МАНС: Полиција годинама незаконито приступала листизима позива грађана
1 min readОдлуком Уставног суда су коначно потврђене сумње МАНС-а да је Управа полиције протеклих година незаконито приступала листинзима позива грађана, те да је спорна одредба Законика о кривичном поступку (ЗКП) која је то прописивала у потпуности неуставна, наводи сеу у саопштењу Мреже за афирмацију невладиног сектора након што је Уставни суд утврдио да је одредба ЗКП којом се полицији омогућава несметани приступ телефонским листинзима.
„Цијелих шест година је Уставном суду требало да донесе одлуку по иницијативи за оцјену уставности одредби овог Закона коју је МАНС поднио још у јулу 2008. године и онемогући полицији да настави да масовно крши људска права грађана Црне Горе, приступајући листинзима телефонских позива грађана без наредбе суда и било какве контроле. Наиме, одлуком Уставног суда је коначно утврђено да је одредба ЗКП-а којом се полицији омогућава несметани приступ телефонским листинзима и без наредбе суда неуставна и да је такво прописивање супротно и Европској конвенцији за заштиту људских права и основних слобода. Уставно суд је у својој одлуци навео и да прихвата став Европског суда за људска права да је прибављање тзв. листинга „интегрални дио телефонског разговора“ који ужива заштиту неповредивости тајности, па полиција нема право да ове податке прибавља без одлуке суда“, наводи се у саопштењу МАНС-а.
У тој организацији алармантном сматрају чињеницу да је Уставни суд у оволиком временском трајању пролонгирао доношење „сасвим очигледне одлуке“ и да је тиме, како наводе, „полицији омогућио да годинама незаконито и неуставно надгледа листинге грађана, што без директне наредбе суда отвара огроман простор
за тешке злоупотребе које нису непозната пракса у Управи полиције“.
„Несметани и потпуно неконтролисани приступ подацима о телефонским позивима полицији је омогућавао да у сваком моменту може задријети у приватност било којег грађанина и грубо повриједити његова права, без судског налога или било каквог повода, што је пракса која се данас претежно његује у тоталитарним режимима, гдје је полиција само и искључиво механизам за обрачун са неистомишљеницима и критичарима власти.Посљедице вишегодишњег неуставног понашања полиције је тешко и предвидјети, али је сасвим сигурно да ова овлашћења полиција није користила у циљу откривања извршилаца кривичних дјела, јер готово да не постоји случај који су на тај начин ријешили или криминалац кога су примјеном ових мјера ухапсили“, казали су у МАНС-у, додајући да „већ неколико судских пресуда потврђује да је полиција годинама своју репресију усмјеравала према МАНС-у који указује и открива корупцију и криминал, док су нарко босови несметано напуштали Црну Гору у моменту када је Интерпол за њима расписивао потјернице“.
Зато је, како су казали, јасно да Уставни суд не ради у интересу заштите уставности и основних људских права, већ да својим чињењем и нечињењем само омогућава и подстиче на њихово кршење.
„Нажалост, оваква „ефикасност“ у раду Уставног суда је до сада искључиво ишла у корист онима који су на штету јавног интереса, државног буџета и поштовања људских права грађана Црне Горе, покушавали и успијевали да остваре своје приватне интересе. Тешко да је могуће другачије објаснити чињеницу да је за овакву одлуку Уставном суду било потребно преко шест година анализе и разматрања усклађености ЗКП-а са Уставом Црне Горе“, казали су у МАНС-у.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: