ИН4С

ИН4С портал

МАНС: Стављамо државу у зависан положај у односу на Кину

1 min read

Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поднијела је данас Уставном суду иницијативу за покретање поступка за оцјену уставности и законитости Закона о аутопуту Бар-Бољаре.

MANS

У МАНС-у сматрају да Закон о аутопуту кинеске компаније China Road and Bridge Corporation и  China Communications Construction Company, које су изабране као извођачи радова доводи у повољнији и привилегованији положај, а државу Црну Гору у зависни положај према Кини.

„Законом је прописано да извођач радова који је ангажован на изградњи аутопута може користити техничко-грађевински камен до којег дође у поступку извођења радова без икакве накнаде, а од плаћања царине ослобођени су грађевински материјал, опрема и постројења намијењена за изградњу аутопута. Овим се у потпуности заобилази Закон о концесијама који се примјењује над свим осталим компанијама које експлоатишу минералне сировине, а кинеске компаније доводе у привилеговани положај који не ужива било ко други у Црној Гори“, навели су из МАНС-а.

Поред тога, како су додали, држава се унапријед одриче прихода од концесије на камен чији укупни износ није познат јер још нема прецизних података о којој количини материјала се ради.

„Ово због чињенице да је уговор потписан на основу идејног, а не главног пројеката који би омогућио прецизније калкулације о томе колико заправо новца поклањамо кинеским компанијама по овом основу“, казали су из МАНС-а.

Поред тога, Законом је прописано да се страни држављанин који је запослен код извођача радова, а који је ангажован на изградњи аутопута, ослобађа плаћања доприноса за обавезно социјално осигурање, чиме је, наводе из МАНС-а, прекршен члан 67 Устава Црне Горе који прописује да је социјално осигурање запослених обавезно.

„То је такође привилегија коју нема било која друга компанија у Црној Гори која запошљава стране држављање и која је обавезна да уредно измирује све порезе и доприносе“, саопштено је из МАНС-а.

Из тој НВО поручује да то да је нарушен уставни принцип једнакости и принцип да је свако дужан да плаћа порезе и друге дажбине, показује и то што је Законом о аутопуту прописано да су извођачи радова ослобођени плаћања пореза на додату вриједност, пореза на доходак физичких лица, као и пореза на добит.

„За разлику од повољности које су прописане овим Законом у корист једног предузећа, сва друга правна и физичка лица плаћају порез на додату вриједност по општој стопи од 19 одсто од сваког промета производа, услуга и увоза производа. Такође, сва резидентна и нерезидентна физичка лица су порески обвезници пореза на доходак који остваре у Црној Гори, а правна лица у Црној Гори плаћају порез на добит, чија је стопа пропорционална и износи девет одсто од пореске основице“, навели су из МАНС-а.

Они су подсјетилида члан 142 Устава забрањује нарушавање и ограничавање слободне конкуренције и подстицање неравноправног, монополског или доминантног положаја на тржишту.

„Међутим, овим Законом кинеским компанијама се омогућавају бројне повластице захваљујући којима могу да снизе трошкове пословања и максимизују профит у Црној Гори. У складу са тиме, сваки послодавац у Црној Гори који упошљава стране држављане и уредно плаћа остале дажбине сада има основ да тужи државу и тражи истовјетни третман као кинеске компаније када је у питању ослобађање пореза и доприноса“, сматрају у МАНС-у.

МАНС очекује да ће судије Уставног суда и поред очигледних политичких притисака којима су изложени, ипак поступити по иницијативи те НВО, у складу са Уставом и законима Црне Горе и прогласити неуставним Закон о аутопуту Бар-Бољаре.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy