Марковић: У наредним данима тужилачка одлука у случају „Тунел“
1 min readВрховни државни тужилац Милорад Марковић казао је, гостујући у емисији „Аргументи“ на ТВЦГ, да се у наредним данима може очекивати тужилачка одлука у случају „Тунел“.
Марковић је казао да је седам мјесеци врло кратак период да би говорили о неким великим резултатима, али свакако да је у ових седам мјесеци било пуно рада и доста резултата који иду у правцу која је била визија коју је дао у почетку свог мандата а то је „да успоставимо савремено, модерно европско тужилаштво које ће радити на принципа одговорности, професионалности и владавине права“.
Почело мијењање свијести тужилачке организације
Марковић је нагласио да је јако значајан корак направљен а то је да се кренуло у мијењање свијести тужилачке организације, односно тужилаца, на који начин треба да схватају своју професију, као и на који начин треба да поступају у предметима, и какав однос треба да имају према јавности и на који начин треба даље да се гради тужилачка организација.
Истакао је да сваки тужилац мора поступати самостално, независно, у складу са Уставом и законом, те да не смије да размишља приликом доношења тужилачке одлуке о томе да ли постоји нечији интерес у том конкретном предмету.
„Не смију да буду под утицајем било каквих притисака, био да долазе изнутра или ван тужилачке организације“, додао је Марковић.
Убрзати рад на предметима у областима напада за новинаре и полицијске тортуре
Марковић је нагласио да је неопходно убрзати рад на предметима у одређеним областима, попут напада на новинаре и њихову имовину као и питања предмета полицијске тортуре.
„Тренутно су у припреми још оддатна два упуства која треба да омогуће ефикасније дјеловање тужилаштва“, казао је Марковић.
Истакао је да сама чињеница да имамо знатно низак број постављених тужилаца је један од разлога ниже ефикасности.
Марковић је нагласио да је рад тужилачког Савјета у претходних седам мјесеци био врло активан и да је расписао и реализовао процедуре избора чак 30 тужилаца.
У овом тренутку у црногорском тужилаштву има 115 тужилаца. Расписан је конкурс за 11 канадидата и по први пут након више година, на том конкурсу за тужиоце имамо 24 кандидата, што је резултат враћања повјерења у тужилаштво“, додао је он и додао да ће до краја године бити расписано још конкурса како би до краја 2025. године била попуњена сва мјеста.
Казао је да поред Специјалног државног тужилаштва проблем представљају и тужилаштва на сјеверу Црне Горе.
„Суштина је да постоји мањак интересовање за младе правнике да конкуришу за тужилачка мјеста на сјеверу Црне Горе“, поручује Марковић.
Одговарајући на питање зашто је мали број пријава за Специјално државно тужилаштво, Марковић је казао да је то сигурно због недовољно добрих услова са аспекта финансија, и истакао да је тужилачка организација посебно изражена у СДТ-у и да она носи додатну дозу одговорности и значајнију присутност у јавности и самим тим додатни притисак на рад тужилаца.
Почетком наредне године ријешавање простора за рад СДТ-а и СПО-а
Марковић је казао да се јако дуго говорило о томе да ће се ријешити питање просторних услова СДТ-а, али тек се на почетку ове године почело радити на реализацији пројекта. Нагласио је да очекује да почетком наредне године буде ријешен простор за СДТ и СПО.
Истакао је да борба против криминала и корупције није надлежност само државног тужилаштва већ и осталих органа који су дужни да спроводе закон, те да се на томе радило у посљедње вријеме.
Марковић је нагласио да је потребна посебна правосудна полиција која би искључиво требало да се бави безбједношћу институција.
„Проблем обезбјеђења правосудних иниституција јављају због чињенице да Управа полиције има један значајан недостатак кадра, посебно кадра који би био искључиво посвећен безбједности правосудних органа. Тренутна идеја је да се правосудна полиција формира унутар Министарства правде. Сада су процјене који је то број службеника који би то радио“, истакао је Марковић.
Нагласио је да је неопходно обезбиједити видео надзор у свим правосудним институцијама.
Марковић је истакао да се у наредним данима може очекивати тужилачка одлука у случају „Тунел“.
Говорећи о предметима везаним за случајеве До Квона и Бинали Чамгоза, Марковић је казао да они имају више димензија.
„Када говоримо о предмету До Квон и његовој екстрадицији, Специјално државно тужилаштво је преузело велики број радњи, извршило је више вјештачења, међутим у односу на одређене електронске уређаје није постојала могућност са капацијетима СДТ-а да се до краја спровде извјештачење, сада се ради са аспекта међународне сарадње да се обезбиједи софтвер и да се за те уређаје изврши претрес односно вјештачење. Са друге стране, када говоримо о питању екстрадиције До Квона, Врховно државно тужилаштво је подносило два пута захтјев за заштиту законитости у дијелу псотупања Вишег и Апелационог суда“, поручио је он.
Спроведено више доказних радњи у предмету Чамгоз
Говорећи о предмету Бинали Чамгоз он је у фази извиђаја у СДТ-у, те да је спроведено више доказних радњи и да се нада да ће у скорије вријеме имати одређене одлуке.
Марковић је истакао да међусобне оптужбе политичара често служе за политичке сврхе а покушавају се постићи кроз рад тужилаштва, а посебно Специјалног државног тужилаштва, и то има једну врсту злоупотребе СДТ-а за политичке сврхе и нагласио да црногроско тужилаштво не жели да учествују у таквим процесима.
„Моје очекивање од политичара је да се понашају одговорно“, казао је Марковић и поручио политичарима да су врата тужилаштва отворена за кривичне пријаве са свим доказима.
Коментаришући случај бивше директорице Агенције за спречавање корупоције Јелене Перовић, казао је да је наступило изузеће главног специјалног тужиоца Владимира Нововића као руководиоца СДТ-а и његовог поступања као руководиоца, а не поступања у конкретном поступку.
„Оно што је став тужилаштва али и мој јесте да се прихвати један такав захтјев за изузеће како би се отклониле било какве сумње да је поступање у односу на Перовић засновано на било каквој пристраснотсти“, истакао је он.
Зато је, наводи Марковић, преузео његове надлежности у том предмету.
Упитан да ли су тачни медијски наводи да су он и главни специјални тужилац Владимир Нововић у кумовским односима, он је одговорио да то није истина.
„Нововић и ја нисмо ни у каквим кумовским односима, моји кумови се не налазе на јавним функцијама“, поручио је он.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: