ИН4С

ИН4С портал

Марихуана може трајно да наштети мозгу: Најновија истраживања указују на „напушеност“ штети когнитивним функцијама

1 min read
Проблеми с концентрацијом, потешкоће при памћењу и учењу...

илустрација: марихуана

Сјећате ли се оних напушених типова који проводе дане у соби или возилу обавијеном димом марихуане, способних тек за тражење новог џоинта? Није чудно ако се не сјећате. Како све више и више држава иде путем легализације марихуане, стереотипни ефекти отупљеног ума постали су прошлост и често су замијењени прихватањем дроге као прихватљивог начина за дружење, опуштање и бољи сан.

Но, иако је друштво можда заборавило утицај који трава може имати на мозак, наука није. Истраживања су одавно показала да „напушеност“ може да наштети когнитивним функцијама.

Ново истраживање, објављено у четвртак у часопису Адикшн, открива да посљедице могу бити и трајније од иницијалне омамљености, посебно код адолесцената.

„Проблеми с концентрацијом, потешкоће при памћењу и учењу…“

„Наша студија омогућила је да истакнемо неколико когнитивних подручја нарушених употребом канабиса, укључујући проблеме с концентрацијом и потешкоће при памћењу и учењу, што може имати значајан утицај на свакодневни живот корисника“, рекао је коаутор др Алеxандре Думаис, ванредни клинички професор психијатрије на Универзитету у Монтреалу.

„Коришћење канабиса у младости може посљедично довести до смањеног образовног постигнућа, а код одраслих до лошег радног учинка и опасне вожње. Те посљедице могу бити горе код редовних и тешких корисника“, рекао је Думаис.

Посебно штетно за младе, чији се мозак још развија

Утицај марихуане на мозак може бити посебно штетан за когнитивни развој младих, чији се мозак још увијек развија, сматра др Меган Морено, професорица педијатрије на Факултету медицине и јавног здравства Универзитета Висконсин, која није била укључена у студију.

„Ова студија пружа снажне доказе о негативним когнитивним учинцима конзумације канабиса и треба је узети као кључни доказ за превенцију кориштења канабиса у младости. Осим тога, сада знамо да се мозак наставља развијати до 25. године. Родитељи би требало бити свјесни да су адолесценти који користе канабис у опасности од оштећења њиховог најважнијег органа, мозга“, рекла је Морено.

Научници нијесу сигурни може ли се мозак опоравити

Недавно објављена анализа проучавала је студије на више од 43.000 људи и открила негативан утицај тетрахидроканабинола или ТХЦ-а, главне психоактивне компоненте у канабису, на виши ниво размишљања у мозгу. Те извршне функције укључују способност доношења одлука, памћења важних података, планирања, организовања и рјешавања проблема, као и контроле емоција и понашања.

Постоји ли могућност опоравка од ових недостатака? Научници нијесу сигурни. „Истраживање је открило да је ТХЦ спој топљив у мастима и може се сачувати у тјелесну масноћу и тако се поступно мјесецима испуштати у крвоток“, рекао је Думаис, додајући да је потребно висококвалитетно истраживање како би се утврдио дугорочни учинак те изложености.

Неке студије указују да би се негативни учинци на мозак могли ублажити након престанка коришћења траве, али то такође може зависити од количине, учесталости и годинама кориштења марихуане. Доб у којем је почела употреба марихуане такође може играти улогу, ако спада у кључно развојно раздобље младалачког мозга.

„Млади су и даље посебно осјетљиви“

„Досад су у префронталном кортексу опажене најдосљедније промјене узроковане употребом канабиса, углавном његовом кроничном употребом током младости. Такве промјене потенцијално могу довести до дуготрајног поремећаја когнитивних и извршних функција“, рекао је Думаис.

Осим тога, неке студије су показале да рана и честа употреба канабиса у адолесценцији доводи до лошијих когнитивних способности у одраслој доби.

„Док наука то рјешава, требало би размотрити превентивне и интервентне мјере за едукацију младих о коришћењу канабиса и обесхрабривање од хроничне употребе те материје. Млади су и даље посебно осјетљиви на учинке канабиса“, закључио је Думаис.

Извор: РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *