Маркуш: Oкупатор плаћао за коришћење манастирског конака „Биљарда“, а данашњи властодршци би да отимају манастире
1 min readИсторичар и публициста Јован Маркуш објавио је на свом Фејсбук профилу документацију која доказује да је италијанска окупациона власт плаћала кирију за коришћење „Биљарде“, у којој је некада била смјештена Богословија Светог Петра Цетињског.
„Из приложеног документа бр.33 од 5. Фебруара 1943.г. јасно се види да је италијанска окупациона власт плаћала кирију за коришћење зграде манастирског конака у народу познатог као ,, Биљарда“, у коме је у предратном периоду била смјештена Богословија Светог Петра Цетињског. Послије ослобођења Цетиња у октобру 1944.г. манастирски конак – Биљарду су запосјеле нове власти без сагласност Митрополије и без икаквих докумената. Комунистичке државне власти које су послије ослобођења систематски спроводиле милитантну атеизацију народа у Црној Гори, једноставно су снагом силе заузеле освештану митрополитску резиденцију – Биљарду, прво је демолирајући, користећи је краће вријеме као коњушницу, да би 1951. у њу уселиле новоосновани Његошев меморијални музеј и Музеј НОБ-а, наводи Маркуш.
Од тада па до данас, истиче Маркуш, за протеклих 76 година Митрополија није добила од државних власти ни једну пару за коришћење манастирске зграде – Биљарде.
„Данашњим властодршцима изгледа да је и то било мало и имају намјеру да и даље отимају Православне светиње, не обазирући се на то да је отето проклето, истиче он.
Да је Биљарда изграђена као дио Цетињског манастира тј. манастирски конак довољно говори запис архимандрита Никифира Дучића објављен 1874. године који гласи:
,,До 1847 год. није било ниједне куће на Цетињу, осим манастира, у којему су сједиле црногорске владике. А те године владика Петар II. сазида себи конак одвојено од манастира у растојању неколика корака. Конак овај разликује се од манастирских ћелија само тијем, што се виде на четири угла ограде (око њега) четири куле, које опомињу гледаоце на средњевјековне замкове и великашке станове.
Конак овај прозван је у народу „биљарда“ с тога, што је владика набавио у њ билијар, и што се од тада почело играти на Цетињу у конаку билијара и карата.”
(Никифор Дучић: ,, Црна Гора”, Гласник Српског ученог друштва, књ. ХI, Београд, 1874, стр.23)
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
… Ništa grđe nego kad okupiraš svoje koje si u međuvrjemenu proglasio za tuđe!
Pa ti je tvoje tuđe koje jesi ili ćeš tek da ga okupiraš … jer je ono, jel de, tebi svejedno tuđe!
Tako se i ponašaš, kao da je tuđe, a tvoje!
… Manitaši dukljanski, kako ovi nijesu ni postojali, izmaštani, e, ovi danas postoje!
Jeba nas otac koji nas pravio sa sve njima!
… Nego, nešto mislim, mora … mora biti da smo ih zaslužili!
Nije i bez svake naše.
Lijepo napisano svaka cast
Отимали су и кнез Цг, не знам Данило или Никола, како пише Пироћанац, а и унук му Александар и по Војводини и свуда… па ето како пролазе отимачи светиње. Мило кренуо па му брат доживи срчани удар, инфаркт. Једва је преживејо. Опомене светог Василија да се са светињама не играју!