Мараш: Бирачки списак препун фантома
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2014/11/karikatura-izbori.jpg)
Координационо тијело Министарства унутрашњих послова морало би што прије да профункционише како би почело са чишћењем бирачког списка, јер је то предуслов да избори буду фер и демократски, казао је за „Дан“ Вук Мараш, директор Мониторинг програма Мреже за афирмацију невладиног сектора.
Једини други механизам који постоји по закону јесте Државна изборна комисија, али њихов надзор над бирачким списком није дао неке значајније резултате, или јавност није информисана о њима.
„Због тога је тренутно једини начин да се поступци покрену кроз једно овакво координационо тијело. Наравно, и партије које имају константан приступ бирачком списку треба да спроводе контролу“, рекао је Мараш.
Он је подсјетио да МАНС већ годинама указује на бројне недостатке када је у питању бирачки списак у Црној Гори.
„Доказали смо на бројним конкретним примјерима да се преминула лица и даље налазе у бирачком списку. Претходних година није много урађено на плану брисања преминулих лица из бирачког списка. Ту су, наравно, и све остале категорије људи који формално нијесу имали услове за бирачко право, али им је омогућавано да гласају на изборима. Проблем су и дупло уписани бирачи и фантоми. Морамо да средимо бирачки списак уколико желимо да имамо фер и демократске изборе. Чист и ажуран бирачки списак је главни предуслов да би се избори колико-толико могли сматрати демократским. Систем се мора уредити тако да се право гласа омогући онима који га заиста имају и да они одлучују о будућности државе Црне Горе, каква год била њихова слободна воља“, подвукао је Мараш.
Он је подсјетио да Устав јасно ограничава право гласа и даје га само држављанима Црне Горе који имају пријављено пребивалиште у нашој земљи.
„Бирачки списак и даље обилује бројним недостацима. Због тога је број грађана уписаних у бирачки сисак и даље „надуван. Ту прије свега мислим на велики број људи који годинама, ако не и деценијама, живе у иностранству. Тиме су апсолутно изгубили право да излазе на биралишта. Ти људи живе и раде у иностранству, тамо плаћају порезе, а неки чак имају и право гласа. Због институција државе Црне Горе које нијесу радиле свој посао, пред тим проблемом су затваране очи. Није ништа рађено да се ти људи избришу из бирачког списка. Напротив, намјерно је креиран лош правни оквир, примарно мислим на законе о регистрима пребивалишта и боравишта, како би се покушало додатно онемогућити чишћење бирачког списка“, указао је Мараш.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
zašto porodice . rođaci dopuštaju da im umrli član porodice bude u glasačkom spisku.. kriva vlast . opozicija MI SMO KRIVI. završe se izbori i OJ