МАНС поднио кривичну пријава против Жугића и Брајовића
1 min read
Мрежа за афирмацију невладиног сектора МАНС поднијела је данас Врховном државном тужилаштву кривичну пријаву против министра саобраћаја Ивана Брајовића и министра финансија Радоја Жугића као одговорних лица, због сумње да су приликом закључења уговорних аранжмана у вези реализације пројекта изградње дионице аутопута Бар-Бољаре на противуставан начин и уз тешку злоупотребу службеног положаја довели Црну Гору у положај потчињености и зависности према Народној Републици Кини.
Из МАНС-а су навели да је Брајовић у фебруару ове године са представницима кинеских компанија Чајна комуникејшн констракшн компани и њеном кћерком фирмом Чајна роад анд бриџ корпорејшн потписао Уговор о пројектовању и изградњи аутопута Бар-Бољаре, дионица Смоковац-Увач-Матешево, док је Жугић крајем октобра са представницима кинеске ЕXИМ банке потписао Уговор о преференцијалном зајму.
“Пријавом се Брајовић сумњичи да је штетно поступао закључујући Уговор о пројектовању и изградњи дионице аутопута на бази идејног, а не главног пројекта, што доводи у питање стварну цијену коштања инвестиције, која је уговорена у износу од близу 810 милиона еура, будући да само главни пројекат може да послужи као релевантна документациона основа за прецизно утврђивање реалне цијене коштања инвестиције, док се у супротном ризикује да стварна цијена радова на крају знатно премаши уговорену цијену”, саопштено је из МАНС-а.
Према њиховим ријечима упркос том сазнању, постоји сумња да је министар саобраћаја свјесно поступао на штету економских интереса државе Црне Горе и закључио Уговор о пројектовању и изградњи са кинеским партнером, који је истим Уговором ослобођен од обавезе плаћања низа пореза, накнади и такси.
“На тај начин је кинески партнер фаворизован и омогућен му је низ финансијских повластица на штету државног буџета која се може мјерити десетинама милиона еура, које би иначе држава могла да приходује по основу наплате пореза, доприноса, царина и концесија”, тврде у МАНС-у.
Даље додају да се Жугић сумњичи за штетно поступање приликом закључења Уговора о преференцијалном зајму са кинеском ЕXИМ банком.
“Прије свега, кредит је уговорен у америчким доларима, а не еурима као званичној валути Црне Горе, чиме су држава и њене финансије изложене константном валутном ризику промјене долара у односу на еуро по основу враћања уговореног кредита. То може да узрокује отплату кредита у већем износу од уговорених близу 944 милиона долара, нарочито када се узме у обзир дуг период отплате од 168 мјесеци”, сматрају у МАНС-у.
“Такође је уговорена и веома неповољна клаузула „пари пассу“, која подразумијева да ће све обавезе државе у исплати било каквих потраживања према трећим лицима бити једнако рангиране са обавезама по основу Уговора о зајму, а у случају спора је уговорена надлежност арбитраже у Кини. Уговорени услови наводе на сумњу да се кредит може сврстати у колонијалне уговоре, којима се нарушава суверенитет и међународни интегритет државе Црне Горе”, истичу у МАНС-у.
Брајовић и Жугић су закључили неповољне уговорне аранжмане и поред сазнања да је студија британске консултантске куће „УРС“, која је израђена средином 2012. године, показала да је Пројекат изградње аутопута пуног профила економски неисплатив на начин и под условима које је у коначном дефинисао Уговор.
Пријављени су, како тврде у МАНС-у, били упознати са анализама да је изградња дионице: Смоковац-Матешево економски неисплатива, али су упркос таквом сазнању и кршећи Устав и законске прописе у Црној Гори, предузели низ штетних мјера на рачун буџета Црне Горе и закључили уговорни аранжман, који државу Црну Гору доводи у потчињени положај у односу на државу Кину.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

