Признање Мандића о убиству Јовановића нестало из полиције
1 min readПредсједник Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама напада на новинаре и њихову имовину Никола Марковић саопштио је да је ово тијело утврдило нестанак забиљешке о признању Дамира Мандића у случају убиства Душка Јовановића.
Марковић је ТВ Вијести презентовао копију службене забиљешке и истакао да о њој постоје различите изјаве челних људи полиције.
То, према његовој оцјени, јасно показује однос надлежних органа према једном од битних докумената у расвјетљавању злочина.
Комисија за истраживање напада на новинаре и имовину медија најавила је раније да ће у јавност изаћи са конкретним доказима о озбиљним пропустима институција у случају убиства Душка Јовановића и покушаја убиства Туфика Софтића и тражити кривичну одговорност конкретних појединаца.
„Радна група, која се у оквиру Комисије бави случајем убиства Душка Јовановића, утврдила је неколико пропуста у истрази овог злочина. Кључни је то што је службена забиљешка о признању Мандића или о информативном разговору са њим, гдје он износи детаље о том злочину, нестала из полицијске евиденције, а да за то нико није одговарао казао је Марковић. Бивши директор Управе полиције Веселин Вељовић још 2006. године тврдио је да та службена забиљешка не постоји. Одговорио је на упит суда рекавши да у Управи полиције „не постоји документ у вези информативног разговора са Мандићем на околности његових сазнања везаних за убиство Јовановића”. То пише у допису УП који је потписао Веселин Вељовић из фебруара 2006. године“, казао је Марковић.
Истовремено, тадашњи начелник ЦБ-а Подгорица Милан Вујановић је у свом свједочењу пред судом, на суђењу за убиство Душка Јовановића још 21. јуна 2005. године изјавио да је са Мандићем обављен разговор и да постоји службена забиљешка о његовом признању.
Марковић наводи да је очигледно да два тадашња висока функционера различито говоре о постојању овог веома битног документа за расвјетљавање убиства Душка Јовановића.
„Комисија је то констатовала, успјела је да дође до копије те службене забиљешке која је направљена 5. јуна 2004. године и ево она је у нашем посједу. Тим поводом, у сарадњи са Комисијом, адвокати породице Јовановић прије два мјесеца поднијели су кривичну пријаву против Н.Н. извршилаца у Управи полиције. Остаје да видимо како ће тужилаштво реаговати на ове евидентне пропусте и за које постоје материјални докази. То је само један од пропуста који смо утврдили, а о осталим говорићемо касније када за њих обезбиједимо, не само наша сазнања, већ и конкретне доказе“, истакао је Марковић.
Због службене забиљешке у којој је Дамир Мандић говорио о убиству Душка Јовановића предложено је саслушање Мића Орландића, Тихомира Гачевића, Милана Вујановића, Бранислава Живковића и Милана Томића.
Правни заступник Славице Јовановић поднио је кривичну пријаву против Управе полиције и Н.Н. овлашћених полицијских службеника јер нијесу евидентирали службену забиљешку са признањем Дамира Мандића да је учествовао у убиству, као и због обмањивања суда да тај доказ не постоји.
У кривичној пријави наводи се да је Управа полиције Вишем суду доставила обавјештење у којем је обманула тај правосудни орган, и то у намјери да помогне учиниоцима послије извршеног кривичног дјела.
Мандић је у забиљешци сву одговорност за убиство пребацио на Вука Вулевића, тврдећи да му је он у дискотеци „Манија” казао да је убио Душка Јовановића. Према његовим тврдњама, Вулевић га је замолио да запали возило „голф 3”, које је било паркирано иза зграде „Кербер”, код „Дукље”. Мандић је, наводно, отишао да запали возило, али, како је испричао у полицији, није имао срца да то уради јер је кукавица.
Тврдио је и да је био свјестан да ће вјештаци из Висбадена наћи његове трагове, јер се раније возио тим аутомобилом и користио пушку када су он и Вулевић пуцали на Ћемовском пољу. Међутим, та забиљешка никад није постала доказ на суду, јер је Мандић, на наговор својих адвоката, одбио да је потпише.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: