ИН4С

ИН4С портал

Мараш: Дијалог проширити и на унапређење изборног законодавства

1 min read

vuk maras

Да би Црна Гора добила поштене и фер изборе чији легитимитет нико неће доводити у питање, поред постојећих услова које разматрају политички субјекти, дијалог треба проширити и на унапређење изборног законодавства и избор новог руководства Агенције за спрјечавање корупције, сматра директор мониторинг програма МАНС-а Вук Мараш.

Саопштење Мараша преносимо у цјелини.

Агенција за спрјечавање корупције, која је под директном политичком контролом једне партије, не може бити гарант да се на следећим изборима неће поновити афера Снимак. Та институција треба да контролише финансирање избора и провјерава могуће злоупотребе државних фондова у изборне сврхе, а већина чланова њеног Савјета и директор Агенције су на директној вези са Душком Марковићем, потпредсједником владајуће партије која је и главни актер сумњи у злоупотребу фондова. Зато је неопходно да сви политички субјекти постигну договор о смјени актуелног Савјета и директора Агенције, и избору особа које су заиста непристрасне, стручне и спремне да се боре против политичке корупције.

Дио договора треба да буде и измјена Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања којом би се јасно дефинисали рокови за ефикасно поступање Агенције по пријавама за кршење закона. Према постојећем моделу, процес одлучивања у првом степену може трајати до два мјесеца, а након тога се може поднијети тужба Управном суду по којој одлучивање траје мјесецима. Такви рокови су потпуно бесмислени јер то значи да институције мјесецима уочи избора могу несметано злоупотребљавати државне фондове и тиме директно утицати на изборни резултат, а да у томе не буду заустављени.

Такође, увјерени смо да би у циљу спрјечавања двоструког гласања требало измијенити Закон о избору одборника и посланика и прописати употребу невидљивог мастила и УВ лампе на свим бирачким мјестима паралелно са електронским системом за идентификацију бирача.

Наиме, електронски систем служи за идентификацију бирача, али у потпуности зависи од тачног и ажурног бирачког списка. Због тога, тај електронски систем не може да спријечи да једно лице гласа више пута на различитим бирачким мјестима, уколико је бирач уписан на више бирачких мјеста, било са исправним или фалсификованим документима. Са друге стране, исправно невидљиво мастило и УВ лампа треба да обезбиједе да једно лице не може да гласа на два бирачка мјеста.

Због тога, као и због бројних контраверзи које оптерећују јавност у вези са тачношћу и ажурношћу бирачког списка, АФИС-ом и уређајима за електронску идентификацију бирача, сматрамо да је неопходно измијенити Закон о избору одборника и посланика и прописати да се на бирачким мјестима паралелно користе електронски уређаји за идентификацију бирача, невидљиво мастило и УВ лампа.

Позивамо све учеснике парламентарног дијалога да прошире списак тема око којих је потребно постићи договор у вези са спровођењем слободних избора, те да се договоре о измјенама поменутих изборних закона, смјени и избору новог руководећег кадра Агенције за спрјечавање корупције.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net