МАНС: Тендер за Буљарицу, корупција у најави
1 min readИстраживачки центар МАНС оцијенио је да најновија одлука Владе и Савјета за приватизацију, која се односи на тендер за валоризацију локације Буљарица представља још један показатељ зашто се Црна Гора и даље перципира као дестинација која је правно несигурна и због чега се досадашњи портфолио инвеститора у тржиште некретнина у највећој мјери састоји од домаћих и иностраних криминалаца, бизнисмена сакривених иза офшор-компанија и домаћих транзициозних побједника.
По ријечима Дејана Миловца, директора МАНС-а, овако расписан јавни тендер има све елементе кривичног дјела довођења будућих инвеститора у заблуду да Влада располаже цјелокупном имовином која је предмет тендера и представља класичан примјер тога колико је стихијска и дилетантска Владина визија развоја црногорске обале.
Миловац каже да је тендер у коме се имовина грађана отима и нуди на продају трећим лицима управо резултат перцепције премијера Ђукановића како је Влада изнад закона и Уставом загарантованих права грађана Црне Горе.
„Савјет за приватизацију је јуче на тендер понудио не само државну имовину, већ и приватну имовину грађана Црне Горе, директно задирући у Уставом загарантовано право неповредивости приватне својине. Влада премијера Мила Ђукановића је до сада неколико пута покушавала да озакони очигледну намјеру да умјесто стварних власника, о њиховој имовини она преговара са страним инвеститорима, али до сада безуспјешно захваљујући отпору јавности и власника имовине“, рекао је Миловац.
У саопштењу се наводи да Влада сада покушава да власнике имовине на локацији Буљарица расписивањем тендера стави пред свршен чин, слично као што је то урађено у случају Плавих хоризоната.
„Поред тога, чак ни земјиште које је у катастру уписано као државна имовина није без терета. На одређеном броју парцела у листовима непокретности су уписани забиљежбе различитих судских спорова, хипотека, објеката саграђених без грађевинске дозволе, док је одређени број парцела држава чак издала трећим лица уз концесиону накнаду. Таква је, на примјер, парцела из катастарске јединице Буљарица ИИ површине од око 839.000м2 која је издата барској компанији „МУРИЗ“ која се бави експлоатацијом камена на период од 21 годину и 6 мјесеци, почев од јануара 2015. године. Дакле, Влада на продају даје земљиште које је недавно већ издала у дугорочни закуп трећим лицима.“
Миловац је саопштио да „нити једном ријечју Савјет за приватизацију и Влада Црне Горе не упозоравају будуће учеснике на тендеру да имовина која се нуди није искључиво власништво државе Црне Горе, да постоје трећа лица која су власнички укључена, али нису добровљно дио тендерског поступка. Инвеститори се не упозоравају да на парцелама постоје уписани терети, те да у случају куповине или закупа земљишта, нови власник мора да се носи са судским забранама, одлукама, хипотекама и осталим теретима који се налазе у листовима непокретности земљишта које се нуди на тендеру. Влада чак крије и информацију да на парцелама које нуди на продају постоје уговорене обавезе, те да се будући власник мора и тиме бавити.“
У МАНС-у оцјењују да се у озбиљном пословном свијету овакви поступци сматрају преварама и стога не чуди да су Влада и Савјет за приватизацију креирали инвестициони амбијент у коме предоминантно могу да опстану само „ловци у мутном“.
Закључак МАНС-а је да овако расписан тендер заслужује моментуалну пажњу надлежног тужилаштва, како по питању угрожавања Уставом загарантованих права грађана Црне Горе, тако и због довођења у заблуду потенцијалних инвеститора.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: