ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Поднесено 117 кривичних пријавa, купују личне карте, дијеле паре за гласање

1 min read

Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поднијела је 117 кривичних пријава Специјалном тужиоцу од којих се већина односи на повреду слобода опредјељења при гласању. Из МАНС-а саопштавају да је пријава највише из Подгорице, а да су укупно примили позиве од 490 грађана.

„Од отварања бирачких мјеста па до 14 часова на СОС телефон МАНС-а су се јавила 292 грађанина. Три четвртине пријављених случајева се односе на кривична дјела против изборних права, а око 25% грађана је звало да се распита о бирачком мјесту на коме може гласати“, саопштио је МАНС.

На основу доказа и информација које су нам доставили грађани, истичу у МАНС-у, поднели смо 49 кривичних пријава Специјалном тужилаштву од којих се већина односи на кривична дјела повреда слобода опредјељења при гласању из члана 186 Кривичног законика. У већини случајева грађани су изнијели сумње да су почињена кривична дјела повреде слободе опредјељења при гласању, односно да се бирачима даје новац у замјену за глас, као и да се на њих врши притисак да изађу или не изађу на гласање. Такође, грађани су нам пријавили више десетина случајева пописивања бирача који су изашли на гласање од стране партијских активиста, у циљу вршења притиска на гласаче који нису остварили своје право.

Кривичне пријаве су поднијете за 14 случајева у Подгорици, четири случаја у Бару, два у Мојковцу и два у Улцињу, као и за по један случај из Берана, Бијелог Поља, Рожаја, Цетиња, Даниловграда, Колашина, Котора, Никшића и Петњице.

„Такође, чланови бирачких одбора су нас информисали да систем електронске идентификације није у функцији на више десетина бирачких мјеста и да се гласање одвија визуелном идентификацијом, односно прегледом личних карата бирача. У овим случајевима закон не предвиђа коришћење спреја или било ког другог средства помоћу кога се може спријечити да бирач гласа више пута, па позивамо ДИК и ОИК да што прије ставе у функцију систем електронске идентификације да на свим бирачким мјестима, како би се избјегло да већи број бирача гласа само на основу визуелне идентификације“, наводи се у саопштењу.

Како је саопштено из МАНС-а против девет особа су поднијете кривичне пријаве због сумње да купују личне карте, против четири због сумње да су дијелили новац или корист бирачима у замјену за гласове и против шест особа због сумње у вршења притиска на бираче.

„Позивамо Специјалног тужиоца да обавијести јавност о резултатима поступања тужилаштва и полиције по кривичним пријавама поднешеним у току изборног дана“, саопштили су из МАНС-а.

МАНС се захвалио на указаном повјерењу свим грађанима који су их током изборног дана контактирали тражећи помоћ у остваривању бирачког права, али и указивали и пријављивали изборне злоупотребе и кривична дјела.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy