиђено и у Регулативи о увођењу европског поступка за спорове мале вриједности.

„Међутим, ова Регулатива примјењује се само у прекограничним случајевима и усвојена је са намјером да се тај поступак убрза и смање трошкови. Додатно, у члану 2. ове Регулативе се експлицитно наводи да се иста не примјењује на одговорност државе за радње или пропусте у извршавању јавних овласти, а Влада ову измјену предлаже управо да би се држава ослободила трошкова за незаконит рад. Исто тако, ова Регулатива прописује да се не примјењује на питања у вези радног права, а Влада предлаже измјене закона управо због радних спорова гдје држава плаћа трошкове“, наглашава Радуловић.

Додаје, да се стављање на терет трошкова поступка странкама које успију у спору, посебно у споровима против државе, не може се оправдати легитимним јавним интересом, јер се од странке у том случају захтијева да сноси „превелики терет“ у јавном интересу, на који начин се нарушава праведна равнотежа, а тиме и странкама крши право на имовину, зајемчено одредбом члана 58. Устава и чланом 1 Протокола бр. 1 уз Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода.

„На овај начин грађанима се озбиљно ограничава и право на приступ суду, што је у супротности са чланом 6. Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода.

Парнични поступци су, по правилу, правно сложени и у њима је неопходно ангажовање стручних лица – адвоката за заступање у истима. То ангажовање намеће трошкове поступка странкама, који трошкови се Владиним предлогом априори стављају странкама на терет, без обзира на исход поступка“, додаје он и наглашава:

„Владин предлог у супротности је и са чланом 57. Устава Црне Горе, према коме нико не може трпјети штетне посљедице због обраћања државном органу или организацији која врши јавна овлашћења. У овом случају, грађани која се основано обрате тужбом због штете коју им је причинио државни орган трпе штетне посљедице јер им се трошкови стављају на терет, иако се утврди да је тужба основана.

Умјесто да Влада утврди одговорност руководећег кадра који незаконитим радом крши права државних службеника и причињава им штету и умјесто да предузме мјере како би државна управа поступала законито и на начин који неће давати основ за подношење тужби против државе, Влада чини све како би грађане одвратила од намјере да своја права остваре у судском поступку.

Истовремено, на тај начин Влада додатно подстиче руководећи кадар који је до сада кршио закон и права запослених, да са таквом праксом настави и даље“, закључио је Радуловић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *