Маркуши у старој Зети, старој Црној Гори и на Цетињу: Јован Маркуш о поријеклу своје породице
Пише: Јован Маркуш, историчар
Пошто видим да се поједини моји политички неистомишљеници које су скоро „донијели у котарину“ на Цетиње, интересује за поријекло моје породице и подмећу по обичају разне измишљотине, како се не би даље мучили и бавили напорним истраживачким радом прилажем им кратки текст о Маркушима у Црној Гори и на Цетињу.
„На територији данашње Црне Горе живе Маркуши преко 600 година и нијесу мијењали презиме. Овдје су дошли у вријеме када се данашња Црна Гора називала Зета, а Стара Црна Гора се називала Горњом Зетом.
Маркуши су се одселили са Косова и Метохије из мјеста Момуша (метох манастира Хиландар) код Призрена и населили у данашњим Момишићима ( уствари Момушићима како се некада називало ово насеље), који су били, такође, метох манастира Хиландар и данас се на њему налази Саборни храм Христовог Васкрсења. Постоји и претпоставка да су се прво доселили у мјесту (селу) Грађани код Цетиња, које припада Ријечкој нахији, а потом се населили у Момишићима.
Чињеница је да и данас у Грађанима на имању Поповића од давнина постоји кућиште Маркуша, на основу кога је етнолог Андрија Јовићевић извео закључак да су прво живјели у Грађанима. Неспорно је да су Маркуши најстарије братство у Момишићима и једно од најстаријих у Подгорици.
Један из породице Маркуша био је Георгије Маркуш, владика призренски од 1333 до 1348. године, у времена Цара Душана. Ово ја била прва сеоба Маркуша са Комета у Зету, а друга је била према Војводини под патријархом Арсенијем Чарнојевићем.
Крсна слава Маркуша је Свети Георгија (Ђурђевдан) а један дио слави и Ђурђицу (Маркуши у Љешкопољу код Подгорице).
Поред Црне Горе, Србије, Републике Српске и Хрватске (Славонија…), породица са презименом Маркуш има највише у Карпатској области одакле су се највјероватније доселили у једној од сеоба на Балкан. Бројчано их највише има у Закарпатској области у тзв Белој Србији (Русија – данас Украјина), а топонима са именом Маркуш највише има под Карпатима у сјеверној Словачкој (град, брдо, долина, замак…). Презимена Маркуш има у Русији, Украјини, Словачкој и Мађарској.
На Цетињу су Маркуши једна од најстаријих породица, гдје живи преко 140 година. На првом попису вароши Цетиње из 1879. године од 180 породица двије су Маркуша (оригинал у Државном архиву Црне Горе на Цетињу).
Није познато у Црној Гори да је нека породица Маркуш примила другу вјеру. Данас Маркуша има највише у Подгорици (Момишићи, Понари, Бериславци…), Цетињу и Никшићу.“
Ако душебрижнике које су скоро ,, донијели у котарину“ на Цетиње интересује и поријекло по женској линији, ни ту се не морају мучити истраживачким радом: мајка ми је од Павићевића из Пјешиваца, баба од Ђуровића са Његуша, прабаба од Кустудића са Мајстора …или краће речено из Катунске нахије.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Samo jedna ispravka, mislim da sae selo kod Prizrena zove Mamuša, a ne Momuša.
Vi ste na ponos srpstvu gospodine Markuš! Razobličavate laži koje godinama šire nadriistoričari Adžić, Rastoder i dr. Ponekad mi ih dođe žao…
Поштовање од једном историчара за другог. Ово је начин како се доказује своја историја, а не фалсификати
Ne interesuje nas uopšte, znamo ko ste Vi.
Ko tebe….mrss! Jado!
Nemojte vise gospodine Markus ove prazilukovice i praznoglavce montenegrinske nista uciti,vi ste ih ovim tekstom mentalno rasturili.
… Vitez je Markuš, potomak! Na ponos nam svima.
Ma je mene obradovalo i ovo slovo gore, Roganovo.
Saliveno ono, srcem pisano, glavom promišljeno … Ljucko.
Hvala i jednome, i drugome, kad nas vako lijepo prisjećaju na nas jednom bolje!
I Markuš, i Rogan.
Ali najjače 1346 Srpska pravoslavna crkva, pa nemojte ljudi. A evo i ovaj episkop Geprgije Markuš vodio neki spor oko crkvenog zemljišta u 14 vijeku…
A okle Srpska pravoslavna crkva 1346 a Sveti Sava dobio autokefalnost 1219 od Vaseljenskog Patrijaha i Vizantijskog cara u Nikeji.
A Novace sto ti nije jasno?
Poštovanje za ovog vrijednog i čestitog čovjeka.
SRBIN BIO, SRBIN I OSTAO. NEMATE POTREBE GOSPODINE JOVANE DA SVOJU ČISTU I NEUKALJANU LOZU POKAZUJETE OTPADU LJUDSKOM I SRPSKOM KOJI BI ZARAD NOVACA I MOĆI SVE NELJUDSKO URADIO. NEKA VAS BOG SVE ČUVA I OJAČA, I UVEĆA LOZU I BRATSTVO I DA NAM SAČUVATE SRPSTVO. SVAKO VAM DOBRO OD BOGA I NASTAVITE SA VAŠIM RADOM
Čovjek je živa enciklopedija, vrijedan velikog poštovsnja
Gospodin Jovan Markus je oličenje cojstva postenja i ljudskosti najbolje i najposteniji Cetinjanin onakav kakvi su Crnogorci bili za vrijeme Njegošove Crne Gore!!
Bravo gospodine Markus casni i posteni Srbine.
Драги брате Јоване, и да немаш овако дугу и завидну породичну историју, Ти си својим часним и плодотворним животом дубоко утемељио себе и часно презиме Маркуш у биће Црне Горе. Хвала за све што си учинио за наш род. Нека Те срећа прати и Бог чува. На многаја љета, брате Јоване, Теби на срећу, а нама на радост. Хвала Ти.
Amin!