ИН4С

ИН4С портал

Маркуш: Краљ је био неподобан, а подобне су биле удворице

1 min read
Краљ и ње­го­ва сјен као два бли­зан­ца пра­ти­ли су нас ско­ро чи­тав два­де­се­ти ви­јек...

Спречавање повратка земних остатака краља Николе у отаџбину је био опипљив знак помраченост 20. вијека на нашим просторима. Краљ је био не­по­до­бан, а по­доб­не су би­ле удво­ри­це. Они ни­је­су вла­да­ли жи­ви­ма већ и мр­тви­ма, пише у својој књизи „Повратак краља Николе у Отаџбину“, публициста Јован Маркуш.

Преносимо дио из увода његове књиге објављене 2001. године.

Ди­на­сти­ја Пе­тро­вић-Ње­гош сим­бо­ли­зу­је је­дан ду­ги и за Цр­ну Го­ру пре­суд­но зна­чај­ни пе­ри­од исто­ри­је и ло­гич­но је да у на­ма иза­зи­ва осје­ћа­ње по­но­са и до­сто­јан­ства. Ни­је пре­тје­ра­но ако ка­же­мо да је она сво­јим дје­ли­ма и под­ви­зи­ма свје­до­чи­ла исти­не ко­је су мје­ра не­у­ни­шти­вог људ­ског до­сто­јан­ства.

Краљ Ни­ко­ла I је био сед­ми и по­сљед­њи вла­дар из све­то­род­не ло­зе Пе­тро­ви­ћа. У цјелокупној исто­ри­ји Цр­не Го­ре књаз-краљ Ни­ко­ла I не­сум­њи­во при­па­да ње­ним нај­зна­чај­ни­јим лич­но­сти­ма.

Краљ Ни­ко­ла I је био не са­мо вла­дар, по­знат и при­знат у Евро­пи, не­го ју­нак, пје­сник и му­драц ме­ђу европ­ским вла­да­ри­ма. Цр­ној Го­ри је до­нио не­за­ви­сност, ве­ли­ки ме­ђу­на­род­ни углед, био је­дан од нај­зна­чај­ни­јих но­си­ла­ца све­срп­ске иде­је сво­га вре­ме­на као и ви­зи­о­нар ин­те­гра­ци­ја при­мје­ре­них европ­ском окру­же­њу.

За ври­је­ме ње­го­ве ду­го­го­ди­шње вла­да­ви­не др­жав­на те­ри­то­ри­ја Цр­не Го­ре се ско­ро уче­тво­ро­стру­чи­ла уз ла­ко ви­дљи­ви ду­хов­ни, кул­тур­ни и со­ци­јал­ни пре­по­род др­жа­ве и на­ро­да. Краљ Ни­ко­ла И је је­дан од нај­зна­чај­ни­јих гра­ди­те­ља и за­ду­жби­на­ра на­шег на­ро­да по­сљед­њих вје­ко­ва. Он је био чо­вјек ду­бо­ке хри­шћан­ске вје­ре, вјер­ске то­ле­ран­ци­је, оста­ју­ћи до кра­ја вје­ран пра­во­сла­вљу и пре­дач­ким све­ти­ња­ма.

Кра­љев жи­вот­ни пут је био тр­но­вит, још те­жи, ско­ро тра­ги­чан крај у ту­ђи­ни. У ства­ри, ње­гов ово­зе­маљ­ски крај је от­по­чео ње­го­вим од­ла­ском из Цр­не Го­ре 1916. го­ди­не, иако су ље­ка­ри слу­жбе­но кон­ста­то­ва­ли ње­го­ву смрт 1. мар­та 1921. го­ди­не. Ври­је­ме као да је по­ка­за­ло да и смрт зна да сја­ји што ду­же тра­је, као да је пад пред­о­сје­тио три­јумф ле­та а сте­пен тра­гич­но­сти сте­пен ње­го­ве ве­ли­чи­не.

Кра­љу Ни­ко­ли I као и вла­ди­ци Ра­ду – Ње­го­шу би­ла је су­ђе­на при­вре­ме­на са­хра­на, ко­сти су им пре­ме­та­ли и се­ли­ли, скр­на­ви­ли гроб­ни­це а пра­ху њи­хо­вом и за­вјет­ној ми­сли не да­ли ми­ра. Из­ба­чен је из чи­тан­ки, про­тје­ри­ван из но­ви­на, за­бра­њи­ван у исто­риј­ској и по­ли­тич­кој ли­те­ра­ту­ри.

Спре­ча­ва­ње кра­ље­вог по­врат­ка у отаџ­би­ну је био опи­пљив знак по­мра­че­но­сти два­де­се­тог ви­је­ка на на­шим про­сто­ри­ма. По­сљед­ње за­вје­шта­ње и во­ља оду­вјек су би­ли вр­хов­ни за­кон за сва­ко по­ко­ље­ње. Га­же­ње те во­ље ука­за­ло је на крат­ко­ви­ду па­мет и сље­пач­ко јед­но­у­мље. Огре­ше­ње у од­но­су на јед­но све­то за­вје­шта­ње и са­мог за­вје­шта­о­ца је био гри­јех и у од­но­су на до­сто­јан­ство на­ро­да и ње­го­ва исто­риј­ска зна­ме­ња. То је био гри­јех про­тив прав­де јер је пред­ста­вљао не­прав­ду пре­ма јед­ној епо­хи и љу­ди­ма те епо­хе; али ни­шта ма­њи пре­ма ге­не­ра­ци­ја­ма ко­је су по­сли­је њих до­шле јер им је оста­вље­на у на­сле­ђе отров­на ја­бу­ка раз­до­ра и пла­ћа­ње дан­ка не­чи­јим бес­па­ме­ти­ма.

Ши­ре­ње то­бо­жњих стра­хо­ва, из­ми­шља­ње вје­шти­ца, про­из­вод­ња не­при­ја­те­ља, па­то­ло­ги­ја по­доб­но­сти, ства­ра­ње кул­та лич­но­сти, иг­но­ри­са­ње во­ље на­ро­да, сва та ан­ти­и­сто­ри­ја, пла­ши­ла се и та­кве ма­лен­ко­сти као што је обич­на кул­тур­но-ци­ви­ли­за­ци­ска са­хра­на дав­но умр­лог цр­но­гор­ског вла­да­ра.

Краљ је био не­по­до­бан, а по­доб­не су би­ле удво­ри­це. Они ни­је­су вла­да­ли жи­ви­ма већ и мр­тви­ма. За њих је би­ла исто­ри­ја са­мо оно што они чи­не. Ово су би­ли зна­ци рас­цје­па соп­стве­не сви­је­сти и уни­же­ња на исто­риј­ском рас­пе­ћу. Три­јумф ла­жних ври­јед­но­сти над ду­бљом исти­ном са­мог по­сто­ја­ња у сло­бо­ди и за сло­бо­ду, као и над сми­слом чо­вје­ка, про­из­вео је ври­је­ме ко­је је би­ло про­тив­но и исто­ри­ји и здра­вом ра­зу­му.

Ако су не­људ­ска за­бра­на и за­бо­рав би­ли ри­је­ка смр­ти, он­да је по­ку­шај и пам­ће­ње оних ко­ји су за­хтје­ва­ли кра­љев по­вра­так у отаџ­би­ну пред­ста­вља­ли вре­ло жи­во­та. На кра­ју се схва­ти­ло да др­во не мо­же да ра­сте у јед­ној зе­мљи, а да ли­шће ве­не у дру­гој. По­вра­так кра­ља у отаџ­би­ну је био са­мо ко­рак у на­ма и пред на­шом сви­је­шћу, на пу­ту очи­шће­ња и про­свје­тље­ња од јед­но­у­мља и мра­ка, а нас са­мих од сра­ма и сти­да пред бу­ду­ћим по­ко­ље­њи­ма.

Краљ и ње­го­ва сјен као два бли­зан­ца пра­ти­ли су нас ско­ро чи­тав два­де­се­ти ви­јек, а на пра­гу но­вог ми­ле­ни­ју­ма ни­је те­шко уочи­ти да је Ни­ко­ла I оби­ље­жио епо­ху за ду­же не­го они ко­ји су је за кра­ће ври­је­ме упро­па­сти­ли.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Маркуш: Краљ је био неподобан, а подобне су биле удворице

  1. Повратак КН је био добар почетак ослобађања свести од титоизма и оживљавању духа у људима, межутим vatikanski зомбији су одмах активирани и од тада се умножавају

  2. … One su bile samo privremeno, razumiješ ti njih, nekih čet’r-pet vjekova, dok se novigorci nijesu oslobodili srbijanske okupacije, jadan!
    Sad su na slobodu, što će njima njine zastave, kad ni oni nijesu svoji!!!

  3. Milogorci
    Sto velite na ove trobojke po slavnom Cetinju
    Da ih nije Simo na prevaru povjesio
    Ili mozda Medakovic prefarbao

  4. Kralj Nikola na umoru blagosilja Crnu Goru ….
    Ne smijemo zaboraviti kako su nam srbi uz pomoc domacih izdajnika oteli dinastiju , drzavu i crkvu , vratili smo drzavu i dinastiju , vraticemo i crkvu dace Bog !
    Nikad vise 1918 !

    1. Onamo, ‘namo… za brda ona
      Milošev, kažu, prebiva grob!
      Onamo pokoj dobiću duši,
      kad Srbin više ne bude rob.

      Kad otkrijes ko je pisao ove stihove, vrati se na portal da te jos malo naucim istorije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy