Мараш у ЕП: Организовани криминал и корупција и даље горући проблеми у ЦГ
1 min readДиректор Мониторинг програма МАНС-а Вук Мараш данас је говорио у Европском Парламенту у Бриселу, на конференцији коју организује европска посланичка група Зелених и ЕФА у вези са демократским изазовима са којима се сусријећу земље Западног Балкана у процесу приступања Европској унији, саопштено је из МАНС-а.
Обраћајући се европским парламентарцима и представницима Европске комисије, Мараш је указао на то да су организовани криминал и корупција и даље кључни, горући проблеми Црне Горе, а да је хроничан недостатак конкретних резултата у овим областима главна кочница даљег пута Црне Горе ка Европској унији.
„Кључни разлог за веома лоше резултате у овим областима је недостатак политичке воље да се процесуирају виновници корупције на високом нивоу јер се ради о лицима која дужи низ година покривају неке од најважнијих државних функција у партијама владајуће коалиције и другим лицима која су са њима повезана,“ напоменуо је Мараш.
Због пропуста тужилаца пресуде завршавале у корист осумњичених
Он је представнике европских институција упознао са чињеницом да ни један случај организованог криминала на високом нивоу у Црној Гори није окончан осуђујућим пресудама, већ да су се због пропуста тужилаца они завршавали у корист осумњичених, о чему најбоље свједоче случајеви Шарић и Калић.
„Са друге стране, ни један тужилац се у Црној Гори још увијек није нашао под кривично-правним или макар дисциплинским прогоном због свог незнања или намјерног рада у корист осумњичених,“ нагласио је Мараш у Европском парламенту.
Он је указао и на то да је у Црној Гори парцијално окончан само један случај високе корупције – породице Маровић, али да финансијска истрага у том случају до сада није донијела било какав опипљиви резултат, док се сам Светозар Маровић заједно са својим сином налази ван домашаја црногорских органа који не могу да обезбиједе да ова два лица изврше затворске казне у складу са споразумима о признању кривице које су сами потписали.
Посланицима Европског парламента указано је и на то да је у Црној Гори потребно обезбиједити већу транспарентност рада политичких субјеката, посебно у дијелу њихових финансија, али и свих релевантних државних органа, као и независну и политички непристрасну контролу рада ових субјеката и институција како би се спријечиле потенцијалне изборне злоупотребе у новим изборним циклусима.
Конференцију „Демократски изазови на путу земаља Западног Балкана ка Европској унији“ отворио је европски посланик Давор Скрлец, а говорили су европски парламентарци, представници Европске комисије и други високи званичници.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Vrlo rijetke su branše u CG koje nijesu leglo ljudi sa bogatim kriminalnim dosijeom. Taxi branša je toga bila pošteđena, barem onog organizovanog, sve do prije 6 godina kada je na čelo najvećeg taxi udruženja (koje, u pravom smislu riječi, to nije bilo nego nekakav kriminalni hibrid Udruženja i privrednog društva) nijer došao svježe sa robije izašli telohranitelj jednog od najbogatijih tajkuna u CG. Naravno radi se vlasniku HALO TAXI-ja. On je u jednom trenutku, koji je trajao čitavih 5 godina, na divlje zapošljavao više od 160 radnika. Slična stvar je bila i sa RED TAXI-jem koji je trenutno na prodaji. Za njima ništa ne zaostaje ni PEŽO TAXI koji zajedno sa preduzetnicima ima 18 licenci a na ulicu ima 93 taxi vozila. Sad naš vrli gradonačelnik planira (već je izdao licence za 50 vozila) uvođenje i gospodina R.Božovića u ovaj biznis. Što za ovaj grad znači uvođenje jednog ovakvog čovjeka koga potražuju pravosuđa gotovo svih nam susjednih država i to, ni manje ni više nego, zbog ratnih zločina. Za njime sa isto 50 licenci idu gospoda Lumburići koji su svježe izašli iz KP doma zbog trgovine kokainom… A dobio je izbore sa sloganom „građanin je na prvom mjestu“. Mislim da bi bilo ispravnije da je upotrijebio slogan „kriminalac na prvom mjestu“.