Мартиновић осуђен на годину затвора: Срамна и политичка одлука
Пресуда Вишег суда је очекивана, срамна и политичка.
То је јуче “Вијестима” саопштио новинар Јово Мартиновић, након што је у поновљеном поступку оглашен кривим и осуђен на годину затвора јер је наводно спојио кријумчаре дроге.
Истовремено оптужена Бранка Станишић, која је раније осуђена на 15 мјесеци затвора, јуче је ослобођена свих оптужби.
Такву одлуку донијело је вијеће суткиње Специјалног одјељења Весне Пеан, које је Мартиновића ослободило оптужби да је био члан криминалне организације. Након изласка из зграде суда Мартиновић је најавио да ће се жалити на такву одлуку.
“То је класичан компромис – да себи сачувају образ, да себе покрију. Ја свакако не идем у затвор, али остаје ми казнена евиденција. Као што сам рекао, пресуда је политичка, срамна и наравно да ћу се жалити. Већ сам био 14 и по мјесеци у затвору, тако да сам то одлежао. Није ствар у томе, ја ћу ићи још толико у затвор, само да докажем невиност”, казао је Мартиновић.
Новинар је првом, укинутом пресудом осуђен на 15 мјесеци робије.
У поновљеном поступку, како истиче Мартиновић, суд је одбио да узме у обзир све доказе који су њему ишли у прилог, међу којима и најбитнији – да је тог дана био на новинарском задатку.
Истиче да су то потврдили саслушани свједоци, међу којима и свједок сарадник.
“Цијела ствар је у томе да сам био на новинарском задатку везано за продукцију француске телевизије. Кад сам завршио састанак са њима, ја сам се одвојио, отишао својим послом… Они су наставили друге приче и суд сада тврди да сам одговоран за оно чему нисам присуствовао и што су потврдили свједоци. Они и не признају да сам новинар. Чак сам приложио папире и снимке да сам био на новинарском задатку, али то суд није хтио да прихвати као доказ, рекли су да је то небитно. Њих то не занима, имају наређење, о томе се ради”, казао је Мартиновић.
Констатовао је да је јучерашња пресуда Вишег суда још један је од доказа – да су новинари незаштићени.
Подсјетио је да ниједан напад на новинаре није расвијетљен, баш као ни убиство главног и одговорног уредника “Дана” Душка Јовановића.
“Нити ће бити”, рекао је он.
Мартиновић је у јануару 2019. године осуђен на годину и по затвора под оптужбом да је, искориштавајући своја познанства из новинарске професије, спојио кријумчаре дроге, али је након жалби адвоката одбране Апелациони суд укинуо ту пресуду и предмет вратио на поновно суђење.
Укидајући одлуку, судије Апелационог суда образложили су да је првостепени Виши суд изгубио из вида да је једина радња коју је Мартиновић преузео – то што је Јонуза Хаџибетија довео у везу са такође оптуженим Душком Мартиновићем.
“Када се има ово у виду, нејасни су разлози суда – како је то оптужени Јово М. оглашен кривим и осуђен и за кривично дјело из члана 401 а став 2 у вези ст. 1 у вези става 6 КЗ Црне Горе”, наводи се у образложењу судија Апелационог суда.
“Црн дан за слободу медија”
Међународна организација Репортери без граница, поводом пресуде Мартиновићу на свом твитер налогу објавила је да је ово “Црни дан за слободу медија у Европи”.
Констатовали су да је новинар Мартиновић осуђен без доказа.
Да се преиспита валидност пресуде
Из Друштва професионалних новинара Црне Горе (ДПНЦГ), протестовали су јуче због пресуде Мартиновићу, наводећи да очекују да очекују да више судске инстанце преиспитају валидност одлуке због чињенице да постоји мањак доказа за осуду новинара.
“Овом приликом подсјећамо на обавезу државе да не врши притисак на новинаре, као и да штити слободу изражавања, на шта је недавно упозорила Европска комисија у најновијем извјештају за Црну Гору. Додатно, многе међународне организације су скретале пажњу на овај случај”, истиче се у саопштењу ДПНЦГ.
ДНП: Правосуђе клизи ка дну
“Да црногорско правосуђе клизи ка дну, не говори само реизбор предсједника судова на више од два мандата, чиме се директно крши Устав Црне Горе, већ и данашња пресуда новинару Јову Мартиновићу”.
То је саопштила портпаролка Демократске народне партије (ДНП) Јелена Кљајевић.
“Подсјећамо да је слобода медија нешто, за шта се у Црној Гори не смије имати алтернатива. А управо зато Виши суд под хитно мора престати са праксом монтираних процеса, какве смо имали прилике на својој кожи многи да осјетимо. Подсјећамо цјелокупну црногорску јавност да је Мартиновић истраживачки новинар, те да је Апелациони суд констатовао да у његовом случају постоји недостатак доказа. Ако узмемо све у обзир, преостаје само да се запитамо у чијем је интересу да се новинари тамниче, док се криминалци слободно шетају и малтретирају грађане, притом све у друштву најужих чланова фамилије оних, који би требало да представљају правду у Црној Гори”, саопштили су из ДНП.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: