Марковић о трагедији на Цетињу: Носиоци најважнијих функција показали недостатак моралне и политичке одговорности
1 min readПредсједник Странке европског прогреса Душко Марковић истиче да трагедија на Цетињу тражи укупну пристојност и емпатију и ефикасан одговор надлежних институција. Сматра да су носиоци најважнијих функција реаговали неадекватно, уз недостатак моралне и политичке одговорности. Коментаришући избор челника АНБ-а истиче да именовање некога ко није имао додира са безбједносним сектором није охрабрујуће.
Како је нагласио Марковић у емисији “Линк” иако није вријеме етикетирања, јасно је да посљедњих година свједочимо озбиљном хаосу у безбједносном сектору.
“У посљедње четири године имали смо неколико министара МУП -а, неколико директора Управе полиције, директора АНБ-а, истим поводом у сектору безбједности имали смо неколико разрјешења и неколико судских поступака који су произашли из незаконитих одлука, контратужбе. Имали смо и ситуацију да министар подноси пријаву против Владе. Све је то оставило неред у том сектору и није оставило простора да се плански и стратешки управља, због чега је он обезглављен”, наводи Марковић.
Објашњава и да данас, према њиховим ријечима, фали више од 2.000 полицајаца. Озбиљни професионалци су користећи право о привременом пензионисању напустили полицију, један дио и због политичког притиска, па није ни чудо да полиција не може да реагује адекватно, а то се видјело у случају Балијагића у Бијелом Пољу и са догађајем на Цетињу.
Он истиче да су постојали пропусти и раније током владавине ДПС-а, али зато је и дошло до промјене и садашња власт не може правдати слабости и непостојање визије развоја безбједносног сектора са оним што је било у прошлости.
“Још један угао ове трагедије је и да из сектора безбједности нијесмо добили одговоре како се развијао тај догађај и како се није могло реаговати правовремено. Немамо одговоре, а мора их бити. Носиоци најважнијих функција су реаговали неадекватно, под изговором ја нисам крив и са ставом да се одбране од критика или захтјева за оставку. Видимо један недостатак емпатије и недостатак моралне и политичке одговорности. То је изостало што је запањујуће код тих младих људи који немају неку политичку прошлост. Одговорност политичка је неупитна. Подсјетићу да су у мојој влади министри подносили оставке. Ови млади људи су требали да дођу на Цетиње и кажу да су ту и спремни да сносе било коју врсту одговорности. Да су то урадили не би имали протесте и ове тензије у друштву”, сматра Марковић.
Други сегмет који брине, сматра Марковић, је оно што се дешава у дигиталном простору, што доживљавају Цетиње и Цетињани и критичка јавност.
“То што видимо и читамо, уноси нову клицу раздора која може довести до нових сукоба и несрећа”, оцјењује Марковић.
Одговорности градоначелника Цетиња, истиче, ни у формалном ни у политичком смислу не постоји и то је дио сценарија гдје одговорност треба пребацити на другог.
“Закључци и препоруке Вијећа за националну безбједност су били очекиване и оправдане, али нијесам стекао утисак да је ту било сталоженог, професионалног сагледавања ситуације, већ су неке мјере призашле из панике. Није тешко сада пронаћи добар и одговарајући приступ који би у средњем року довео до резултата. Акције и кампање за враћање оружја, али и опција откупа оружја и посебно јачањем борбе против кријумчарења оружја”, наглашава Марковић.
Коментаришући именоване новог директора АНБ-а, каже да рјешење није охрабрујуће.
“Именовање ме не може охрабрити, јер у поноћ, нетранспарентно именујете човјека који није имао додирних тачака са безбједносним, обавјештајним сектором, није био дио државне администрације. На те позиције морају бити људи са интегритетом и искуством”, казао је Марковић.
(ЦдМ)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Zali boze sto izgubismo ovog i ovakvog lika, dobro potkovanog i uigranog za bezbedonosni sistem, ko zna koliko bi jos bilo teskih slucajeva. On je posejao sjeme pa sta sad bleji!