МАНС тврди: Павличић сакрила офшор компанију и посао са Бемаксом
1 min readЗаступница Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру, Валентина Павличић била је дугогодишњи судија Вишег суда у Подгорици, а до 2015. године била је и судија Специјалног одјељења за организовани криминал, корупцију, тероризам и ратне злочине у том суду гдје је поступала у најсложенијим кривичним предметима, попут онога за будванску Завалу, пише у најновијем истраживању МАНС-а.
Њихов текст преносимо интегрално:
Имовински картон Заступнице Павличић показује она и чланови њеног домаћинства посједују значајну непокретну имовину и штедне улоге, те удјеле у више компанија.
Међутим, у имовинским картонима Валентине Павличић које су јавно доступни на сајту Агенције за спрјечавање корупције нема информације да је њен супруг, Предраг Павличић, посједовао компанију „Blueray Limited“, регистровану у Saint Vincent и Гренадинима, једном од острва из Карипског архипелага.
Подаци до којих је дошао Истраживачки центар МАНС-а показују да је Предраг Павличић до средине 2011. године био једини власник ове off-shore компаније након чега ју је продао подгоричкој компанији Бемакс. Вриједност компаније према Уговору о купопродаји акција је износила 50 хиљада евра.
Одговарајући на питања Истраживачког центра МАНС, Валентина Павличић је казала је била упозната са чињеницом да њен супруг посједује off-shore компанију:
„Упозната сам да је мој супруг у љето 2007. године купио акције компаније за коју сте исказали интересовање, јер је на исту већ било регистровано моторно пловило. Указујем да није ријеч о новом, већ половном, старом неколико година пловилу.“
Павличић у писаном одговору МАНС тврди и да њен супруг поменуту компанију није користио за друге послове, већ да је само послужила за регистрацију пловила јер тада Црна Гора није имала свој регистар пловила.
Ипак, и поред обавезе да пријави комплетну имовину свих чланова свог домаћинства, подаци са сајта АСК-а показују је Павличић пропустила да надлежним органима пријави да њен супруг посједује off-shore компанију. Тако у имовинским картонима које као судија Вишег суда подносила у периоду од 2007. до 2011. године, нема података о компанији које била у власништву њеног супруга, Предрага Павличића.
Тадашњи Закон о спрјечавању конфликта интереса, али и данашњи Закон о спрјечавању корупције јасно прописују обавезу јавног функционера да истинито пријави личну и имовину чланова домаћинства, укључујући и власничке удјеле у компанијама.
Тадашња судија Вишег суда је била у обавези и да након куповине компаније преда посебан извјештај о промјени у вриједности имовине већој од 5000 евра, јер је било очигледно да компанија не постоји само на папиру, већ да има и одређену имовину, што се није десило.
Оff-shore компанија је у мају 2011. године продата за износ од 50 хиљада еура, а Бемаx је умјесто готовог новца, на име Предрага Павличића пренио власништво над станом од 46 квадратних метара у згради „Nomal Company“ у близини подгоричког храма.
Свега четири мјесеца прије него што ће га дати Павличићима у компезацију за off-shore фирму, Бемаx је овај стан купио за близу 68 хиљада еура од супуге Зорана Томчића, једног од смијењених помоћника бившег директора Управе полиције Веселина Вељовића.
Стан који је на овакав начин стекао од компаније Бемакс, Предраг Павличић је убрзо поклонио свом оцу, а овај својој кћерки, Предраговој сестри. Након што је неколико година „кружио“ унутар породице, Павличићи су овај стан 2019. године за 50 хиљада еура коначно продали Данијели Голубовић, супрузи контраверзног функционера црногорске јавне и тајне полиције, Душка Голубовића.
На тај начин је власништво над овом некретнином за осам година промијењено чак шест пута.
Комплетна документација до које смо дошли у овом истраживању, биће предата на поступање надлежној Агецији за спрјечавање корупције и Специјалном државном тужилаштву.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Boze zenske Sotone
Mans se, kao i uvijek, bavi podmetanjima i prljavim kampanjama.
Više košta dobar auto od tog „broda“. Brod je kupio prije 16 godina kada nije imao nikakvu obavezu da to prijavljuje, prodao ga je prije 12 godina i dao pare sestri da kupi stan, a on je naslijedio očevu kuću. Šta tu ima čudno ili nezakonito?
Davnih godina krenem ja na fax, baš davno, i jedan divan profesor nam objašnjava stanje u tadašnjoj, ratom zahvaćenoj SFRJ. Citiram „vidite kolege, nisu opasni kriminalci koji su sad aktuelni, jer će kad tad podpasti pod udar zakonskih normi! Opasni su kriminalci koji pišu zakone!“ Tetka sa slike ima žešći pogled od Marlon Brandoa u filmu Kum!