МАНС: Партије институционалну предност користиле у свим општинама
1 min read
МАНС
„Подгорица, Бијело Поље и Рожаје су општине у којима је злоупотреба институционалне предности била највидљивија током протеклих избора, док је функционерска кампања била најинтезивнија у Главном граду, материјализована кроз активности носиоца листе, градоначелника Ивана Вуковића“, саопштили су из МАНС-а.
„Функционерска кампања и коришћење институционалне предности су критиковане од стране мисије ОДХИР-а током претходних парламентарних избора као вид злоупотребе јавних ресурса за потребе кампања политичких партија.Нешто више од два мјесеца предизборне кампање политичке партије су искористиле да у општинама у којима чине извршну власт на локалном нивоу, интезивирају активности на, доминантно, инфраструктурним радовима, укључујући изградњу и реконструкцију улица, уређење паркова и зелених површина, те најаву нових улагања и пројеката, што је пракса која је забиљежена у свим општинама“, наводе они.
Активност која је очекивано највише била заступљена у предизборном периоду као начин да се придобију гласови грађана, било је асфалтирање улица, а осим Подгорице која је због своје величине у томе предњачила, МАНС је значајне радове забиљежио и у општинама Рожаје, Пљевља и Шавник.
„Током протекле предизборне кампање је такође примијећено да су политичке партије које врше власт на локалном нивоу неријетко за себе преузимале заслуге и резултате рада јавних предузећа, а најинтезивнија пракса такве врсте је примјећена у Подгорици, гдје је покрет „Сви за наш град“, предвођен Демократском партијом социјалиста (ДПС) и градоначелником Иваном Вуковићем као своје представљао бројне пројекте Главног града који су финансирани новцем свих грађана Подгорице. Осим Подгорице, таква пракса је примијећена и у Бијелом Пољу, Колашину и Пљевљима, гдје си локални одбори ДПС-а отворено рекламирали инфраструктурне радове као своју заслугу“, наводи МАНС у саопштењу.
„У Подгорици је примијећено и да јавна предузећа и компаније чији оснивач је Главни град, дају директу подршку само једној изборној листи (Сви за наш град) и градоначелнику Вуковићу, а у томе су предњачили „Водовод и канализација“ и „Агенција за становање“ који су на својим налозима друштвених мрежа отворено промовисали поменуту изборни листу“, додали су.
-Већина општина у којима су одржани локалних избори су током изборне кампање промовисале резултате реализоване током претходног мандата локалне извршне власти, уз најаве нових пројеката. Таква пракса је забиљежена у Подгорици, Будви, Бару, гдје су локалне управе финансирале израду посебног видео садржаја у којем се током изборне кампање рекламирају општински пројекти- наводе они.
Када је у питању функционерска кампања, она је највидљивија била у Главном граду, гдје је носилац листе „Сви за наш град“, Иван Вуковић, са позиције градоначелника Подгорице неријетко промовисао изборну кампању листе коју је предводила његова политичка партија. Током нешто више од два мјесеца изборне кампање, Вуковић је учествовао на више од педесет појединачних догађаја које је организовао Главни град, а који су имали за циљ промоцију неког резултата локалне управе или најаву будућих пројеката. Ова кампања се неријетко у истом дану преклапала са његовим активностима носиоца листе, што је било највидљивије кроз кампању која је вођена на друштвеним мрежама. Сличну праксу је имао и предсједник Општине Будва, Мило Божовић, који је уједно био и носилац листе Демократског фронта у том граду.
-Наставак овакве праксе директна је посљедница нереформисаног изборног законодавства, али прије свега недостатка политичке воље код већине партија које учествују у изборном процесу да се ова област додатну уреди и смањи простор за злоупотребу државних фондова за промоцију политичких партија. Осим тога, потребно је додатно оснажити надзор над спровођењем Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања јер досадашњи резултати Агенције за спријечавање корупције нису довољни за унапрјеђење законитости изборног процеса у Црној Гори- закључује МАНС.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

