Марковић за ИН4С: На решење МОРТ-а о „законитом рушењу конака“, Митрополија ће се жалити Управном суду
1 min readКонак при манастиру Светог Василија Острошког у Улцињу, срушен је 10. јуна ове године.
Министарство одрживог развоја и туризма одбило је жалбу Митрополије црногорско-приморске, која је тражила поништење рјешења урбанистичко-грађевинског инспектора, којим је Српској православној цркви забрањена изградња манастирског конака на Бриској гори код Улциња.
Урбанистичко-грађевински инспектор је донио рјешење 4. јуна, којим је забранио градњу приземног објекта од око 150 квадрата, али је Митрополија наставила радове, да би извршна служба 10. јуна порушила започети манастирски конак.
Митрополија црногорско-приморска, како се наводи у документу, оспорила је рјешење инспектора тврдећи да је незаконито донијето, јер не садржи тачан број катастарске парцеле, да је објекат и припремним радовима изграђен на подручју које није обухваћено детаљним урбанистичким планом, због чега се није могла прибавити документација за градњу, нити пријавити градња, јер се ради о сеоском подручју за које се не издају никакви урбанистичко-технички услови.
Министарство одрживог развоја и туризма, како је наглашено, разматрало је жалбу Митрополије црногорско-приморске, као и све списе предмета и одбило жалбу.
“Оцјењујући законитост оспореног рјешења, ово министарство је нашло да је потпуно утврђено чињенично стање, без повреде правила поступка, правилно примијењено материјално право. Урбанистичко-грађевинска инспекторка је у оквиру својих законских овлашћења изрекла МЦП одговорајућу мјеру инспекцијског надзора, због чега није било мјеста поништењу првостепеног рјешења“, наводи се у образложењу владиног ресора
Дакле, пошто је рјешење урбанистичко-грађевинског инспектора постало коначно у управном поступку, Митрополија црногорско-приморска има право заштите путем вођења управног спора, подношењем тужбе Управном суду Црне Горе, казао је коментаришући за наш портал решење МОРТ-а, један од адвоаката Митрополије Велибор Марковић.
„У року од 20 дана по пријему рјешења Министарства туризма и одрживог развоја као другостепог органа, којом се може тражити понистај или укидање и поништај другостепеног рјешења, у случају одбијања тужбе, и подношење ванредних правних љекова у смислу одредаба чл. 40. Закона о управном спору, прије свега захтјева за ванредно преиспитивање судске одлуке о којем одлучује Врховни суд Црне Горе“, истакао је Марковић.
По његовим ријечима, даљи правни пут је уставна жалба.
„Даљи правни пут је уставна жалба у року од 60 дана по пријему одлуке Врховног суда, о којој одлучује Уставни суд Црне Горе, уколико су повријеђена слободе и права гарантована Уставом, и коначно, представнка Европском суду за људска права уколико су повријеђени Европска конвенција о људским правима и Протоколи као саставни дјелови те конвенције“, закључио је Марковић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Samo vi pišite saopštenja i pišite žalbe dok dukljani sviđaju svoje i polako se spremaju za otimanje Svetinja.